Neatkarīgā Rīta Avīze Latvijai: Visu bērnu potēšanai pret ērču encefalītu vajag 6,8 miljonus latu

Neatkarīgā Rīta Avīze Latvijai: Visu bērnu potēšanai pret ērču encefalītu vajag 6,8 miljonus latu

05. Dec 2009, 23:43 Māmiņu klubs Māmiņu klubs
19.06.2008

Šogad Latvijā reģistrēti tikai pāris saslimšanas gadījumi ar ērču encefalītu, taču vairāk nekā 60 saslimšanas gadījumu ar Laimas slimību jeb Laimas boreliozi, pret ko nav vakcīnas.

Līdzīgi kā pērn, arī šogad epidemiologi jau ziemā prognozēja, ka ērču varētu būt vairāk nekā citus gadus siltās ziemas dēļ – ērces nav izsalušas, turklāt vēl pamodušās agrāk. Epidemiologu veiktajos izpētes gājienos pa mežiem konstatēts, ka vērojama īpaši augsta ērču aktivitāte – vairākos rajonos uz vienu kvadrātkilometru ir no 30 līdz 100 ērces.

Vairākkārt spriests, taču nav atrisināts jautājums par bērnu vakcināciju – vienus bērnus, kuri pierakstīti "ērču bīstamajos" rajonos, vakcinē par valsts naudu, bet citi, pat pieļaujot, ka vasarā viņi atpūtīsies tajās pašās vietās, vecākiem jāvakcinē par savu naudu. Īpaši aktuāls šis jautājums ir šogad, kad pavasarī tika sacelta ažiotāža par vakcīnu trūkumu un pieaugušajām vakcīnu cenām, kas pašlaik sasniegušas ap 20 latu tikai par vienu poti.

Vakcinējot visus bērnus vecumā no gada līdz 18 gadiem, pirmajā vakcinācijas gadā, ņemot vērā, ka katram bērnam ir jāsaņem divas potes, vakcīnu iegādei nepieciešami 6,8 miljoni latu, liecina Veselības ministrijas (VM) aprēķini. Pieņemot, ka aptuveni puse bērnu jau ir vakcinēti, nepieciešamie finanšu līdzekļi ir attiecīgi 3,4 miljoni latu. Papildu līdzekļi imūnbioloģisko preparātu iegādei 2008. gadā ministrijai nav iedalīti.

Pašlaik bezmaksas vakcinācija bērniem nodrošināta tikai Latvijas 120 bīstamajos pagastos no 430. Pagasti par endēmiskiem jeb tādiem, kur saslimstība ar ērču encefalītu ir visaugstākā, atzīti, pamatojoties uz datiem par saslimušo skaitu uz 100 000 iedzīvotāju. Pēdējos piecos gados valstī uz 100 000 iedzīvotāju reģistrēti 9,2 saslimšanas gadījumi, bet ērču teritorijās – no 29,9 līdz pat 159 gadījumiem. Lai saņemtu bezmaksas poti pret ērču encefalītu, bērnu vecākiem, kuru atvasēm deklarētā dzīvesvieta atrodas kādā no 120 pagastiem, jāvienojas ar ģimenes ārstu par vakcinācijas laiku. Tomēr ievērojams skaits bērnu, kuru deklarētā dzīvesvieta ir Rīga un citas pilsētas, brīvdienās un vasarā brīvlaikā dodas uz laukiem, arī uz tiem, kur ir plaša ērču izplatība. Kā liecina Sabiedrības veselības aģentūras dati, šāgada pirmajos piecos mēnešos izlietotas 25 895 valsts apmaksātās vakcīnu devas. Naudas nav arī VM 2008.–2010. gada imunizācijas valsts programmai, kur paredzēts vakcinēt bāreņus un bez vecāku gādības palikušos bērnu aprūpes iestādēs un internātskolās. Pēc Labklājības ministrijas sniegtajiem datiem, šo bērnu skaits ir 4300. Izvērtējot pašreizējās vakcīnu cenas, vakcinācijas nodrošināšanai ir nepieciešami papildus 100 293 lati gadā.

***

UZZIŅAI

Ērču encefalīts ir akūta infekcijas slimība, ko izraisa ar ērču encefalītu inficēta ērce un kas izpaužas ar nervu sistēmas bojājumiem un organisma intoksikāciju.

- Pēc inficēšanās vienas līdz triju nedēļu laikā var novērot gripai līdzīgus simptomus (paaugstināta temperatūra, galvassāpes un sāpes ķermenī), kas saglabājas apmēram nedēļu. Pēc tam seko izveseļošanās vai arī vīruss izplatās smadzenēs un smadzeņu apvalkos. Šādos gadījumos novēro augstu temperatūru, stipras galvassāpes, spranda stīvumu, vemšanu, reiboņus un smagu vispārējo stāvokli.

Laimas slimību jeb Laimas boreliozi izraisa spirohetas borēlijas, kuras pārnēsā ērces. Borēliju izraisītā slimība skar vairākas organisma sistēmas.

- Izplatītākais simptoms ir ādas apsārtums, kas parādās ērces piesūkšanās vietā pēc 1–4 nedēļām. Retāk parādās simptomi, kas liecina, ka skarta nervu sistēma, locītavas un atsevišķos gadījumos arī sirds. Šie simptomi ir zīme, ka borēlijas izplatījušās tālāk par ērces koduma vietu.

- Nervu sistēmas traucējumu simptomi var parādīties pāris nedēļas vai mēnesi pēc ērces piesūkšanās. Tie var izpausties kā nogurums, galvassāpes, nelabums, svara zudums, neliela temperatūra vai sāpes roku un kāju locītavās, pakausī vai mugurā. Pieaugušajiem iespējama daļēja sejas paralīze.
Inga Paparde 
Neatkarīgā Rīta Avīze Latvijai 

20. Jun 2008, 00:27

p[ret boreliozi manupraat vakciina izgudrota tika jau sen, nesaprotu, kaapeec veel pie mums par to nek0 nezina.
bet eerchu vakciina vienkaarshi shobriid ir iespeeja labi nopelniit- bizness taa teikt....un visiem pie pakaljas , ka beerni slimos vai citi kaadi....galvenais nauda!!! padomju laiki- tie ljoti sliktie nu jau pagaajushi.. tagad katram savs kapitaalisms.

20. Jun 2008, 00:27

p[ret boreliozi manupraat vakciina izgudrota tika jau sen, nesaprotu, kaapeec veel pie mums par to nek0 nezina.
bet eerchu vakciina vienkaarshi shobriid ir iespeeja labi nopelniit- bizness taa teikt....un visiem pie pakaljas , ka beerni slimos vai citi kaadi....galvenais nauda!!! padomju laiki- tie ljoti sliktie nu jau pagaajushi.. tagad katram savs kapitaalisms.

19. Jun 2008, 22:27

Ažiotāža ir ļoti liela. Manuprāt vispār nav adekvāta šī summa,kas dažās vietās jau grozās pat ap 30 ls,bet Ogres rajonā vakcīnu nav ne aptiekās ne pie ārstiem. nu kā lai sapotējas ģimene,kurā ir 2 pieaugušie un 2 bērni?Es šogad nevaru vairs atļauties meitai 4 revakcināciju,nemaz nerunājot par to,ka uzsākt potēšanu gadu vecajam mazulim vai revakcinēties pašiem. Un nevarētu teikt,ka mūsu pusē ērču būtu mazāk,kā kādā no "ērču bīstamākajiem" rajoniem. Mūsu ģimenē ir bijusi tā nelaime saskarties ar abām šīm bīstamajām,ērču izraisītajām slimībām- manai māsai bija encefalīts,bet mammai pasmagā formā laima slimība. Pagājušajā vasarā,kad gaidīju dēliņu,arī man bija piesūkusies ērce,ginekoloģe nosūtija uz analīzēm,kur atklāja,ka arī es jau kādreiz esmu laima slimību pārslimojusi. Interesējos par sekām un atbilde bija tāda,ka šī slimība paliek organismā uz mūžu un nekad nevar zināt kādā brīdī un kādu saasinājumu tā izraisīs....Tā nu dzīvoju un gaidu...
Ceram uz brīnumu. Vismaz bērniem jau varēja valsts apmaksāt šo poti...