Idejas, kā kvalitatīvi pavadīt laiku kopā ar bērnu

Idejas, kā kvalitatīvi pavadīt laiku kopā ar bērnu

02. Mar 2021, 12:33 Māmiņu klubs Māmiņu klubs

Nav šaubu, ka kopīgi pavadītie brīži ir viena no vērtīgākajām dāvanām, ko varam sniegt saviem bērniem. Diemžēl kopā pavadītais laiks ne vienmēr nozīmē arī kvalitāti, taču tieši tam ir vislielākā ietekme uz maza bērna attīstību. Kā nodrošināt, lai kopā pavadītais laiks būtu patiesi kvalitatīvs?

Grāmatu lasīšana

Pasaku, stāstu un dzejoļu lasīšana bērna attīstībai ir ļoti svarīga jau no viņa mazotnes. Piepildot laiku ar šādu aktivitāti, tiek apmierinātas bērna emocionālās vajadzības, esam bērnam blakus, apskaujot sniedzam drošības sajūtu. Tādā veidā tiek veicināta bērna pašapziņa, viņš kļūst empātiskāks un arī labsirdīgāks pret apkārtējiem. 

Klausoties vecāku lasīto grāmatu stāstos, bērns identificē sevi ar varoņiem, viņam ir iespēja pārvarēt savas bailes, tāpēc nevajadzētu noraidīt bērna vēlmi lasīt vienu un to pašu grāmatu vairākkārt, ja viņš uzskata, ka tas ir nepieciešams. Ir svarīgi pārrunāt ar bērnu, kurš varonis viņam ir mīļāks, kas viņam stāstā patika, bet ko viņš mainītu. Turklāt grāmatas paplašina bērna intereses, bagātina viņa vārdu krājumu un attīsta iztēli.

Izglītojošas rotaļas

Ir svarīgi attīstīt bērna radošumu, koncentrēšanās un emocionālās prasmes, arī prasmi pazīt krāsas un formas jau no mazotnes. Rotaļājoties ar LEGO® DUPLO® konstruktoriem, bērns var atklāt un izzināt jaunas lietas. Savukārt vecākiem tā ir lieliska iespēja, kā bērnu iepazīstināt ar nezināmo, pārsteidzošo un interesanto pasauli, kurā dzīvojam, vienlaikus neierobežojot viņa iztēli. Tādējādi vecāki var vērtīgi pavadīt laiku kopā ar bērniem, kas neapšaubāmi ar uzviju atmaksāsies nākotnē.

“Mācīšanās caur rotaļāšanos var sniegt daudz prieka, tāpēc ir likumsakarīgi, ka tieši spēlēšanās faktors ir ļoti svarīgs. Kad bērni spēlējoties atklāj burtus vai ciparus, viņi pat nezina, ka mācās, tāpēc tas kļūst par papildu stimulu mācībām, atmaksājoties arī nākotnē, jo bērnam arī pieaugušā vecumā būs pozitīva pieeja mācībām,” apgalvo izglītības psiholoģijas vecākā lektore Dr. Elena Hoicka.

LEGO® DUPLO® rotaļu klucīši tam ir lieliski piemēroti, jo paredzēti bērniem no 1,5 līdz 5 gadiem, komplektiem esot individuāli pielāgotiem bērna dažādo attīstības posmu vajadzībām un prasmēm. DUPLO® klucīši ir divas reizes lielāki par tradicionālajiem LEGO® klucīšiem, tāpēc tie ir pilnīgi droši un ideāli piemēroti mazajām rociņām.

Aktivitātes laukā

Datoru un planšetdatoru laikmetā ir īpaši svarīgi pavadīt laiku kopā ar bērnu laukā. Jūs varat doties kopīgā izbraucienā ar velosipēdu, pārgājienā uz ezeru barot pīles vai arī iet uz mežu, parku, kur spēlēties ar bērnu, izsekojot dzīvniekus un uzminot, kurš dzīvnieks atstājis konkrētos pēdu nospiedumus. Varat doties dabā vērot dzīvniekus, piemēram, putnus un vāveres, vai arī ievākt interesantus augu eksemplārus, kurus mājās izmantot radošu mākslas darbu veidošanai.

Atceries, ka galvenais princips, kas jāievēro visos kopā pavadītajos brīžos, ir neko neuzspiest. Tas attiecas gan uz jums, vecākiem, gan uz bērnu. Tādējādi kopā pavadītajam laikam piemitīs nepiespiesta atmosfēra, kas sagādās abpusēju prieku. Kopīgi pavadītie mirkļi ir ļoti īpaši, tāpēc izmantojiet tos pēc iespējas vērtīgāk.