Fizioterapeita ieteikumi: Vingrinājumi, kas palīdzēs bērnam klepus gadījumā

13. Oct 2022, 00:00 Māmiņu klubs Māmiņu klubs

Līdz ar bērnudārza un skolas gaitu atsākšanu, rudenī arī palielinās riski bērnam saslimt ar augšējo elpceļu slimībām, kas var sākties kā iesnas, attīstoties par klepu.

Dažkārt konsultācijā ar ārstu viens no ieteikumiem šādā gadījumā ir palielināt bērna krūškurvja mobilitāti, veicot elpošanas vingrinājumus un drenāžu masāžu. Kā to veikt? Ar padomiem dalās Māmiņu Kluba fizioterapeite Jana Parfjonova.

Bērna pozicionēšana

Nopozicionē bērnu tā, lai augšējās aizmugurējās plaušu daļas drenējas un bērns varētu 4-5 minūtes pagulēt šajā pozā un mierīgi elpot. Papildus vari uz bērna ribām nolikt savas rokas un saskaitīt, cik bieži bērns elpo. 

Ja bērns var mierīgi nogulēt šajā pozīcijā, vari pasīvajai pozai pielikt arī aktīvās tehnikas, piemēram, kontaktelpošanu. Kad bērns ieelpo, pieaugušā rokas atrodas uz viņa ribām, bet neko nedara, taču pie izelpas maigi saspied ribu lokus, it kā palīdzot bērnam veikt izelpu. 

Sānu krūškurvja izstiepšana

Pastiep bērna krūškurvi un šajā pozā palīdzi bērnam elpot, pie izelpas nedaudz iespiežot krūškurvi diametrāli pretējā virzienā iegurnim, lai izelpa būtu produktīva. 

Drenāžas masāža

Ja bērnam ir mitrs, produktīvs klepus, ar ārsta atļauju mājas apstākļos var veikt arī drenāžas masāžu. Tā palīdzēs virzīt uz augšu krēpas, lai bērnam būtu vieglāka atklepošana.

Masāžai izmanto piemērotu eļļu, lai rituāls bērnam sagādātu maigumu un vecāku mīlestību. Sasildi rokas un sasildi bērna ādu. 

  • Glaudi uz augšu bērna muguras ādu, lai uzlabotu asinsriti ap krūškurvi. 
  • Ar īkšķiem vai pilnu plaukstu masē uz sāniem pa ribu gaitu.
  • Ar stingriem pirkstu galiem bungā pa ribu starpām, lai manuāli izvadītu krēpas un bērnam būtu vieglāk atklepoties.

Atceries, ka pozicionēšanu un masāža jāveic 4-5 minūtes, atkārtojot to 2-4 reizes dienā.