Sākam mazināt satraukumu pirms jaunā mācību gada. Bērnudārzniekiem un topošajiem skolniekiem!

Sākam mazināt satraukumu pirms jaunā mācību gada. Bērnudārzniekiem un topošajiem skolniekiem!

01. Sep 2020, 00:10 Māmiņu klubs Māmiņu klubs

Jauns mācību gada sākums ir satraukumu pilns ne tikai vecākiem, bet arī bērniem. Sevišķi tad, ja tā ir pirmā reize bērnudārzā vai bērniņš ir gatavs uzsākt skolas gaitas! Lai šo mirkli padarītu nedaudz priecīgāku un mazinātu bailes, ir lietas, ko varam izdarīt jau tagad!

Iepazīstamies ar audzinātāju un skolotāju!

Vienas no lielākajām bailēm bērniem, uzsākot mācību gaitas, ir bailes no tā, kas tad viņu tur sagaida. Vai patiks skolotāja, vai ar audzinātāju izveidosies kopīga valoda. “Salaužot ledu” jau augustā, ir iespēja bailes mazināt. Uzziniet, vai Jums, kopā ar bērnu ir iespēja doties uz bērnudārzu vai skolu un iepazīties ar skolotāju vai audzinātāju. Tas ir svarīgi, jo šāda tikšanās reize, noteikti būs mazāk formāla, brīvākā atmosfērā, kas gan vecākiem, gan bērniem palīdzēs radīt drošības sajūtu. Tāpat – izmantojiet iespēju sazināties ar jaunajiem audzinātājiem un skolotājiem elektroniski, ar e-pasta starpniecību vai pa tālruni. Daudzi šādām sarunām ir atvērti un labprāt atbildēs uz vecāku jautājumiem par to – kāda kārtība sagaida jauno mācību gadu uzsākot un ko vecāki var ņemt vērā, lai palīdzētu bērnam iejusties!

Ekskursija skolā vai bērnudārzā.

Ļoti vērtīga pieredze, kuras realizēšanai, noteikti ir nepieciešams atrast laiku. Noskaidrojiet pie skolas direktora vai skolotāja, kādos laikos un kad ir iespējams mācību iestādi apmeklēt un dodieties ekskursijā! Izpētiet kopā ar bērnu telpas, sameklējiet labierīcības, atrodiet skapīšus, apskatiet rotaļlaukumu un pastāstiet un parādiet bērnam, kas ir tās lietas, kas viņam būtu jāzina. Noteikti, ja kādam skolas darbiniekam ir laiks, palūdziet, lai ir jūsu ekskursijas vadītājs un visu izrāda! Šāda ekskursija kopā ar bērnu, noteikti radīs viņā lielāku pārliecību tad, kad viņš tur paliks viens. Lielās klases vai bērnudārza telpas viņam vairs nebūs svešas!

Nepalieciet vieni. Atrodiet draugus!

Iespējams, ka uzsākot mācības, bērnudārzā vai skolā, kopā ar Jūsu bērniņu, mācību gadu uzsāks kāds Jums jau pazīstams draugu vai paziņu bērns. Iespējams, mācības turpinās vai uzsāks tie bērni, ar kuriem esat bijuši jau iepriekšējā gadā. Tā ir lieliska priekšrocība, lai palīdzētu adaptēties. Vēl pirms mācību gada sākšanās, sarunājiet kādu tikšanos bērniem, lai viņi satiekas, pavada kopā laiku. Septembrī šādas tikšanās rezultātā, Jūsu bērnam būs kāds jau pazīstams, būs kāds, ar ko kopā pārvarēt nedrošības sajūtu.

Gatavojieties jaunajam mācību gadam kopā!

Svarīgi, pat tad, ja bērniņam uzsākot bērnudārza gaitas, nav īpašs nepieciešamo lietu saraksts, ir ļaut viņam justies svarīgam. Vecāki, noteikti pirms jauna mācību gada uzsākšanas, plāno dažādus iepirkumus, kas būs nepieciešami. Bērnudārzā, tās noteikti būs higiēnas lietu iegāde, piemēram zobu birstīte un zobu pasta. Ļaujiet šīs lietas, iespēju robežās izvēlēties bērnam. Viņa krāsainos zīmuļus vai kādu svarīgu īpašu lietu, ko viņš varēs ņemt līdzi. Skolniekiem, protams, tās ir dažādas rakstāmlietas, mugurssoma – iesaistiet bērnu šajā procesā, pastāstiet kā viņš šīs lietas ikdienā varēs izmantot. Gatavošanās kādam nozīmīgam dzīves notikumam vienmēr sagādā patīkamu satraukumu.

Runājiet par to, kas notiek šodien un to, kas notiks rīt.

Svarīgi, lai pāris nedēļas vai dienas pirms skolas un bērnudārza Jūs nesāktu bērnam likt atcerēties visu, kas iemācīts pagājušajā mācību gadā. Sevišķi tas attiecas uz tiem bērniem, kuri uzsāks skolas gaitas. Pēdējā brīdī, mēģinot noķert neizlasītās grāmatas vai piemirstoreizrēķinu, bērnā radīsies nevajadzīga spriedze par to, ka viņš skolai nemaz nav gatavs. Caur spēles elementiem un iesaisti - atgadiniet un sagatavojiet tam, ka drīz jau atkal būs jātiek galā ar dažādiem uzdevumiem, kuru izpildei noderēs iepriekš iegūtas zināšanas. Un noteikti dodiet bērnam iespēju vēl izbaudīt pēdējās brīvlaika dienas, vien ik pa laikam atgādinot, ka jau pavisam drīz būs jāatgriežas pie visa tā, kas ir iemācīts un noteikti, iedrošiniet un pastāstiet bērnam, ka uzsākot mācību gadu, skolotājs palīdzēs atcerēties to, kas piemirsies!

Neatlieciet rutīnas izveidošanu uz pēdējo dienu.

Šis varētu būt pat viens no svarīgākajiem ieteikumiem. Nekādā gadījumā, neatlieciet agro celšanos un laicīgo gulēt iešanu uz pēdējo dienu, cerībā, ka uzsākoties jaunajam mācību gadam, bērns automātiski sāks mosties 7 no rīta un doties uz gultu jau deviņos. Šobrīd, kamēr vēl ir laiks, sāciet viņu pamazām ik dienas modināt agrāk un gatavot gulēt iešanai laicīgi. Ja runājam par bērnudārza vecuma bērniņiem, tad, noteikti – uzziniet, cikos bērnudārzā tiek plānota diendusa. Pielāgojiet pusdienas laika gulēšanu mājās, šim bērnudārza laikam.  Šāda rutīna palīdz bērnam justies komfortabli un ērti arī jaunajā dienas kārtībā, kas ir svarīgi, lai viņā sajūtas netiktu apgrieztas kājām gaisā, kas rada papildus pārdzīvojumus!

Lai mūsu mazie un lielie bērni, tiktu galā ar jauno mācību gadu – mums patiesībā – ir vienkārši jābūt ar viņiem kopā un jābūt tiem, kas sniedz atbalstu! Jo atcerieties, kādas sajūtas Jūs pārņem, ja jādodas uz jaunu darba vietu vai kādu svarīgu pārbaudījumu!

Jebkuras pārmaiņas sagādā stresu. Tāpēc – palīdziet mazināt to!