Dina Ceple par dzemdībām: Esam ļoti tālu līdz nevardarbīgai sabiedrībai

Dina Ceple par dzemdībām: Esam ļoti tālu līdz nevardarbīgai sabiedrībai

19. Dec 2022, 00:00 Māmiņu klubs Māmiņu klubs

Viens no motivatoriem, kas pamudināja Dinu Cepli izveidot Stārķa ligzdu, bija vēlme mainīt dzemdību vidē pastāvošo agresivitāti.

Atskatoties uz laiku, kad Latvija bija nesen atguvusi neatkarību, D. Ceple norāda, ka dzemdību vide tolaik bija ļoti agresīva pret sievieti un ģimeni. Piemēram, sievietei, iestājoties dzemdību nodaļā, bija jānoskuj viss apmatojums. Ja jaunā māmiņa to nebija izdarījusi pati, to paveica sanitārs ar neasu žileti. Visām sievietēm bija jātaisa klizma, savukārt mazuļi pēc piedzimšanas tika likti zem auksta ūdens un viņiem acīs tika pilināts kodīgais nitrāta šķīdums, lai bērnu pasargātu no gonorejas. Dina Ceple norāda, ka tēti dzemdībās bija ļoti liels retums. “Man tas bija šoks! Nodomāju, ka tad, ja vajag dzemdēt šādi, tad nevajag dzemdēt vispār. Visu cieņu mammām, kuras mūs laidušas pasaulē, jo dzemdību vide tolaik bija ļoti nedraudzīga mammai, bēbītim un ģimenei,” teic Dina Ceple.

Viņas mērķis bija no savas pieredzes izveidot maksimāli labāko un pārveidot dzemdību pasauli un vidi atbilstoši tam, kā tas tolaik notika jau daudzviet citur pasaulē. “Ir pagājuši jau 20 gadi. Pa šo laiku Latvijā noticis daudz laba,” saka Dina Ceple, piebilstot, ka tas nav tikai viņas nopelns, jo arī pašas mammas balsojušas ar savu balsi par aprūpes modeli, tādējādi apliecinot, ka tas viņām ir svarīgi. “Kā sabiedrība esam malači,” piebilst D. Ceple.

Kā izpaužas vardarbība dzemdībās?

Dina Ceple sarunā ar Māmiņu Klubu norāda, ka vardarbībai ir 1000 seju. “Esam ļoti tālu līdz nevardarbīgai sabiedrībai. Medicīna, dzemdniecība ir riskanta vide, jo kādam ir varas pozīcija un tiesības lemt par otru,” saka D. Ceple. Viņa norāda, ka varas pozīcijas izpaužas kā manipulēšana, iebiedēšana, vainas, nedrošības un baiļu sajūtas radīšana, trauksmes uzturēšana, kurā cilvēks ir sasprindzis un noraizējies, tāpat arī kā vārdiska aizvainošana, padarot otru bezspēcīgu. “Vardarbīgai videi raksturīgs empātijas trūkums. Viņi dara to, kam līdz galam neesi piekritis un ko nevēlies. Tā ir vardarbība,” kategoriska ir D. Ceple.

Kādas ir vardarbības sekas dzemdībās?

Vaicāta, kādas ir vardarbīgu dzemdību sekas, Dina Ceple norāda, ka tas padara mammu apjukušu, dezorientētu. “Viņa nevar veidot labu piesaisti ar mazuli, varbūt arī grūtāk izdodas zīdīšanas uzsākšana. Visu laiku iekšēji tiek meklētas cēloņsakarības, lai arī atbildība nemaz nav mammas pusē,” skaidro viņa. Vardarbība dzemdībās var pasliktināt attiecības starp mammu un tēti, tāpat arī var veidoties pēcdzemdību nomāktība, kas var nonākt līdz pat depresijai. “Galvenais, ka viņa attīsta nepieņemošu attieksmi pret savu ķermeni, it kā tas nebūtu bijis pietiekami labs un pietiekami labi dzemdējis,” uzsver “Stārķa ligzda” radītāja. 

Paiet ilgs laiks, vismaz gads, kamēr mamma tiek pāri dzemdībās piedzīvotajai vardarbībai, taču tad jau mazulim ir gadiņš. “Tas ir zelta gads, kas pagājis ārpus mammas aprūpes un mīlestības tikai tāpēc, ka viņas psihe sevi bija nodarbinājusi ar pašatveseļošanos pēc pāridarījuma sajūtas dzemdībās.”

Dina Ceple uzsver, ka šobrīd par vardarbību dzemdībās runājam aizvien vairāk, jo ir sabiedrības gatavība runāt par šo tēmu, un ir ausis, kas gatavas to uzklausīt. “Kā sabiedrība pa šiem 30 gadiem esam auguši, vardarbība vairs nav kaut kas, ko paslaucīt zem paklāja. Tā tiek nosaukta vārdā,” saka D. Ceple, esot pārliecināta, ka tas ir pirmais solis uz sabiedrības atveseļošanos un aprūpes sistēmas maiņu.