Ēšanas traucējumu koučs Anna Balode: Ir jāatrod veids, kā sevi uzlādēt

Ēšanas traucējumu koučs Anna Balode: Ir jāatrod veids, kā sevi uzlādēt

24. Jan 2022, 00:00 Māmiņu klubs Māmiņu klubs

Anna Balode ir ēšanas traucējumu koučs, kas nebaidās ar savu pieredzi dalīties ar citiem. Kā sarunā ar Māmiņu Klubu atklāj pati Anna, ēšanas traucējumus savulaik radīja uzmanības trūkums.

Anna Balode, kas izveidojusi biedrību “Būt brīvai”, lai palīdzētu cilvēkiem ar ēšanas traucējumiem, atklāj, ka bērnībā viņa piedzīvojusi nesaskaņas ģimenē, kam sekojusi vecāku šķiršanās. Starp abu vecāku centieniem katram deķīti vilkt uz savu pusi, Anna starp viņiem pazudusi, jo starp pieaugušo centieniem risināt savas lietas, pietrūcis uzmanības, ko veltīt meitai. 

Pārceļoties dzīvot no laukiem uz Rīgu, Anna sastapusies ar to, ka arī skolā neviens viņu neievēro. Tāpēc 13 gadu vecumā sākušās Annas panka gaitas, taču arī tas nelīdzējis kļūt pamanāmākai. “Es izdūru pīrsingus, uztaisīju dredus, bet mani nepamanīja,” pārsteiga ir Anna Balode.

Uzmanības trūkums veicinājis ēšanas traucējumu attīstību, kā rezultātā turpmāko piecpadsmit gadu garumā viņas ceļš vedis no anoreksijas līdz bulīmijai. Pēdējais punkts stāstā bijusi nonākšana Tvaika ielā (Rīgas Psihiatrijas un narkoloģijas centrs), jo Latvijā nav stacionāru, kuros ārstētu pieaugušos ar šādām problēmām. 

Ceļš līdz Tvaika ielai aizvedis, jo Anna bija nonākusi tik dziļā bedrē, ka spļāvusi pat siekalas, domādama, ka tajās ir kalorijas, tāpat arī Anna nav lietojusi psihiatra izrakstītās zāles. “Izkrita zobi, nebija matu. Ieraugot sevi tādu…,” atceras Anna, piebilstot, ka viņa sapratusi, ka vēlas tikt ārā no šīs bedres, kurā nokļuvusi. Lai arī no šādas bedres izkļūt ir grūti, Anna sev noticējusi, ka viņa to spēj. Kā atzīst viņa pati, galvenais šādā momentā ir pieņemt citu sniegto palīdzību. Nenoliedzami, šoka terapiju sniedzis arī Tvaika ielā redzētais.

Tagad Anna Balode palīdz citiem, kuri piedzīvo ēšanas traucējumus. Saviem klientiem viņa skaidro, ka katrs no mums ir gluži kā trauciņš. “Mēs lejam savu uzmanību no trauciņa vīram, bērniem, bet kā trauciņš piepildās? Ja tev nav kā trauciņu piepildīt, tu to dari ēdot, tāpēc ir jāatrod veidi, kā sevi uzlādēt,” katram aizdomāties liek Anna.

Viņa mudina katru noticēt sev un atgādināt katru dienu, ka esi sev pirmajā vietā. “Man viss izdodas! Es esmu gana laba sev,” motivē Anna Balode, piebilstot, ka vissvarīgākais ir būt labai sev.