Jaunā māmiņa, kuru izglāba supervaronis

Jaunā māmiņa, kuru izglāba supervaronis

15. Dec 2023, 09:12 Māmiņu klubs Māmiņu klubs

“Atceros, ka vecmāte man turēja roku un teica: “Viss būs labi. Turies!””, savu dzemdību stāstu iesāk Evija Geide. Viņai aptuveni divas stundas pēc dzemdībām sākās spēcīga asiņošana. Tika zaudēts 1,5 litrs asiņu, tad sekoja bezsamaņa, pulsa zaudēšana. Steidzami tika veikta asins pārliešana.

Evija apzinās, ka šo iespēju – būt par klātesošo mammu Sārai un Sofijai un sievu vīram Jāzepam – dāvājuši asins donori. Lai pulcinātu asins ziedotāju kustībai jaunus donorus un atgādinātu, cik vitāli svarīgi ir asins krājumi dzīvību glābšanā, Valsts asinsdonoru centrs (VADC) uzsācis informatīvi izglītojošu kampaņu “Supervaronis? Jā! Ikviens no mums!”. Bez supervaroņa, kas ziedoja asinis, Evijas stāsts nevarētu būt ar laimīgām beigām.

Evija atceras, ka otrās meitiņas Sāras nākšana pasaulē bija skaista un viegla –  pašas dzemdības noritējušas bez sarežģījumiem. Viņa kopā ar vīru palātā priecājušies par mazulīti, mamma Sāru pabarojusi un tad jutusi, ka kaut kas sāk ļoti intensīvi pilēt uz grīdas. “Tikai nesaki, ka tās ir asinis,” Evija vēl noteikusi vīram. Taču tās bija asinis. Daudz asiņu. Dažu sekunžu laikā palātā ieradušies ārsti. “Jutu, ka tūliņ zaudēšu samaņu, bija ļoti slikti. Viss kā pa miglu. Kaut ko atceros, kaut ko vairs nē. Dzirdēju palātā raudam savu meitiņu. Pie sevis vēl domāju – nē, man jāiztur, es gribu redzēt, kā viņa izaug,” balsij aizlūstot, atceras Evija.

Viņa ir ārkārtīgi pateicīga mediķim par viņu profesionalitāti un spēju zibenīgi rīkoties. “Turklāt tik aizkustinoši bija tie mirkļi, kad ārsti ne tikai sevi apliecināja, veicot tiešos pienākumus, bet arī paradīja, cik iejūtīgi spēj būt. Manu roku turēja vecmāte un uzmundrināja. Arī pēc pamošanās viņa turēja manu roku un smaidot sacīja: “Es taču teicu, ka viss būs kārtībā!” Tās ir neaizmirstas sajūtas,” uzsver Evija.

Viņa stāsta, ka arī pirmajās dzemdībās bijuši lieli asins zudumi, taču tad organisms labāk spēja sadzīvot ar šo faktu. “Ārsti sacīja, ka arī nākamajās dzemdībās var atkārtoties identisks scenārijs, tāpēc es uzskatu – trešo reizi vairs neriskēsim. Man ir divas brīnišķīgas meitas un jāsaka liels paldies asins ziedotājiem, jo pateicoties viņiem es varu būt kopā ar savu ģimeni, izbaudīt, ko nozīmē bezizmēra mammas mīlestība – dot to saviem tuvākajiem un saņemt pretī. Abas manas dzemdību pieredzes ir kā atgādinājums, cik svarīga un nepieciešama ir donoru kustība,” secina Evija, aicinot ikvienu, kam medicīniskās indikācija atļauj, kļūt par supervaroni VADC kampaņā.

Līdz ar šo kampaņu  “Supervaronis? Jā! Ikviens no mums!” VADC uzsācis kārtējo darba ciklu jaunu donoru piesaistei, kam jānodrošina arī turpmāka Latvijas asinsdonoru kustības ilgtspēja un asinskrājumu drošība ilgtermiņā. Šogad Latvijā līdz 1. novembrim asinis ziedojuši 30 994 cilvēki. Asinis iespējams ziedot arī jaunajā VADC filiālē “Sakta” Rīgā, Brīvības bulvārī 32.

Atceries – ikviena cilvēka, kurš ārstējas slimnīcās vai kuram nepieciešama operācija, veselība un dzīvība ir tieši atkarīga no asinsdonoru aktivitātes un atsaucības. Tā ir sava veida superspēja, kas piemīt ikkatram, kurš drīkst ziedot asinis, dāvāt otram pašu vērtīgāko – dzīvību.