Galvenie faktori, kas ietekmē mūsu dzīves kvalitāti, ir uzturs, kustības un emocijas. Par vienu no šiem faktoriem – uzturu – Māmiņu Kluba TV raidījumā izvaicājām endokrinoloģi Maiju Gureviču.
Endokrinoloģe uzsver, ka ikvienam vienmēr būtu jāatceras, ka mūsu dzīves mērķis ir nevis nodzīvoto gadu skaits, bet gan tas, cik kvalitatīvi šie gadi nodzīvoti. “Var būt, ka 55 gadu vecumā jau ir vairākas hroniskas slimības, bet kādam 90 gadu vecumā nav nevienas ar novecošanos saistītas slimības. Tāpēc ir ļoti būtiski sevī ieguldīt jau jaunībā, savukārt senioru vecumā rūpēties par sevi tāpat kā jaunībā, domājot gan par uzturu, gan fizisko slodzi un sociālo komunikāciju,” uzsver Maija Gureviča, norādot, ka komunikācija jeb savstarpējā draudzība palīdz uzturēt atmiņas, koncentrēšanās un citas kognitīvās funkcijas. Pēc ārstes teiktā, mērķim vajadzētu būt ne tikai kvalitatīvai un skaistai novecošanai izskata, bet arī iekšējās veselības ziņā.
Lai tā būtu, viennozīmīgi, ļoti liela nozīme ir ikdienas uzturam. Visbagātākā diēta, kas atbilst nepieciešamajam antioksidantu daudzumam, ir Vidusjūras diēta. Tās TOP 5 produkti ir graudaugi, pākšaugi, dārzeņi, augļi un taukainās zivis. “Katrs no šiem produktiem satur antioksidantus. Piemēram, taukainajās zivīs var atrast koenzīmu Q10, bet riekstos, augļos un dārzeņos ir selēns,” skaidro Maija Gureviča.
Ņemot vērā, ka ar uzturu nav iespējams uzņemt visas organismam nepieciešamās uzturvielas, vērtīgi ir ņemt talkā uztura bagātinātājus. Tiesa, tos izvēloties svarīgi priekšroku dot uzticamam ražotājam, kas piedāvā kvalitatīvus produktus.
“Ir pieejami dažāda veida antioksidanti uztura bagātinātāju veidā. Ir polivitamīni, kuros ir gan A, gan E un D vitamīni, kā arī selēns. Atsevišķi var iegādāties arī tikai selēnu, tāpēc obligāti vienmēr nav jāizvēlas polivitamīnu komplekss,” uzsver ārste, piebilstot, ka vēl viens nozīmīgs antioksidants, kuru var iegādāties uztura bagātinātāju veidā, ir koenzīms Q10.