Siguldas izglītības iestādes pārbaudīs katru dienu

Siguldas izglītības iestādes pārbaudīs katru dienu

18. Sep 2019, 00:00 Māmiņu klubs Māmiņu klubs

Rupju higiēnas prasību pārkāpumu dēļ Pārtikas un veterinārais dienests (PVD) apturējis SIA “Jelgavas augļi” dārzeņu tīrīšanas un mizošanas ceha darbību.

Pārbaude ražotnē veikta saistībā ar bērnu saslimšanas gadījumiem Siguldas izglītības iestādēs. PVD Pārtikas uzraudzības departamenta direktors Ernests Zavadskis stāsta, ka SIA “Jelgavas augļi” PVD redzeslokā nonākuši, pārbaudot sākotnējo epidemiologu versiju, ka infekcijas izplatības avots, iespējams, ir bijuši arbūzi. “Šī versija neguva apstiprinājumu,” skaidro E. Zavadskis, taču mums bija iespēja uzzināt, ka “Jelgavas augļi” piegādā Siguldas pirmsskolas ēdināšanas organizētājam SIA “Baltic Restaurants Latvia” arī tīrītus un mizotus dārzeņus.

Pagaidām PVD atturas apgalvot, ka SIA “Jelgavas augļi” ir saistīta ar zarnu nūjiņas (E.coli) izraisītajiem saslimšanas gadījumiem, lai arī SIA “Jelgavas augļi” ražošanas telpās PVD konstatējis higiēnas prasību pārkāpumus, ar produktu izsekojamību saistītus pārkāpumus, kā arī neatbilstošu uzglabāšanas temperatūru fasētiem dārzeņiem. Nepieciešamo +6 oC vietā tie uzglabāti +13 oC temperatūrā. “Svaigus, termiski neapstrādātus dārzeņus uzglabājot tik augstā temperatūrā – mitrumā un siltumā, ir risks, ka tajos savairosies baktērijas. Tām ļoti patīk šādi apstākļi,” skaidro E. Zavadskis.

Tajā pašā laikā E. Zavadskis uzsver, ka neviens nav aizliedzis SIA “Jelgavas augļi” piegādāt jau safasētu produkciju: “Neviens nesaka, ka konkrētais uzņēmums ir vainojams pie tā, ka saslimuši bērni, taču šajos apstākļos preventīvos nolūkos, lai minimizētu risku, ieteicām uzņēmumam pārtraukt fasēšanas procesu, kamēr netiks veikta ģenerāltīrīšana.”

SIA “Jelgavas augļi” līdz­īpašnieks Igors Sidorišins savukārt uzskata, ka zarnu infekcijas izraisītājs jāmeklē lokāli – Siguldā. “Mēs strādājam ar skolām un bērnudārziem Jelgavā, Rīgā, Kurzemē, un viss ir kārtībā,” viņš apgalvojis aģentūrai LETA, taisnojoties, ka PVD esot apturējis uzņēmuma ceha darbību netīras dārzeņu mizošanas spaiņa maliņas dēļ. “Tas noteikti nebija vienīgais pārkāpums,” citās domās ir PVD departamenta direktors.

Siguldā pārbaudes katru dienu

Ņemot vērā Siguldā konstatētos saslimšanas gadījumus, kuru cēloņi vēl tiek meklēti, PVD paziņojis, ka Siguldas izglītības iestādes pārbaudīs katru dienu. PVD rīcībā ir arī epidemiologu sniegta informācija, ka divās pirmsskolas izglītības iestādēs gan inficētajam personālam, gan bērnam ir konstatēts viens un tas pats baktērijas veids – zarnu nūjiņa O157: runa ir 

par trīs pieaugušajiem un trīs bērniem. Tas varētu palīdzēt efektīvāk atrast E.coli izplatības avotu. “Protams, ir jautājums, kā inficējās citi bērni,” tā E. Zavadskis.

Jau pirmdien notikušas atkārtotas pārbaudes visos Siguldas novada bērnudārzos, kā arī atsevišķās vispār­izglītojošās skolās. Kopumā pārbaudītas 12 mācību iestādes. To gaitā atklājies, ka trīs pirmsskolas izglītības iestādes nemaz nav reģistrētas PVD, līdz ar to ēdināšana tajās tiek organizēta nelegāli. Viena no tām – bērnudārzs “Tornīši” – ir to vidū, kur audzēkņiem konstatēta akūtā zarnu infekcija.

PVD atklājis arī, ka starp izglītības iestādēm tiek nodrošināta nelegāla pārtikas pārvadāšana, ko veic SIA “Point to Point”, kas tāpat nav reģistrēta PVD.

“Neviens nav pārbaudījis, kādos apstākļos uzņēmums pārvadā ēdienu no vienas iestādes uz otru,” akcentē E. Zavadskis. Visos šajos gadījumos, kad konstatēta nereģistrēta darbība pārtikas apritē, ir sākta liet­vedība administratīvā pārkāpuma lietā.

Pēc PVD aizrādījuma bērnudārzs “Tornīši” un bērnu iestāde “Baltais flīģelis” jau pieteikušās reģistrācijai PVD.

Būs pastiprināta uzraudzība

Tikmēr pirmdienas laikā sociālos tīklus pārplūdinājušas viltus ziņas par citrusaugļu bīstamību, kas radījušas paniku daļā sabiedrības. Tā rezultātā PVD bijis spiests nākt klajā ar paziņojumu, norādot uz šādas informācijas melīgo saturu.

Tomēr atsevišķi ēdināšanas uzņēmumi nolēmuši, ka lieka piesardzība nevar kaitēt, un vēl pirms PVD paziņojuma izplatījuši ziņas par atteikšanos no importa augļiem un dārzeņiem.

SIA “Žaks-2”, kas, pēc PVD ziņām, organizē ēdināšanu 43 izglītības iestādēs Rīgā un citās Latvijas pilsētās, savā paziņojumā raksta: “Neskatoties uz to, ka SIA “Žaks-2″ nenodrošina ēdināšanas pakalpojumus Siguldas pilsētas izglītības iestādēs, tas neizslēdz iespēju, ka atsevišķu produktu piegādātājs var būt vairākiem pakalpojuma sniedzējiem viens un tas pats. Lai izslēgtu jebkādu līdzīgas inficēšanās iespēju, līdz situācijas noskaidrošanai (..) pārtraucam visu nosaukumu importēto augļu un dārzeņu, kā arī ēdienu, kas no tiem gatavoti, realizāciju.”

SIA “Žaks-2” valdes priekšsēdētāja Žanna Žukele skaidro, ka šāds lēmums pieņemts, jo “infekcijas uzliesmojums Siguldā ir satraucis jebkuru: tas liek izvērtēt situāciju un uzliek pienākumu jebkuram ēdinātājam veikt darbības, lai nepieļautu infekcijas izplatīšanos. Jau sākumā tika minēts viens no iemesliem: ka vainīgi varētu būt arbūzi.”

PVD aicina neticēt viltus ziņām

E.Coli kultūras trauciņš uz nemazgātu salātlapu fona der kā atgādinājums, ka visi dārzeņi un augļi pirms lietošanas rūpīgi jānomazgā.

Savukārt PVD Pārtikas uzraudzības departamenta direktors Ernests Zavadskis uzsver, ka galvenais “aizdomās turētais” produkts, kas būtu vainojams zarnu nūjiņas izraisītās infekcijas uzliesmojumā Siguldā, joprojām nav identificēts: “Tiek pieļautas visas iespējas, kādas jūs varat atrast, ierakstot “google.com” frāzi – Escherichia coli O157: tostarp – ne tikai augļi un dārzeņi, bet arī dzīvnieku izcelsmes produkti vai, piemēram, svaigi spiesta sula.”

Vērtējot SIA “Žaks-2” pieņemto lēmumu atteikties no importa augļiem un dārzeņiem izglītības iestāžu ēdināšanas piedāvājumā, E. Zavadskis pauž viedokli, ka, viņaprāt, tā pamatā ir reakcija uz izplatītajām viltus ziņām.

“Pirmdien visā Latvijā strauji izplatījās informācija, ka it kā infekcijas uzliesmojuma dēļ ir slēgta Valmieras slimnīca un ka bīstami uzturā lietot importa augļus. Tā ir absolūti nepamatota, klasiska viltus ziņa,” skaidro E. Zavadskis.

“Es gribētu norādīt, ka mikroorganismiem ir dziļi vienalga, no kuras valsts ir konkrētais produkts. Ja augļi vai dārzeņi ir iegūti Latvijā, tas nenozīmē, ka tie nav piesārņoti ar mikroorganismiem vai ķīmiskiem savienojumiem, piemēram, pesticīdiem. Šī ziņa vienkārši ir primitīva provokācija, un mēs to arī nekavējoties atspēkojām. Vēlētos patērētājus mierināt, atgādinot, ka PVD kontrolē gan importa preci, gan citu ES dalībvalstu, gan arī vietējos produktus, jo baktērijas un ķīmiski savienojumi tādu jēdzienu kā patriotisms nesaprot.” Uzņēmumam, kas izplatījis paziņojumu par atteikšanos no importa augļiem un dārzeņiem, PVD iesaka labāk pievērst pastiprinātu uzmanību iepirkto produktu transportēšanai, uzglabāšanai un termiskai apstrādei. “Nav pamata atteikties, piemēram, no citrusaugļiem. To ēdamo daļu pasargā miza, un infekcija nevar iekļūt augļa iekšpusē, ja, to sadalot, tiek ievērotas higiēnas prasības,” norāda pārtikas uzraugs.

Saņem aizvien vairāk sūdzību

Līdz vakardienai  Slimību profilakses un kontroles centrs zarnu nūjiņas (E. coli) izraisītās STEC infekcijas uzliesmojuma izmeklēšanas laikā Siguldā atklājis zarnu infekcijas simptomus 32 cilvēkiem: 28 bērniem un četriem pirmsskolas izglītības iestāžu darbiniekiem (viens darbinieks hos­pitalizēts). Bērnu klīniskajā universitātes slimnīcā vērsies vislielākais bērnu skaits: 15 bērni (septiņi hos­pitalizēti, pārējie ģimenes ārstu uzraudzībā). Smaga STEC infekcijas komplikācija – hemolītiski urēmiskais sindroms – konstatēta četriem bērniem. STEC infekcija līdz šim laboratoriski apstiprināta trīs saslimušajiem bērniem. Diviem saslimušajiem bērniem STEC infekcija nav apstiprinājusies. Pārējiem slimniekiem laboratoriskās izmeklēšanas rezultāti vēl nav saņemti.