Vitamīna D3 nozīme mazuļa un māmiņas veselībā

Vitamīna D3 nozīme mazuļa un māmiņas veselībā

13. Dec 2018, 13:15 Māmiņu klubs Māmiņu klubs

Pēdējā laikā arvien vairāk parādās informācijas par to, ka vitamīns D3 ir krietni nozīmīgāks mūsu veselībai kā mēs domājām līdz šim. Tāpat, ņemot vērā to, ka ar uzturu to nodrošināt nevar, ir jādomā par alternatīvām, jo – D3 vitamīna trūkums var ļoti būtiski ietekmēt ikviena cilvēka veselību. Un, protams, sevišķi svarīgs tas ir māmiņām un mazuļiem.

Kāpēc D vitamīns ir nepieciešams?

  • Lai pasargātu elpceļu veselību:

Lielbritānijas nacionālais veselības dienests veicis pētījumu, kurā dalību ņēma speciālisti no vairāk kā 20 valstīm, iesaistot vairāk kā 10 tūkstošus cilvēku. Šīs plašās izpētes rezultātā viens no secinājumiem ir sekojošs - lietojot D3 vitamīnu ikdienā uztura bagātinātāja formā un ārsta noteiktā devā, vairāk kā 12% pētījumu dalībnieku nesaslima ar elpceļu slimībām. Londonas klīniskās universitātes profesors Adrians Maritnē secināja, ka saules vitamīns var palīdzēt samazināt elpceļu infekciju, tostarp saaukstēšanās un gripas risku, it īpaši cilvēkiem, kuri maz uzturas saulē vai reti lieto uzturā ar D vitamīnu bagātu pārtiku.

  • Lai attālinātu gripu: 

2017. gada februārī Lielbritānijā tika publicēts pētījums, kurā piedalījās 10 tūkstošiem dalībnieku, vēlreiz apstiprina gandrīz 10 gadus atpakaļ D vitamīna konsula dibinātāja Džona Kanela likumsakarību, ka pietiekošs D vitamīna līmenis spēj spēcīgāk aizsargāt organisma imunitāti kā gripas vakcīna. Izpētes laikā dalībniekiem tika dota konkrēta D3 vitamīna dienas deva. Rezultāti pārliecinoši rāda – izmantojot gripas vakcīnu, nesaslima 1 cilvēks no 40, turpretī D3 vitamīna lietotāju vidū ar gripu nesaslima 1 no 33 cilvēkiem. Tas pierāda, ka pietiekošs D3 vitamīna līmenis asinīs var būt spēcīgāks par vakcīnas iedarbību.

Lai gan vasara bija ļoti saulaina, jāatzīmē, ka D vitamīna krājumi, pietiek ļoti īsam laikam. un kā ļoti būtisku nepieciešamību pēc D vitamīna, dzīvojot mūsu laika zonā, uzsver endokrinologi un kardiologi, jo D vitamīna trūkums pieaugušajiem var izraisīt ļoti nopietnas saslimšanas, piemēram osteoporozi., stāsta pediatre Gerda Lielause.

Latvijā, pārsvarā visiem tās iedzīvotājiem, balstoties uz asins analīžu rezultātiem, tiek konstatēts D vitamīna deficīts.

Kā ir ar bērniem?

Pediatre Gerda Lielause atklāj, ka māmiņas zina, ka no divu gadu vecuma līdz 3 gadu vecumam, ir obligāti jānodrošina mazulītis ar D vitamīnu, savukārt, paaugoties – vecāki mēdz aizmirst par D vitamīna lietošanu un atkal jau tiek novērots D vitamīna trūkums.

D vitamīns atbild ne tikai par kaulu sistēmu un par pareizu skeleta uzbūvi, bet arī par imunitāti. Ja D vitamīna trūkst, tad bērniem daudz biežāk “ķeras” klāt arī dažādās vīrusu saslimšanas – iesnas, klepus, vidusauss iekaisums, bronhīts un citas vīrusu infekcijas.

Kādi ir D vitamīna deficīta simptomi?

  • Bērniņam svīst plaukstas un galviņa
  • Bērniņš ir saguris, nedaudz apātisks, samazinās aktivitāšu daudzums
  • Visnopietnākais – “ribu krelles” – norāda uz to, ka jau ir deformējušies ribu kauli un šī pazīme jau tiek uzskatīta par ļoti novēlotu.

D vitamīns ir viens no retajiem vitamīniem, kuru ir ļoti grūti uzņemt ar uzturu, tāpēc – ir jāmeklē iespēja uzņemt D vitamīnu papildus, ar uztura bagātinātājiem, bet vēl – ļoti būtiski ir izvēlēties tādu vitamīnu, kurš mūsu organismā spēs pietiekoši uzsūkties un tādējādi, sniegt mūsu organismam nepieciešamo.

Vietējā farmācijas zīmola LYL love your life pārstāve Munise Lamberte uzsver, ka pirms uzutra bagātinātāja izvēles ir jāpievērš uzmanība gan tā sastāvam, gan jāpainteresējas par to vai ar konkrēto uztura bagātinātāju ir veikt kāds pētījums, kas pierāda tā efektivitāti.

D vitamīns var būt gan dabīgs, gan arī ķīmiski iegūts un tas būtiski ietekmē vitamīna uzsūkšanās spēju

 

“Ja mums būtu iespēja izvēlēties – svaigi spiestu apelsīnu sulu vai sulu no Tetra pakas? Kāda būtu mūsu izvēle?”

Lielākoties mēs apzināsimies to, ka no svaigi spiestas sulas mēs iegūstam krietni vairāk vitamīnus un uzturvielas, jo tā ir dabīgas izcelsmes un “dzīva”. Līdzīgi ir ar uztura bagātinātājiem – kāpēc izvēlēties to, kura sastāvs ir mākslīgi radīts, ja tajā pašā laikā ir iespēja izvēlēties dabīgu?

Ir pierādīts, ka D3 vitamīns izsmidzināma spreja formā ir daudz efektīvāks kā tabletes, kapsulas un pilieni, jo tiek uzsmidzināts zem mēles vai vaiga iekšpusē, un tūlītēji nonāk asinsrites sistēmā caur mutes gļotādu, apejot kuņģa sulu. Latvijas farmācijas zīmols LYL love your life parūpējies, lai tāds būtu pieejams arī mūsu valsts pašiem mazākajiem un lielajiem - LYLsunD3. Produkts ir dabisks, augstas koncentrācijas, ar dabīgu apelsīnu garšu un zobu veselībai draudzīgo ksilītu. Ja organismā vitamīns D3 ir normām atbilstošā daudzumā, tad uzturošā deva ir 1 spreja pūtiens dienā. Viens iepakojums pietiks veseliem 4 mēnešiem.

Kā īpaši noderīgu šo iesaka tiem bērniņiem, kuriem ir ļoti grūti pierast pie dažādajām uztura bagātinātāju formām – tabletēm, pilieniem. LYL un D3 sprejs ir lieliska alternatīva, jo ir ar dabīgu apelsīnu garšu un tiek uzņemts ar viena “pūtiena” palīdzību.

Svarīgi! Lai mūsu organisms spētu pilnvērtīgi uzņemt D vitamīnu, tas ir jālieto uzreiz pēc ēšanas!  Un, ja izvēlamies D vitamīnu spreja veidā, pirms lietošanas tas ir obligāti jāsakrata.

Lai saprastu to, cik efektīvi mūsu organisms uzņem D vitamīnu gan pediatre Gerda Lielause, gan vietējā farmācijas uzņēmuma LYL love your life pārstāve Munise Lamberte, iesaka, pirms D vitamīna lietošanas uzsākšanas veikt analīzes un noskaidrot, kāds ir D vitamīna līmenis. Un pēc tam, kad mēnesi – divus D vitamīns ir papildus lietots, veikt atkārtotas analīzes.

Lai saules nepietrūkst šajā ziemā. Neaizmirstiet par D vitamīnu!