Kariņš atbalsta priekšlikumu paredzēt mācības valsts valodā ikvienā pašvaldības bērnudārzā

Kariņš atbalsta priekšlikumu paredzēt mācības valsts valodā ikvienā pašvaldības bērnudārzā

23. Sep 2019, 00:00 Māmiņu klubs Māmiņu klubs

Ministru prezidents Krišjānis Kariņš (JV) atbalsta nacionālās apvienības "Visu Latvijai!"-"Tēvzemei un brīvībai"/LNNK (VL-TB/LNNK) priekšlikumu, kas nosaka pašvaldībām pienākumu nodrošināt izglītības programmu apguvi valsts valodā ikvienā pašvaldības pirmsskolas izglītības iestādē, tai skaitā mazākumtautību bērnudārzos, ja to pieprasa bērna vecāki, un šodien ar ieceri tiks iepazīstināti koalīcijas partneri.

Pirmdien premjers žurnālistiem pauda mulsumu, ka par šo jautājumu netika runāts koalīcijas partneru vidū, bet gan tas ticis sagatavots kā likumprojekts izskatīšanai Saeimā.

Vienlaikus premjers uzsvēra, ka viņa viedoklis ir skaidrs, proti, valstī ir viena oficiālā valoda - latviešu, turklāt izglītībai, kas tiek uzturēta par nodokļu maksātāju naudu, ir jābūt valsts valodā.

Kariņa ieskatā, mācībām valsts valodā jānotiek, sākot jau no bērnudārza līdz pat vidusskolai. "Patlaban skaidri atrunāts vidusskolas posms, bet būtu loģiski arī atrunāt pārējos izglītības posmus, lai Latvijā izaugtu saliedēta jaunatne, kas nodrošinās sabiedrības integrāciju un vienotību," uzsvēra Ministru prezidents.

Iepriekš nacionālajā apvienībā aģentūrai LETA skaidroja, ka nereti pašvaldība ģimenes dzīvesvietas tuvumā var piedāvāt vietu tikai mazākumtautību bērnudārzā, kurā netiek nodrošināta programma valsts valodā. Tas nozīmē, ka latviešu ģimenei vai nu jāizvēlas bērnudārzs tālu no mājām, vai jāmaksā par privātās izglītības iestādes pakalpojumiem, vai arī jāpiekrīt bērnu sūtīt dārziņā, kurā nodarbības notiek krievu valodā. 

Nacionālās apvienības piedāvātie grozījumi likumā paredz, ka šādās situācijās pašvaldības pienākums ir nodrošināt iespēju apgūt programmu latviešu valodā.

Nacionālās apvienības priekšsēdētājs Raivis Dzintars pauda, ka situācija, kad kādai latviešu ģimenei vienīgā iespēja saņemt bērnudārza pakalpojumus ir tikai krievu valodā, ir nepieļaujama. 

"Ikvienā bērnudārzā, kas tiek uzturēts par sabiedrības līdzekļiem, ir jānodrošina iespēja saņemt pakalpojumu valsts valodā, ja to pieprasa kaut vai tikai viena bērna vecāki," akcentēja Dzintars.

TVNET/ LETA