Neirozes un bērnu niķi- vai saistītas problēmas?

Neirozes un bērnu niķi- vai saistītas problēmas?

28. Jul 2010, 21:44 Māmiņu klubs Māmiņu klubs

Vai zināji, ka pārlieku liela stingrība no vecāku puses var veicināt neirožu veidošanos? Un vai zināji, ka vecākiem jābūt gana uzmanīgiem, lai atšķirtu neirozes no parastas nervozitātes? Uzzini atbildes uz saviem jautājumiem par neirozēm un lasi, kā gāja psiholoģes Sanitas Aišpures lekcijā "Kā panākt, lai bērns klausa", kur tika runāts gan  par neirozēm, gan par bērnu klausīšanu.

 

 {pic:1}

Vai bērnu nervozitāte ir viens un tas pats, kas bērnu neirozes?

 

Šī pārklāšanās ir daļēja. Nervozitāte var būt uz īsu laiku, ja bērniņam ir īslaicīgi pārdzīvojumi, piemēram, pirmo dienu palicis viens pats mājās ar auklīti, kad māmiņa devusies atpakaļ darba gaitās.

 

Neiroze ir tas gadījums, kad bērns ir arī nervozs, bet neirozes ir ilgstošas darbības sekas. Neirozes rodas tajos gadījumos, kad bērns tiek ļoti pārbiedēts, piemēram, bērns ir ieraudzījis zibeni vai dzirdēji pērkonu, bijis avārijas liecinieks, vecāki paziņojuši par šķiršanos. Bērnu nervu sistēma pirmsskolas vecumā vēl ir ļoti nenobriedusi, tāpēc līdz ar to viņa izturība pret stresu un psiholoģiskās aizsardzības mehānismi ir mazāk stabili un reizēs, kad nāk liels stress, viņš to neiztur.

 

Nervozitāte ir uz kādu brīdi, kad bērniņš ir sakreņķējies, bet neirozes rodas pēkšņi vai tad, kad ilgstoši ir bijusi psiholoģiska spriedze, kā rezultātā bērns iegūst šo stāvokli- neirozes.

 

Ja mazais pēc 3 gadu vecuma ļoti bieži slapina gultā, ja bērnam raustas kāds sejas muskulis, ja mazais grauž nagus, ja mazais kategoriski atsakās ēst, ja mazais kakā biksēs, ja mazais runājot stostās un rausta valodu, vecākiem var rasties aizdomas par neirozēm. Šādas pazīmes jūs noteikti pamanīsiet. Kad kāda no pazīmēm ilgstošā laikā nepazūd, būtu jāgriežas pie neirologa.

 

Vai pārlieku liela stingrība no vecāku puses var padarīt nervozāku?

 

Jā, tā ir. Viens no neirožu cēloņiem ir nevis ārējie traumējošie faktori, bet tieši nepareiza un mazulim nepiemērota audzināšana. Te var runāt par divām galējībām – ļoti liela stingrība un bardzība ar stingriem sodiem un augstu prasību līmeni, kas ir neatbilstoša slodze bērna nervu sistēmai, otrs grāvis ir visatļautība, kad bērnam nav nekādas robežas, viņš ir pārlutināts un pārmaigots un 3 gados dodoties uz bērnudārzu, kur ir zināmas prasības, bērns nespēj iekļauties, rodas šoks un mazais sāk stostīties.

 

Vai neirozes pie noteiktiem apstākļiem var atkārtoties? Vai neirozes atstāj paliekošas sekas uz visu mūžu?

 

Ir bērni, kuri ir mazāk jūtīgi, un bērni, kuri ir jūtīgi un kuriem vienkārši būs nosliece uz neirozēm, tātad var izšķirt vājo un stipro nervu sistēmu tipus. Bērni ar vāju nervu sistēmu grūtāk adaptējas jaunā situācijā, viņi ir kautrīgāki, bailīgāki, grauž nagus, stostās, viņiem ir grūtāk tikt galā ar jaunu stresu. Ja bērnam ir bijis kāds pārdzīvojums un ir bijusi neiroze un vecāki ir darījuši visu, lai ar ārsta un psihologa palīdzību to izārstētu, bet pēc kāda laika atkal bērnam būs ilgstošs nervu spriedzi palielinošs notikums, tad var runāt par neirožu atkārtošanos.

 

Minēšu konkrētu piemēru. Bērns kaut kādu iemeslu slapina gultā un dara to līdz pat skolas vecumam. Tātad bērns nevēlēsies palikt pie draugiem pa nakti, nevēlēsies vasarās doties uz sporta nometnēm, jo baidīsies par savu netikumu. Šajā laikā bērni ļoti atšķir, kurš bērns atšķiras no citiem. Bērni meklēs variantus, kā izvairīties no notikumiem, kas skar tieši viņu problēmu. Arī tāda problēma kā stostīšanās. Ja skolēns vēl tiek apcelts vienaudžu vidū, viennozīmīgi bērns meklēs veidus un iespējas, kā izvairīties, piemēram, no dzejoļa skaitīšanas skolas priekšā.

 

Vai mīlestības trūkums ģimenē var tikt uzskatīts par neirožu cēloni?

Tas var būt kā viens no veicinošiem faktoriem. Mīlestība ģimenē noteikti ir, bet pietrūkst laika to izrādīt bērnam. Ja ir par maz šis laiks, par maz glāstu un pieskārienu, gan dvēseliskās un fiziskās tuvības, tad jūtīgāks bērns reaģēs uz satraukumu ar lielāku satraukumu un viņam būs lielākas negatīvās sekas un būs grūtāk ar to tikt galā.

 

Ko darīt, lai vecāki izvairītos no šīs nopietnās saslimšanas – neirozēm?

 

Pamaniet sīkumus! Ja mazais ilgstošu laiku čurā gultā, ja mazais no uztraukuma knibina pirkstu galus, ja mazajam ir nograuzti nagi līdz jēlumam, ja mazais bieži neēd tieši ar jums, bet ar citiem ēd, ja esat kaut ko pamanījuši un cerat, ka tas pāries, bet tomēr nepāriet teiksim 1 mēneša laikā, noteikti meklējiet speciālista – neirologa palīdzību, kurš pateiks, vai tālāk jādodas pie psihologa, psihiatra un ūdens procedūrām, homeopāta vai kāda cita speciālista.

 

Neielaidiet šo problēmu pārāk dziļi! Bērna nervu sistēma ir ļoti elastīga. Jo ātrāk kaut kas tiks darīts profilakses nolūkos, jo ātrāk atbrīvosieties no problēmas! Jo ilgāk kavēsieties, jo vairāk tas iesakņosies.

 

Vecākiem vajadzētu būt uzmanīgiem un mēģināt pamanīt slēptās neirozes. Piemēram, bērnam ir neirozes, tiek dzertas zāles un kaut kas tiek mainīts vecāku attieksmē un bērns beidz grauzt nagus. Tomēr viņš paaugas un viņš sāk stostīties. Bērna ievirze reaģēt jūtīgi ir un to vienmēr vecākiem vajadzētu paturēt prātā.

 

Atceries, ka viens notikums mammai, tētim un mazulim ir divi dažādi notikumi. Bērniem visi pārdzīvojumi ir daudz jaudīgāki.

 

Kristīne Damškalne, www.maminuklubs.lv

{pic:2}

Slimošana visapkārt dara savu un uz nodarbību ir mazāk māmiņu kā cerēts, tomēr tas dod iespēju katrai uzdod tieši savu jautājumu, pastāstīt par savu pieredzi!

Pēc nodarbības lūdzām dalīties arī pieredzē.

Māmiņa Rebeka Šulca par nodarbību Māmiņu Klubā, bērniņam 8 mēneši:

Nodarbība ļoti noderīga. Sapratu, ka jāsāk jau laicīgi organizēt dzīve tā, lai bērnam nerastos šīs neirozes. Ir jamaina gan mani, gan drauga ikdienas paradumi. Jadomā līdzi, ko darām, kā rīkojamies dažādaās situācijās un kā tas varētru ietekmēt bērna psihi. Prieks, ka uz nodarbību aizgāju tagad, kad vēl problēmu nav, jo mazais vēl par mazu šīm problēmām, lai nākotnē tādu nebūtu. Atnākot mājās, galvā analizēju, ko mani vecāki darijuši pareizi un ko ne. Jo bērna raksturs veidojas jau tad, kad mazais vēl ir vēderā.

Māmiņa Dace par nodarbību Māmiņu Klubā, bērniņam 1 gads un 3 mēneši:

 

Līdz gada vecumam man bija pieejama plaša informācija, es lasīju grāmatas un iedziļinājos informācijā, jo šis ir pirmais bērniņš un šķita, ka viņa ir tik maza un nemācēšu apieties. Tagad arī mūsu ģimenē ir sākušies niķi, tāpēc nācu uz lekcijām pēc padoma. Domāju, ka esmu atradusi risinājumu un arī turpmāk ikdienā mēģināšu to pielietot audzinot bērniņu.

 

Man šķiet, ka visbiežāk niķu iemesls ģimenē ir tieši kvalitatīvas laika pavadīšanas trūkums. Arī man dzīvojot vairāk kā gadu kopā ar meitiņu jau sāk zust idejas un fantāzija, kā lietderīgi pavadīt kopā laiku. Kad bērniņam ir garlaicīgi, arī tad sākas niķi.

{smallpic:6}

{pic:3}

Kāds nodarbībās arī aizmieg

{pic:4}

Visi nodarbību apmeklētāji

 

Nākamās nodarbības jau decembrī! Seko informācijai līdzi Māmiņu Kluba mājas lapā!

17. Nov 2009, 14:09

Paldies. sāksim organizēties....😀

Kristīne Māmiņuklubs.lv Kristīne Māmiņuklubs.lv 17. Nov 2009, 12:00

Decembrī mazie staigātāji būs 9.decembrī no plkst.15-17.

17. Nov 2009, 11:54

😀😀😀 Vai varētu uzzināt kuros decembra datumos būs nodarbības mazajiem staigātājiem??? - visas ceturtdienas???Un laiki arī vienādi?
Mums jau ļoti laicīgi jārunā ar opi, lai viņš var organizēt brīvdienas, kad mazbērnu vest uz Rīgu,,,,ar sabiedrisko šajā laikā nebrauksim,,,bail no saslimšanām......

Kristīne Māmiņuklubs.lv Kristīne Māmiņuklubs.lv 17. Nov 2009, 11:46

Jā, Ērikas meitiņa aizmiga 😀

17. Nov 2009, 11:44

Ļoti noderīgā tēma jums bijusi....vai aizmiga Ērikas meitiņa????
"*)"*)"*)