Kā Siguldā izbaudīt rudeni ar pievienoto vērtību

Kā Siguldā izbaudīt rudeni ar pievienoto vērtību

02. Oct 2020, 00:00 Māmiņu klubs Māmiņu klubs

Sigulda izsenis ir bijusi visu rudens mīļotāju iecienītākais galamērķis, taču šogad, veidojot jaunos atpūtas piedāvājums, īpaši domāts par vietējo tūristu, lai ciemošanās laikā Siguldā izbaudītu ne tikai visu pasaules nokrāsu lapu karuseli, bet pastaiga būtu ar saturu un pievienoto vērtību!

Šogad Siguldas pils kvartāls kļuvis par amatnieku, mākslinieku un radošu personību satikšanās vietu. Radošajās darbnīcās var iegādāties ne tikai suvenīrus, bet apgūt arī amatu prasmes. Šajā gadā Siguldas pils kvartālā apmeklētājiem durvis vēris Dzīvā Sudraba muzejs ar unikālām ekspozīcijām, kuras veidojis juvelieris, mākslinieks un filozofs Oļegs Auzers. Siguldas pils kvartāls un turpat esošās Siguldas pilsdrupas paver vairākas skatu vietas uz Gaujas senieleju, kur lapu koki krāsojas rudens toņos.

Jaunās ģimenes zelta rudeni Siguldā aicinātas baudīt īpašajā Māmiņu maršrutā, kas veidots pa Siguldas pilsētas centru, iekļaujot vietas, kur pieejami bērnu pārtinamie galdiņi. Visas maršrutā iekļautās apskates vietas ir viegli sasniedzamas, ceļā nav trepju vai augstu kalnu, tāpat arī pa ceļam esošajām ēdināšanas vietām ir viegli piekļūt ar bērnu ratiem. Māmiņu maršrutā pieejami divi pastaigu loki 19 un 13 kilometru garumā.

Kultūras un dabas cienītājiem iespēja izstaigāt pastaigu taku “Lasīttaka” maršrutā kultūras centrs “Siguldas devons”–Imanta Ziedoņa muzejs Murjāņos (19,7 km). Jaunatklātais maršruts ir interaktīva pastaigu taka, kurā iespējams izzināt latviešu dzejnieka Imanta Ziedoņa vērtības. Imanta Ziedoņa muzeja pārstāvji informē, ka I. Ziedoņa Vasaras rezidence, kur maršruts noslēdzas, no oktobra līdz maijam ir slēgta.

Šajā sezonā, atzīmējot Krišjāņa Barona 185. dzimšanas dienu un izceļot folklorista saistību ar Siguldu, izveidots jauns astoņus kilometrus garš pastaigu maršruts “Krišjāņa Barona takas”. Sadarbībā ar Dabas aizsardzības pārvaldi, Siguldas novada tūrisma informācijas centrs aicina apmeklēt pastaigu maršrutu “Raganu katls un apkārtne” (10 km), kas priecēs dabas entuziastus ar kāpieniem pa dziļās Vējupītes gravas stāvajām nogāzēm.

Pastaigu maršruti aptver gan Gaujas senielejas labākās skatu vietas (15 km), Turaidas gravas un alas (6 km), gan arī Mežonīgās Vējupītes gravu un Paradīzes kalnu (10 km).

Savukārt riteņbraucējiem tiek piedāvāts krāšņais maršruts “Siguldas klasika” (11 km), kas izvedīs cauri Siguldas ievērojamākajām apskates vietām, kā arī maršruts “Siguldas Klasika Gaujas Nacionālajā parkā” (15 km), kas ved gar Gaujas malu, skaistiem klinšu atsegumiem un ievērojamiem apskates objektiem.

Rudens skaistākā laika apmeklētāji, izstaigājot iecienītākās dabas takas, aicināti apmeklēt unikālu retro velo izstādi “Visa dzīve vienā divritenī” Siguldā, Zinātnes ielā 7. Izstādes ekspozīcijas centrā ir 30 oriģināli amatnieku velosipēdi, kas ražoti Itālijā laika posmā no 19. gadsimta beigām līdz 20. gadsimta pirmajai pusei. Ikviens eksponāts ir gan pārvietošanās līdzeklis, gan arī darba kabinets uz riteņiem, īpaši pielāgots konkrētas profesijas pārstāvim. Ieejas maksa izstādē – 5 eiro.

Ja Siguldas apskatei izlemts veltīt vienu dienu, tad noderīgs būs šogad radītais buklets “Viena diena Siguldā”, kurā apkopotas Siguldas novada uzņēmēju piedāvātās aktivitātes.

Siguldu ērti var sasniegt ar vilcienu. Maršrutā Rīga–Sigulda–Rīga kursē 13 vilcienu pāri darbdienās un 12 vilcienu pāri brīvdienās. Reisos Rīga–Valga–Rīga kursē pagarināts vilciena sastāvs.

Siguldas novada pašvaldība sadarbībā ar Dabas aizsardzības pārvaldi dabas viesiem atgādina “Dabā ejot, ko atnesi, to aiznes!”, mudinot dabas taku apmeklētājus nemeklēt mazās atkritumu urnas pārgājienu maršrutos mežā vai citviet dabas objektos, bet gan nest tukšos iepakojumus sev līdzi un izmest tos lielajās atkritumu tvertnēs, piemēram, stāvlaukumos.

Siguldas un Gaujas senielejas viesiem noderīga informācija pieejama Siguldas novada Tūrisma informācijas centra tīmekļa vietnē un Siguldas mobilajā lietotnē.

FOTO: Mareks Gaļinovskis