SuperBēbis 2020: Mazais palīgs

SuperBēbis 2020: Mazais palīgs

Kādi ir jūsu mājas uzkopšanas paradumi? 

Man ļoti patīk kārtība, bet lai to uzturētu ikdienā, nākas ieguldīt daudz laika, tāpēc prioritāri izvēlos darīt citas lietas. Bet izpildu "tīras grīdas un trauki" minimumu katru dienu. 

Kad ikdienas kompāniju sastāda aktīva viengadniece, liekas, ka uzkopšanai galīgi nav laika, bet ikdienā pavērojot Odetas aktivitātes, izrādās, ka viņai uzkopšana liekas diezgan interesanta nodarbe. Nu vismaz kādam.

Odetai dodam mazu avīzes gabaliņu ar kuru viņa tīra spoguli, tāds prieks un laime, jo var ikdienas palīdzēt darbos. 

Bērniem piemīt dabiska motivācija mācīties un tas notiek saviem spēkiem, atbilstošā vidē. Sekoju līdzi Odetas interesēm un piedāvāju dažādas aktivitātes, piemēram, kārtot burkas un to vāciņus, var arī piecgadnieks. Kādu dienu novēroju, ka veselas 40 minūtes mājā valda klusums un miers, jo gan Odeta, gan Gustavs, ir aizņemti ar vāciņu kārtošanu.

Protams, aktivitātei jābūt atbilstošai vecumam un spējām, tāpēc ikdienā vērojot bērnu, var veikt secinājumus un piedāvāt jaunas aktivitātes, tādējādi attīstot jaunas prasmes. Piemēram, novēroju, ka Odetai ļoti interesē putekļu sūcējs un viņa mēģina pacelt tā trubu, lai imitētu grīdas tīrīšanu. Nākamreiz piedāvāju viņai mazu slotu ar kuru viņa labprāt darbojās un "slaucīja" grīdu.

Izpratne par kārtību sākas jau no mazotnes

Protams, katram bērnam jāpiedāvā atbilstošas prasmes, piemēram, Odetai patīk notīrīt dažādas virsmas, pacelt sīkus gružus un iemest tos maisiņā. Jāuzrauga, lai arī kāds gruzis nenonāk mutē, šeit palīdz skaidrošana, ka gruzis ir pē un tam ir speciāla vieta miskastē. 

 

Uzkopšanā izmnatojam gan sūkli ar ūdeni, gan mitrās salvetes.

Sakopt savu krēsliņu pēc ēšanas, ir jauns ieradums

Praktiskās aktivitātes palīdz bērnam mācīties uzņemties atbildību mājās, rada savstarpējo saikni, trenē bērna koncentrēšanās spēju, lieliski palīdz trenēt sīko un lielo motoriku, rod iespēju attīstīt valodu, jo katra darbība ir jāizrunā. 

Ko var mēģināt praktizēt no 12 līdz 18 mēnešiem?

  • ieliet glāzē ūdeni
  • iebērt pārslas bļodiņā
  • dzert no krūzītes
  • sukāt matus
  • ielikt netīrās drēbes veļas grozā
  • ieslēgt gaismu
  • tīrīt virsmas
  • Iemest netīro autiņbiksi miskastē
  • ar mazu slotiņu tīrīt grīdu

 

Lai produktīvi mājas darbi! :)