ST priekšsēdētājs: Arī ekonomiskās krīzes laikā nedrīkst ignorēt Satversmi

ST priekšsēdētājs: Arī ekonomiskās krīzes laikā nedrīkst ignorēt Satversmi

30. Jan 2010, 14:12 Māmiņu klubs Māmiņu klubs

Arī ekonomiskās krīzes laikā nedrīkst ignorēt Satversmi, intervijā laikrakstam "Biznes&Baltija" norāda Satversmes tiesas (ST) priekšsēdētājs Gunārs Kūtris.

Viņš velta asu kritiku valdības pārstāvju izteikumiem un parlamenta centieniem atbildību par smagiem lēmumiem uzvelt uz ST pleciem.

"Ja nekļūdos, [premjers] Valdis Dombrovskis nesen pateica, ka krīzes situācijā nav tiesiskās paļāvības principa. Es to saprotu tā - ja man nav ko ēst, man ir tiesības iet uz kaimiņa dārzu un kaut ko tur paņemt. Nesauksim to par zagšanu - es to paņemu, jo man tas ir nepieciešamāks. Būsim solidāri! Kas jāpadomā parastam iedzīvotājam, ja valsts viņam saka: mums nav naudas un mēs tev nemaksāsim?" situāciju vērtē konstitucionālās tiesas vadītājs.

Viņš akcentē, ka tad, ja krīzes laikā neievēros konstitūciju, rodas jautājums, kas tiks ignorēts turpmāk. "Likumību kopumā? Ekonomiskā krīze nedod tiesības ignorēt Satversmes pamatvērtības," uzsver Kūtris.

ST, vērtējot lietu par pensiju ierobežojumiem, galvenais arguments nebūs ekonomiskās sekas. "Tiesa nedrīkst lietas vērtēt šādi. Ir, protams, atsevišķi gadījumi, kad ekonomiskās sekas ir pārāk smagas. Tad mēs varam mīkstināt verdiktu - taču tikai nedaudz. Jautājums tiek uzdots iespējami precīzi - norma ir konstitucionāla vai nē. Nav iespējams, ka norma ir nekonstitucionāla, bet pieļaujama," norāda ST priekšsēdētājs.

Kūtris arī velta kritiku likumdevējam, kas nespēj uzņemties atbildību par smagiem lēmumiem. Radies priekšstats, ka Saeima vēlas savas funkcijas uzticēt ST, jo valdībā un parlamentā notiek diskusijas, kurās izskan, ka pieņemamās normas ir antikonstitucionālas, bet pēc tam tiek pateikts: "Lai tiesa lemj!"

"Tas nozīmē, ka viņi atbildību noveļ uz mūsu pleciem," akcentē ST vadītājs.

Kā ziņots, ST līdz šim saņēmusi jau aptuveni 500 pieteikumus - individuālos un vairāku personu kopīgi iesniegtos, kuros apstrīdēti grozījumi Pensiju likumā.

Pagaidām gan ne pēc viena pieteikuma ST lietu nav ierisinājusi. Atsevišķi no tiem pieņemti un nodoti izvērtēšanai tiesnešu kolēģijai, kas tad arī mēnesi lemj par lietas ierosināšanu vai atteikšanos to darīt.

LETA jau ziņoja, ka izmaiņas likumā paredz no 1.jūlija atņemt nestrādājošiem pensionāriem 10% un strādājošiem pensionāriem 70% no aprēķinātās un uz mūžu piešķirtās vecuma pensijas.

ST jau 30.jūnijā sāka saņemt pieteikumus, kuros cita starpā tika apstrīdēts Saeimas pieņemtais likums "Par valsts pensiju un valsts pabalstu izmaksu laika periodā no 2009.gada līdz 2012.gadam".

Lai iesniegtu konstitucionālo sūdzību par grozījumiem likumos, kas noteic pensiju un algu samazinājumu no šā gada 1.jūlija, ST jūlija sākumā veidojās pat pieteicēju rinda un dienas pirmajā pusē savu kārtu pieteikuma vai sūdzības iesniegšanai ST gaidījušas ap 20 personu, neskaitot parastus interesentus, kuri uz ST devušies, jo "dzirdējuši pa radio" par iespēju sūdzēties konstitucionālajā tiesā, taču tam iepriekš nav nopietni gatavojušies.

ST vērsās pie sabiedrības un aicināja pieteikumu iesniedzējus pēc iespējas apvienoties un sniegt kopīgus pieteikumus, norādot vienu kontaktpersonu, jo saskaņā ar likumu individuāla pieteikuma gadījumos tiesai ir pienākums katram sniegt individuālo atbildi, kas savukārt prasa lielus izdevumus pasta pakalpojumu un kancelejas preču apmaksai.

LETA 

08. Jul 2009, 11:16

Kaapeec netiek piemineeta maaminju algas samazinaashana uz pusi straadaajoshiem vecaakiem liidz naakamaa gada maijam un peec tam pilniiga taa atnjemshana? Vecaaki tachu arii paljaavaas uz valstii esosho pabalstu izmaksas sisteemu un ciesh taapat. Satversmes tiesaa ir tachu iesniegti arii vecaaku suudziibas. Nav tachu svariigi, ka suudziibas iesniedz divi vai piecsimts cilveeku. Lieta, tachu taapat jaaizskata.