Šajos laikos vairāk kā jebkad cilvēki plāno pievērsties privātai uzņēmējdarbībai, taču nereti attur neziņa, ar ko tad sākt, lai savu rūpalu pārvēstu par oficiālu biznesu.
Vai jāreģistrējas oficiāli?
Ja tu ražo un pārdod kādu preci vai sniedz pakalpojumu un par to saņem atlīdzību, tā ir uzskatāma par saimniecisko darbību, kas ir jāreģistrē. Veicot saimniecisko darbību, var reģistrēt Uzņēmumu reģistrā komercsabiedrību vai reģistrēties kā individuālais komersants.
Tomēr, ja pieredzes uzņēmuma vadībā nav un savu nodarbi veic tikai neilgu laiku, iesaku spēkus pamēģināt kā pašnodarbinātajai personai – reģistrācija ir vienkāršāka un lētāka, kā arī grāmatvedības atskaites ir elementāras un tās varēsi veikt pati.
Lai kļūtu par pašnodarbināto, dodies uz Valsts ieņēmumu dienesta teritoriālo iestādi pēc savas deklarētās dzīvesvietas un reģistrējies kā saimnieciskās darbības veicējs.
Lai reģistrētos par saimnieciskās darbības veicēju, nav nepieciešams sākuma kapitāls, pamatlīdzekļi, statūti vai daudzas citas formalitātes, kas saistītas ar uzņēmuma reģistrāciju. Turklāt saimnieciskās darbības veicējs, kas veic valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas, saņem tādas pašas sociālās garantijas kā darbinieks, kas strādā pie darba devēja, piemēram, slimības pabalstu, maternitātes pabalstu, bērna kopšanas pabalstu, arī paternitātes atvaļinājumu un vecumdienās, protams, arī pensiju.
Kā kļūt par saimnieciskās darbības veicēju?
Lai kļūtu par saimnieciskās darbības veicēju, jādodas uz Valsts ieņēmumu dienesta (VID) teritoriālo iestādi pēc savas deklarētās dzīvesvietas. Līdzi ir jāņem pase un uz vietas būs jāaizpilda noteiktas formas iesniegums. Reģistrēšanos var veikt arī pilnvarotā persona, kurai papildus būs jāuzrāda arī pilnvarojumu apliecinošs dokuments.
VID 10 dienu laikā izskatīs iesniegtos dokumentus un reģistrēs tevi Nodokļu maksātāju reģistrā, kā arī izsniegs Nodokļu maksātāja reģistrācijas apliecību.
Papildus būs nepieciešams grāmatnīcā vai kancelejas preču veikalā iegādāties stingrās uzskaites kvīšu grāmatiņu, kas jāiesniedz VID teritoriālajā nodaļā piereģistrēšanai.
Kādi nodokļi ir jāmaksā?
Saimnieciskās darbības veicējs ar klientiem var norēķināties skaidrā naudā, izsniedzot kvīti, vai arī ar pārskaitījumu, pamatojoties uz rēķinu.
Saimnieciskās darbības veicējam četras reizes gadā ir jāmaksā valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas jeb sociālais nodoklis un iedzīvotāju ienākuma nodoklis. Ja ienākumi 12 mēnešu laikā pārsniedz 10 000 latu, VID ir jāreģistrējas par pievienotās vērtības nodokļa (PVN) maksātāju.
Valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas ir jāveic par tiem mēnešiem, kuros ienākumi (kas veidojas, no ieņēmumiem atskaitot izdevumus) sasnieguši 180 latu mēnesī. Ja, reģistrējoties VID, ir zināms, ka ikmēneša ienākumi būs mazāki par 180 latiem, šī iestāde par to jāinformē, un nav jāreģistrējas par sociālā nodokļa maksātāju.
Kādas atskaites ir jāveic?
Uzsākot saimniecisko darbību, būs jāievieš ieņēmumu un izdevumu uzskaites žurnāls. Šis žurnāls ir vairāk nepieciešams pašam skaidrībai un nevienam tas nav jāatrāda, tomēr jāņem vērā, ka VID jebkurā laikā var veikt grāmatvedības auditu.
Saimnieciskās darbības veicējam reizi gadā VID būs jāiesniedz gada ienākumu deklarācija (līdz katra gada 1.aprīlīm), bet reizi ceturksnī (līdz nākamā mēneša 15.datumam) – atskaite par veiktajām sociālajām iemaksām, kā arī atskaite par stingrās uzskaites kvīšu izlietojumu.
Ja tomēr nav īsti skaidrs, kādas un kā atskaites ir jānoformē, iesaku vērsties VID teritoriālajā iestādē pie konsultantiem, kas ir gana atsaucīgi, vai arī algot grāmatvedi.
Kādi ieguvumi?
Reģistrējoties par saimnieciskās darbības veicēju, būs ērtāka sadarbība ar juridiskajām personām, kā arī iespējams „norakstīt” attaisnotos izdevumus. Papildus ir iespējams saņemt sociālās garantijas slimības pabalstam, maternitātes pabalstam, bērna kopšanas pabalstam, paternitātes atvaļinājumam un pensijai.
Cilvēki, kas ir reģistrējušies kā pašnodarbinātās personas, atzīst, ka būt par pašnodarbināto ir izdevīgi – pats sev esi priekšnieks, var strādāt tik daudz, cik vēlies; ir ērtāka sadarbība ar juridiskām personām, kuri par preci vai pakalpojumu var maksāt tikai ar pārskaitījumu; visas grāmatvedības lietas ir krietni vienkāršāk kārtojamas, nekā dibinot uzņēmumu; rūpīgi uzskaitot visus izdevumus, iespējams peļņas nodokli samazināt līdz minimumam, bet, ja izdevumi pārsniedz ienākumus, peļņas nodoklis nav jāmaksā vispār.
Ja arī tev ir iecere par kaut ko savu, tad droši rīkojies - šis ir lielo iespēju laiks.
Veiksmīgu darbošanos un lai izdodas gūt panākumus!
Elīna Veidemane
portāls www.meistardarbs.lv
šis būs jāparāda draugam,šim ir doma kaut ko uzsākt,bet vai sanāks tas ir jautājums,......
Info nekad nav par daudz😀.NOderēs pēc kāda laiciņa mana sapņa piepildīšanai😀