Zoodārza kalnos un savannā lielākās zebras un neīstas aitas!

Zoodārza kalnos un savannā lielākās zebras un neīstas aitas!

26. Nov 2020, 00:00 Māmiņu klubs Māmiņu klubs

Kamēr  Toms Bricis reģistrē arvien jaunus un jaunus siltuma rekordus, Rīgas zooloģiskā dārza dzīvnieki nesteidz noslēpties siltajās mītnēs un migās. Apvēlušies un laiski, jenotsuņi apgūst jauno mītni, jaunās Grevi zebras iepazīstas ar zoodārza “savannas” plašumiem un Kazu kalna klintīs zilās aitas iestaigā savas kalnu takas.

Vai aitas mēdz būt zilas?

Rīgas zooloģiskajam dārzam ir lieliski panākumi Latvijas zilo govju ciltsdarbā un filiālē “Cīruļi”ganās krietns pulks šo slaveno liellopu.

Turpretī zoodārza jaunpienācējas – zilās aitas nu nekādi nav dēvējamas par mājlopiem un to dzimtene meklējama pasaulē augstāko – Himalaju kalnu nogāzēs. Iespējams, šos ragaiņus būtu pareizāk saukt kalnu iedzīvotāju dotajā īpašajā vārdā par bharaliem vai nahuriem (nayaur), jo tiem piemīt gan izteiktas kazu, gan arī aitu īpatnības, kas zinātniekiem liek šo sugu izdalīt atsevišķā ģintī un latīniskajā nosaukumā ietvert vārdu Pseudo - neīstais (Pseudois nayaur). Likumsakarīgi, ka arī vārds “zils” šo dzīvnieku latviskajā (un ne tikai) nosaukumā ne visai atbilst patiesībai, jo “pseidoaitu” kažoks var būt tikai nedaudz sudrabpelēkā nokrāsā, kas atbilstošā apgaismojumā var piešķirt zilganu nokrāsu, taču ļauj lieliski noslēpties, piekļaujoties līdzīgas krāsas slānekļa klinšu radzēm. 

Trīs zilās aitas uz Rīgu tika atvestas no Tallinas zooloģiskā dārza un nu uzsākti tām piemērota, neradniecīga auna meklējumi citvalstu zoodārzos. Zilās aitas ir iekļautas Pasaules Sarkanās grāmatas sugu sarakstā LC kategorijā (Least Concern) kā maz apdraudēta suga, kas sastopama tikai Himalaju augstkalnēs (līdz pat 5000 m virs jūras līmeņa!) Nepālā, Ķīnā, Ziemeļindijā un Pakistānā. Šo sugu no izmedīšanas glābj tas, ka ierindas ķīniešiem ieroču turēšana nav atļauta un tik augstu kalnos medības vispār ir ļoti apgrūtinošas. Tad nu bharaliem jābaidās vien no citiem “augstkalnu rekordistiem”- sniega leopardiem, savukārt zilo aitu saglabāšanai un kontrolei zooloģiskajos dārzos, tiek realizēta īpaša programma - zilo aitu Eiropas ciltsgrāmata (ESB).

Plašāk par zilajām aitām var palasīt šeit: https://rigazoo.lv/lv/dzivnieki/ziditaji/zila-aita

Video sižets par zilajām aitām šeit: https://youtu.be/evTUTYb-jQ8

Dzīvnieki, kuru atpazīšanai nav jāņem pirkstu nospiedumi

Jau vairāk nekā mēnesi Rīgas zoodārzu par savām mājām var saukt divas Grevi zebras – Greta un Inaija (Inaya), kuras atvestas attiecīgi no Vācijas un Francijas zoodārziem. Līdzšinējās zoodārza “Āfrikas savannas ekspozīcijas” iemītnieces Čapmana zebras aizceļoja uz Ukrainu, jo Rīgas zoodārza prioritāte ir līdzdalība globāli apdraudētu dzīvnieku sugu saglabāšana. Un tieši Grevi zebras ir visapdraudētākā zebru suga, kuras pārstāvju Kenijas un, mazā skaitā, arī Etiopijas tuksnešainajā savannā atlicis vien aptuveni 2800 (2018. gada dati).

Zināmu laiku padzīvojušas atšķirtībā, Grevi zebras nu iepazinušās ar citiem zoodārza “savannas” iemītniekiem – antilopēm, un nu gatavas saredzēties ar apmeklētājiem visā savā svītrainumā. Šīs sugas zebras ir atpazīstamas pēc smalkā un filigrānā svītrojuma, pateicoties kuram, Samburu Nacionālajā parkā (Kenijā), kas ir galvenā šīs sugas dzīvesvieta, tiek veikta zebru skaitīšana, pateicoties datorprogrammai, kas, līdzīgi, kā cilvēkus pēc pirkstu nospiedumiem, atpazīst zebras pēc svītru raksta, apstrādājot brīvprātīgo palīgu un skautu ievākto fotomateriālu.

Grevi zebras, kuras tiek uzskatītas par augumā lielāko (līdz 450 kg) zirgu ģints savvaļas sugu, mēdz dēvēt arī par tuksneša zebrām, jo tās patiešām dzīvo tik tuksnešainā vidē, kur izdzīvot var ne katrs liels zālēdājs, tāpēc tās iemanījušās iztikt, ēdot tik cietus augus, ko citi dzīvnieki nespēj sagremot. Tomēr Grevi zebru zinātniskais nosaukums ir visai dižciltīgs – par godu Francijas prezidentam Žilam Grevi,  kuram 1880. gadā pirmo zinātnei zināmo šīs sugas pārstāvi uzdāvināja Abesīnijas valdība. Ņemot vērā Grevi zebru populācijas visai bēdīgo stāvokli savvaļā, Eiropās zoodārzi 2000. gadā uzsāka  Grevi zebru Eiropas apdraudēto sugu saglabāšanas programmu (EEP), kuras dalībnieks tagad ir arī Rīgas Nacionālais zooloģiskais dārzs.

Video sižets par iepazīšanos ar kaimiņiem šeit: https://youtu.be/dY7TGdWaNzc

Plašāk par Grevi zebrām šeit: https://rigazoo.lv/lv/dzivnieki/ziditaji/grevi-zebra

Par Grevi zebru situāciju savvaļā un darbiem to saglabāšanā plašāk šeit: https://www.marwell.org.uk/conservation/news/93/citizen-science-reveals-increase-in-kenyas-grevys-zebra-population

Starp citu, ja nu kādam neizdodas Rīgas zoodārza tīģermājas plašumos pamanīt kādu no nesen atvestajiem Amūras tīģeriem (Augustu vai Taigu), der palasīt izcilā dabaszinātnieka Alfrēda Brēma grāmatas, kur pieminēti TĪĢERZIRGI… un doties uz Rīgas zoodārza “savannu”, aplūkot zebras…

Gaidām ciemos uzmanīgi…

Zooloģiskā dārza dzīvniekiem ieilgušais rudens ir īsti pa prātam, jo āra aplokos vairāk plašuma nekā ziemas mītnēs un šo priekšrocību vēl steidz izmantot pat Geladas pērtiķi zoodārza Āfrikas savannā. Pat ierasti rudeņos miegainie jenotsuņi vēl nepošas uz ziemas guļu – tērpušies kuplos ziemas kažokos, tie tekalē pa jaunās – nupat pārbūvētās mītnes taciņām.

Rīgas zooloģiskais dārzs joprojām gaida ciemos! Gaida uzmanīgi, ik dienas sekojot epidemioloģiskajai situācijai valstī. Šobrīd darba dienās, akurāti nēsājot aizsargmaskas  iekštelpu ekspozīcijās un dezinficējot rokas, zoodārza apmeklējumam ierobežojumu nav, savukārt brīvdienās, kad gaidāms lielāks apmeklētāju pieplūdums, iekštelpu ekspozīcijas ir slēgtas, taču noteiktas ieejas biļešu cenu atlaides – pieaugušajiem 5,00 €, bērniem un pensionāriem 3,00 €.

Savukārt Rīgas Zoodārza filiāle “Cīruļi” strādā ierastā režīmā, jo, vērojot dzīvniekus plašajos aplokos, iespējams distancēties no pārējiem daudz lielākā attālumā nekā minimālie ieteiktie 2 metri.

Iesakām, pirms doties uz zoodārzu, vēlams sameklēt aktuālāko informāciju Rīgas zoodārza mājas lapā. Lai jums visiem laba veselība!