Ceļojums uz Sārema salu!

Ceļojums uz Sārema salu!

13. May 2010, 15:43 Māmiņu klubs Māmiņu klubs

Māmiņa Anna Kovaļčuka atklāj konkursu "Ceļojums pa Baltiju", lai cīnītos par galveno balvu- ESPA Rīga apmeklējumu 100Ls vērtībā. Izdomā savu maršrutu un piedalies arī TU!

 

Mēs jau kādu laiku ļoti vēlējāmies aizbraukt uz Sārema salu, jo bijām dzirdējuši ļoti labas atsauksmes par to, cik tur ir skaisti. Tad nu mēs lai tiktu līdz gala mērķim, izvelētos šādu maršrutu!
Mēs dotos šajā ekskursijā, kopā ar māsu un viņas draugu, lai kompānija būtu jautrāka. Tālāk mans izstrādātais maršruts.

 

Rīga-Saulkrasti-Salacgrīva-Pārnu- Sārema sala.

 

No Rīgas līdz Sārema salai ir 329 km. Ja brauc ar mašīnu bez pieturām, līdz galamērķim nonāktu apmēram 5 stundās un 42 minūtēs. No Rīgas mēs brauktu taisnā ceļa uz Sārema salu.

Sāmsala jeb Sāremā (igauņu val. - Saaremaa) piederošā sala un trešā lielākā sala Baltijas jūrā. Sāremā Igaunijas lielākā sala (2673m2) ir iemīļota vieta gan ceļošanai, atvaļinājuma pavadīšanai, gan arī vienkārši baudījumam acīm un svaigs jūras gaiss. Tā atrodas Rietumigaunijas arhipelāgā, uz dienvidiem no Hījumā salas.


Blakus austrumos atrodas Muhu sala, bet dienvidos no Latvijas to šķir Irbes šaurums. Sāmsala ir galvenā sala, kas ietilpst Sāres apriņķī.


Sāmsalā dzīvo aptuveni 36 960 iedzīvotāju, tās lielākā pilsēta ir Kuresāre. Par Sāremā simboliem ir uzskatāmi kadiķi, kuri klāj lielāko salas daļu, dolomīts, vējdzirnavas un slavenais mājas alus, ko brūvē salas iedzīvotāji.

 


Lai nokļūtu Sāremā, ir jābrauc ar prāmi. Ceļojumā pa Sāremā iespējams doties arī ar auto. Šāda izvēle ļaus pilnvērtīgi izmantot Sāremā piedāvātos labumus.

 


Pēc brauciena ar prāmi no Virtsu vispirms nokļūst Muhu. Šeit ir gotiska stila Muhu baznīca (1267), Koguva ciems ar daudzām senlaicīgām ēkām, akmens dārziem un apaļām akām, kā arī izsmalcinātu atvaļinājumu un augsta līmeņa virtuvi piedāvājoša Padaste muiža. Linnuse ciemā ir strādājošas vējdzirnavas un tuvumā strausu ferma.
{pic:1}


Vēl var apskatīt -Kāli meteorīta krāteri.

 

Leģenda ir šāda. Pirms 7500 gadiem milzīgs meteorīts krītot ar kosmisku ātrumu saskarsmē ar zemi eksplodēja. Sprādziena vilnis sadragāja un izsvaidīja zemes virsmas iežus un izveidoja krāteris. Tas ir 22 m dziļš, 110 m diametrā. Tajā no nokrišņu un pazemes ūdeņiem izveidojies 6 m dziļš ezeriņš, kura virsma ir diametrā 30-60 m. Sprādzienā pats meteorīts iztvaikoja.

 

Pirms nokrišanas 5-10 km augstumā no meteorīta atdalījās gabali. Tie mehāniski sabirza pēc trieciena, no kura izveidojās mazs krāteris. Netālu no lielā ir astoņi mazie triecienkrāteri. Tajos atrastas meteorītu šķembas 0,5-28,4 g smagas. Daļa no tām izpētītas un atrodas Kuresāres pils muzejā.

 

Krātera malā 12.-13. gs. bija uzbūvēts pilskalns. Domājams, ka krātera ezeriņš kalpoja kā svētvieta. Ap to ir īpašs enerģijas lauks, tāpēc izveidojusies mūsdienu tradīcija apiet augšpusi visu apli ap krāteri.

Var apskatīt vēl -Anglas vējdzirnavas, Karjas baznīcu, Pangas stāvkrasts – klinti, Mihkli sēta – muzejs.


Atpūšoties Sārema salā, mēs dodamies atpakaļ uz Latviju un tieši šeit, Salacgrīvā, paliekam pa nakti viesu namā 'Kapteiņu osta".

{smallpic:2}

 

Apskatot viņu mājas lapu www.kapteinuosta.lv, izskatās, ka atpūsties tiešām ir vērts. Tur ir bērnu laukums, sporta laukums, konferenšu centrs, ziedu pirtiņa, jahtklubs, ūdens relaksācijas centrs, telšu pilsētiņa.

 


Un nakšņošana, manuprāt, arī nesanāk dārga.  Divvietīgs numuriņš 35.00 LVL (cenā iekļautas brokastis), vienvietīgs numuriņš 30.00 LVL (cenā iekļautas brokastis). No rīta pamostoties, dodamies uz Rīgas pusi un pie viena iebraucam apskatīt mūsu pašu skaitumu.


Randu pļavas

{pic:3}

 

Dabas liegums “Randu pļavas” ir Latvijas mērogā unikāla teritorija, kura izceļas ar izcilu biotopu un sugu daudzveidību. Šeit sastopami gandrīz visi Latvijas piekrastes biotopi, tai skaitā lielākais piekrastes pļavu un lagūnu komplekss. Randu pļavas vērtējamas arī kā Eiropas nozīmes aizsargājamā teritorija, jo šeit konstatēti vairāki Eiropas Savienības aizsargājamie biotopi un sugas.

 

Randu pļavas atrodas Limbažu rajona jūras piekrastē starp Ainažiem un Salacgrīvu.
Pļava ir ekosistēma, ko veido daudzgadīgu lakstaugu sabiedrības. Pļavas parasti ir izveidojušās ilgstošas ganīšanas un pļaušanas rezultātā.

 

Vidzemes jūrmalas posms no Ainažiem līdz Kuivižiem. Vienīgās piejūras pļavas Latvijā. Randu pļavas ir Latvijā vienīgais augošais herbārijs, kur 200 hektāru platībā sastopama trešdaļa Latvijas ziedaugu. Te atrodamas 37 Latvijas, kā arī dažādu Eiropas valstu Sarkanajās grāmatās ierakstītas augu sugas. Starptautiski atzīta putnu migrācijas un ligzdošanas vieta.

 

Vienīgās piejūras pļavas Latvijā. Randu pļavas ir Latvijā vienīgais augošais herbārijs, kur 200 hektāru platībā sastopama trešdaļa Latvijas ziedaugu. Te atrodamas 37 Latvijas, kā arī dažādu Eiropas valstu Sarkanajās grāmatās ierakstītas augu sugas. Starptautiski atzīta putnu migrācijas un ligzdošanas vieta.


Tālāk brauksim apskatīt Veczemju klintis.

{pic:6}

{pic:4}

Palasot, aprakstu tiešām secinājums ir viens -tas ir jāredz!

Veczemju klintis- 200 m garas un 3-4 m augstas smilšakmens kraujas pie Veczemjiem. Irdenos slāņus vago plaisas un seklas alas. Šajā vietā uzņemti skati latviešu mākslas filmām "Nakts bez putniem" un "Ilgais ceļš kāpās".


Nu jau esam atbraukuši gan drīz līdz Saulkrastiem. Braucam apskatīt Minhauzena muzeju un Minhauzena meža takas.

 

{pic:5}

Minhauzena muzejs atrodas gleznainā Vidzemes jūrmalas pusē Duntē, 8km aiz Saulkrastiem, apmēram 50 km attālumā no Rīgas, Minhauzena muzejs ir viens no apmeklētākajiem muzejiem Latvijā. Minhauzena sievas Jakobīnes istabā Jūs redzēsiet 18. gadsimta īstenu dāmu paradīzes stūrīti, savukārt barons Minhauzens Jūs sagaidīs ar tikko gūtu medījumu - ar vienu šāvienu nomedītu pīļu virteni.

 

Muzeja pirmajā stāvā apskatāma Minhauzena slavas zāle, savukārt otrajā stāvā savu mājvietu atradušas gan esošo, gan bijušo slavenību vaska figūras. Ikvienam ir iespēja nofotografēties tuvplānā ar maestro Raimondu Paulu vai basketbola zvaigzni Uļjanu Semjonovu, kā arī patērzēt ar pašu Kārli Ulmani un Dainu Tēvu.


Minhauzena muzejā viss ir patiess - tikai savādāks!

 

Var apskati Minhauzena meža takas.

 

Minhauzena meža taka aicina ikvienu kopā ar atraktīvajiem Minhauzena stāstu varoņiem iepazīt Ziemeļvidzemes biosfēras rezervāta mitrāju meža vilinošo burvību. Minhauzena taka ir 5.3 km gara un stiepjas līdz pat jūrai. Tā ir garākā apses koka laipu taka Eiropā. Garo meža takas loku iespējams izstaigāt pusotrā stundā, ir iespēja iziet arī īso takas loku, kas ir 3. 17 km. Nogurušie kājas var atpūtināt gan "Jakobīnes dārziņā", gan "Kāju pūtinātavā" u.c.
pieturvietās.

 

Un vēl...Lauču akmeni

{pic:7}

{pic:8}

Lielais Lauču jūrakmens Limbažu rajonā iekļauts valsts dabas pieminekļu sarakstā.
Ir zināms, ka Lauču akmenim piemīt īpašas spējas. Lielā akmens apjoms sasniedz 20 m3.

 


Vairāk nekā 2 m augsts un aptuveni 70 tonnu smags jūrakmens, saukts arī par “Akmeņu karali”. 1853.g.  gada pavasarī ledus blīvēdamies izstūmis akmeni no jūras.

Tieši šāds izskatītos mūsu ģimenes ekskursijas plāns, un domāju, ka to mēs realizēsim nākošajā vasarā. Domāju, ka būtu ļoti laba 2 dienu atpūta.


Materiāli ņemti no:

www.laucakmens.lv

www.minhauzens.lv

www.vietas.lv

www.google.lv

www.irlaiks.lv

www.kapteinuosta.lv

 

2

Izstrādā savu maršrutu arī TU un laimē atpūtu ESPA Rīga SPA centrā 100,- Ls vērtībā vai kādu no veicināšanas balvām. Vairāk par konkursu lasi ŠEIT!

 

1
07. Oct 2009, 20:10

Super, Anna!!!
Tu ierosināji mūs apciemot šo salu, paldies!!!

06. Oct 2009, 16:39

Ilze nu nevaig jau uzreiz tā...
viss vel priekša,un ticu ka būs vēl daudz un intresantu ieteikumu..😀

06. Oct 2009, 10:54

Šis tiešām ir interesants maršruts!😉