Līdz šim tik pašsaprotama lieta kā roku mazgāšana, pēdējās nedēļās tā kļuvusi teju par karstāko aktualitāti. Kā par šiem jautājumiem runāt ar bērniem dažādos vecumos un kā panākt, lai bērni ievērotu higiēnas prasības, stāsta Rimi Bērniem eksperte, ārste pediatre Sanita Mitenberga.
Eksperte uzsver, ka vislabākais piemērs bērniem ir ģimene un vecāki – nav iespējams bērniem paskaidrot situācijas nopietnību, ja vecāki paši neievēro higiēnas prasības. Tātad nerakstītais likums – ja vēlaties, lai bērni mazgā rokas un saprot, ka situācija ir nopietna, arī pieaugušajiem jāievēro roku higiēna.
Pašiem mazākajiem – nodrošināt tīru vidi
Mazuļiem, kas pa mājokli pārvietojas vai nu rāpus, vai jau skriešus, ir aktīvi un pasauli vēl iepazīst caur muti, vecāku galvenais pienākums ir nodrošināt tīru apkārtējo vidu. Tas nozīmē, ka īpaša uzmanība jāpievērš grīdu mitrajai uzkopšanai. Tāpat ir vērts ne tikai mazgāt, bet arī dezinficēt bērna mantiņas. Protams, arī mazuļiem vecāki mazgā rokas, un mazgāšanas laikā ir dabiski, ka vecāki atbilstoši bērna vecumam paskaidro, ko dara un kāpēc.
Bērnudārzniekam – mācīt ar uzskatāmu piemēru
Labākais veids, kā bērnudārza vecuma bērnam paskaidrot, kāpēc jāmazgā rokas, ir uzskatāms piemērs. Ir ļoti vērtīgi kopā ar bērniem veikt kādu praktisku eksperimentu. Piemēram, ļoti pamācoši ir uzvilkt gumijas cimdus un nosmērēt ar melno guaša krāsu. Pēc tam rokas mazgā, kā ierasts, un vēro – vai tiešām ar ierasto mazgāšanas tehniku ir iespējams nomazgāt visus netīrumus? Visticamāk, netīrumi saglabāsies pirkstu starpās, ap nagiem un uz īkšķa. Tas ir lielisks veids, kā ar rotaļu palīdzību skaidrot bērniem nepieciešamību mazgāt rokas – lai arī it kā rokas nomazgājām, netīrumi uz tām saglabājās.
Pēc tam kopā ar bērnu jānoskatās Rimi Bērniem video pamācība (to atradīsi raksta beigās), kā pareizi mazgāt rokas un atkārtot roku mazgāšanu ar cimdiem un guaša krāsu pēc video redzamās roku mazgāšanas metodes vismaz 20 sekundes. Ieraugot atšķirības, arī vecāki varēs labāk noticēt tam, cik svarīgi ir rokas mazgāt pareizi!
Skolēnus māciet ar savu piemēru
Ja pieņemam, ka roku higiēna ģimenē tiek ievērota neatkarīgi no ārkārtējās situācijas, īpašām problēmām, lai skolēniem izskaidrotu nepieciešamību pastiprināti mazgāt rokas, nevajadzētu rasties. Ja līdz šim higiēnas jautājumiem nav pievērsta īpaša vērība, vecākiem jāņem iniciatīva savās rokās un jārāda piemērs. Tomēr pediatre uzskata, ka šajā laikā, dzīvojot visiem kopā, ir loģiski reizi pa reizei skolēnam atgādināt par roku mazgāšanas nepieciešamību – pirms ēšanas, pēc tualetes apmeklējuma, pēc pastaigām (arī tad, ja pastaigas notikušas privātmājas pagalmā).
Ko vēl vajadzētu ņemt vērā?
· Padariet roku mazgāšanu aizraujošu – izmantojiet interesantas ziepes vai putas. Pasūtiet higiēnas līdzekļus internetā un ļaujiet tos bērnam pašam izvēlēties.
· Skaidrojiet bērnam saprotamā valodā, ka vīrusi, baktērijas un mikrobi, kas mīt apkārtējā vidē, var pielipt pie rokām un no tām nonākt mutē, aplipinot mūs ar kādu slimību.
· Dezinfekcijas līdzekļus vai antibakteriālās ziepes rokām izmantojiet reizēs, kad atgriežaties no pastaigas ārā. Pēc tualetes apmeklējumiem vai pirms ēšanas izmantojiet parastās ziepes. Tas mazinās bērnu roku maigās ādas kairinājumu.
· Ja roku āda ir stipri kairināta, izmantojiet mitrinošus līdzekļus ādas stāvokļa atvieglošanai. Vislabāk tos iegādāties aptiekā.
· Atcerieties apgriezt bērnam nagus! Netīrumi ļoti bieži sakrājas tieši aiz nagiem.
· Biežāk mainiet roku dvieļus vai, vēl labāk, izvēlieties vienreiz lietojamos dvieļus.
· Iekštelpās nestaigājiet ar āra apaviem un apģērbu.
· Ja ģimenē ir mājdzīvnieki – arī tiem pēc pastaigas ārā nomazgājiet ķepas. Tas palīdzēs bērnam saprast: ja jāmazgājas visiem – tad pilnīgi visiem!