Akmeņupītes izaicinājums

Akmeņupītes izaicinājums

15. Jun 2022, 09:32 lauvinja lauvinja

Akmeņupītes jeb Veģerupītes ūdenskritums atrodas netālu no Ērgļiem. Tā ir Ogres upes pieteka ar lielu kritumu – 70 metrus garā posmā upītes kritums ir 10 metri. Upītes gultne ir pilna ar lieliem, apsūnojušiem akmeņiem. 

Akmeņupīte senāk saukta arī par Velna dzirnavām. Kā vēsta Ērgļu novada mājaslapā publicētā teika, tad Velns esot nesis akmeņus maisā, lai kalnā taisītu dzirnavas, bet gaiļa pusnakts dziedājums to pārsteidzis, un akmeņu maiss pasprucis vaļā – tā nu radies šis akmeņu krāvums upītē. Šobrīd joprojām  ūdens krākdams iet pār akmeņiem. Aprakstos teikts, ka vasarā upītē ūdens gandrīz pazūd, tāpēc vēl šobrīd ir īstais laiks to apmeklēt.

Dodoties uz Ērgļiem nebijām plānojuši apmeklēt Akmeņupītes ūdenskritumu, jo kaut kā šķita, ka ne Akmeņupīte zināma un kāds vēl tur var būt ūdenskritums. Tomēr esot Ērgļos ļāvāmies norādei un devāmies meklēt ūdenskritumu.

No Ērgļiem uz to ved smilšu ceļš, kas beidzas ar nelielu, apmēram 5-6 automašīnām domātu, stāvlaukumiņu. Tālāk norāde, ka iebraukt tikai ar īpašām atļaujām. Apkārt uz vienu pusi pļava, tālumā koki, otrā pusē mājas, nekas neliecina par ūdenskrituma tuvumu.

No stāvlaukuma līdz ūdenskritumam apmēram 2,5 km vienā virzienā un tik pat atpakaļ. Ceļš ir sava veida izaicinājums Sākumā normāls smilšu ceļš, tad mālaini dubļains ceļš, kur mazliet jāpalaipo, tālāk tas ved gar plāvu un ievijas mežā - izcirtumā. Vietām smuka meža taciņa ar lakšu laukiem un citu puķu laukiem, citviet taciņu škērso strautiņi un peļķes, nākas laipot cenšoties neieslīdēt dubļos, mēģināt trāpīt uz zemē guļošajiem kokiem. Garlaicīgi nav, skati smuki, bet ceļš prasa koncentrēšanos.

Taka ir marķēta, bet vietām rūpīgi jāseko zīmēm, ne visas ir labi pamanāmas. Savukārt ūdenskritumu var dzirdēt jau labu gabalu no tā, sajūta kā tuvojoties kalnu ūdenkritumam. Sasniedzot gala mērķi ir skaidrs, ka gājiens ir bijis tā vērts.

Takas apmeklējums ir bez maksas, arī stāvlaukums ir bezmaksas. Taka noteikti nav izejama ar bērnu ratiņiem, bet ir paveicama arī ar pirmskolas vecuma bērniem. Satikām arī ģimenīti ar diviem mazajiem, kuri ari sekmīgi nokļuva līdz galamērķim.