Mūsu superbēbītei Matildei apritējuši jau 5 mēneši. Lai gan Egitai šis ir trešais bērniņš, tā kā abi vecākie bērni jau lieli, viņai šobrīd noderētu padoms, kā ar tik mazu bēbīti rotaļāties, lai tas būtu atbilstoši viņa vecumam, interesanti un droši. Vaicājam pēc padoma Māmiņu Kluba fizioterapeitei Kristīnei Asonovai.
Piecus mēnešus vecs bērns jau daudz ko prot un var pats, taču jāņem vērā, ka katrs bērniņš ir individuāls. “Vieni ir vairāk kustīgi, citi mazāk. Tāpēc pirmām kārtām rekomendēju mammām vērot savus bērnus,” saka fizioterapeite Kristīne Asonova.
Iekārtojot rotaļu vidi piecus mēnešus vecam bērnam, ņem vērā, ka rotaļāšanās vietai jābūt vienkrāsainai un ar cietu virsmu. Rotaļu vietai piemērots būs laukums uz grīdas, kur bērns var justies labi un droši. “Iesaku bērnu nolikt uz muguras, jo tad viņš var sameklēt savu centru un brīvi kustēties, spēlēties ar rokām un kājām,” ar padomu dalās fizioterapeite, piebilstot, ka pirmā manta bērnam ir viņa paša rokas. Blakus bērnam vienā pusē fizioterapeite iesaka nolikt kokvilnas lupatiņas košās krāsās, lai mazais varētu tās satvert un izpētīt.
“Ne vienmēr bērnam ir interese par lupatiņu, tāpēc otrā pusē var nolikt lielu, vieglu bļodu bez asām malām, lai viņš varētu spēlēties un eksperimentēt,” stāsta Kristīne Asonova. Viņa iesaka izvēlēties bļodu ar caurumiņiem, lai tad, ja tā uzkrīt bērnam virsū, mazulis nesabītos.
Ar šādiem priekšmetiem rotaļājoties bērns iepazīst visu savu ķermeni – iepazīst, kā kustās pirksti, rokas, kājas, kā arī lēnām sāk mācīties pagriezties uz sāniem.
Vēl fizioterapeitei Kristīnei Asonovai rotaļu vides iekārtošanā patīk izmantot arī virtenes, ar kurām bērns var mācīties pārnest svaru.
Ja mazulis jau guļ uz vēdera, ieteicams salikt rotaļu vietā zemākas un vienkāršākas mantas, piemēram, zemākas bļodas, mantas ar rokturīšiem. “Bērni ir unikāli un dažādi, tāpēc pieaugušajam ir jāvēro, lai zinātu, kas tieši tavam bērnam vairāk interesē. Kad ieraugām, kas viņu interesē, varam pielāgot vidi. Galvenais ir nepārcensties un ļaut bērnam pašam būt aktīvam,” uzsver fizioterapeite.
Atceries: Rotaļāšanās laikā vecāks ir atbalstoša persona. Viņš iesaistās, bet netraucē mazajam izzināt pasauli.