Sargāsim bērnus svētku laikā!

Sargāsim bērnus svētku laikā!

23. Dec 2014, 00:02 Māmiņu klubs Māmiņu klubs

Svētki ir prieka pilns laiks kā bērniem, tā pieaugušajiem. Taču katru gadu svētku brīvdienas ir arī laiks, kad pieaug gūto traumu un saslimšanu skaits. Ko mēs varam darīt, lai novērstu dažādas svētkiem raksturīgās saslimšanas un, ko darīt, ja nelaime tomēr skārusi?

Ik gadu Bērnu slimnīcā svētku laikā pēc palīdzības vēršas bērni, kuru guvuši dažādas traumas – pakrītot uz ielas vai mājās, dauzoties un sportojot gūti lūzumi, mežģījumi un vaļējas brūces. Vienlaikus raksturīgas arī ar svētkiem saistītas traumas, piemēram, applaucējumi ar ēdienu vai dzērienu, kā arī apdegumi neuzmanīgi rīkojoties ar pirotehniku. Turklāt, analizējot gūto traumu datus, skaidri redzams, ka bērni visvairāk traumu gūst tieši mājās, proti, vidē, kurai būtu jābūt bērnam visdrošākajai un piemērotākajai. Tāpat pie mediķiem vēršas bērni ar dažādām vienkāršām saslimšanām- paaugstinātu temperatūru, sausu klepu, kakla vai auss sāpēm un dažādām vīrusa slimībām. Pērn svētku (Ziemassvētku un Jaunā gada) brīvdienu laikā Bērnu slimnīcās mediķi palīdzību sniedza teju 1300 bērniem.

Gadā vidēji 300 bērni vēršas pēc palīdzības, jo guvuši dažāda veida apdegumus. Visbiežāk tie ir bērni līdz 3 gadu vecumam. Tādēļ, mediķi atgādina, ka starp kūpošiem katliem, ēdieniem un karstām cepeškrāsnīm, mazajām zinātkārajām un palīdzēt gribošajām rociņām nav vietas. Neatstājiet karstus ēdienus uz galda malas un nelietojiet galdautu, ja mājās ir mazs bērns, jo tā ir tikai sekunde, lai, paraujot aiz tā stūra, uzrautu sev virsū visu uz tā esošo saturu. 

Lai izvairītos no gremošanas sistēmas traucējumiem, būsim modri un uzmanīsim, ko bērns ēd svētku laikā. Ja tiek pastiprināti lietotas kārotās šokolādes konfektes, saldumi un miltu izstrādājumi, neaizmirsīsim parūpēties par šķiedrvielu un šķidruma uzņemšanu, tam vislabāk derēs augļi un dārzeņi, kā arī dabīgi dzērieni bez cukura.

Aicinām pieaugušos piesardzīgi rīkoties arī ar pirotehniku, skaidrojot bērniem iespējamos riskus un traumas, ko var radīt pēkšņa pirotehnikas aizdegšanās vai drošības noteikumu neievērošana. Neatstājiet bērnus bez uzraudzības svētku uguņošanas laikā! Nereti svētku uguņošana rada satraukumu arī četrkājainajiem mājas mīluļiem, un viņu uzvedība var kļūt neprognozējama, tāpēc tos uguņošanas laikā ieteicams turēt slēgtās telpās, lai pasargātu bērnus no iespējamām traumām. 

Mediķi piekodina, ka pats būtiskākais traumu un saslimšanu novēršanas veids ir nedalīta vecāku uzmanība svētku laikā. Neaizmirsīsim, ka neskatoties uz svētku mielasta gatavošanu, dāvanu saiņošanu, viesu uzņemšanu un citām aktivitātēm, parūpēsimies, lai mūsu bērni būtu drošībā un vienmēr pieskatīti. Turklāt, pieredze liecina, ka, bērna pieskatīšanu jāuztic tieši vienam konkrētam cilvēkam, ne- vairākiem, kā rezultātā bērnu nepieskatīs neviens.

Kur vērsties pēc palīdzības, ja bērns svētku laikā saslimis?

Atgādinām, ka svētku dienās un brīvdienās visu diennakti medicīniskus padomus vienkāršu saslimšanu gadījumos var saņemt, zvanot uz Ģimenes ārstu konsultatīvo tālruni 66016001

Ja nepieciešams saņemt medicīnisku konsultāciju ģimenes ārsta kompetences ietvaros, Rīgā un citās lielākajās Latvijas pilsētās var vērsties pie dežūrārstiem.

Dežūrārstu darba grafiks svētku brīvdienās un informācija par citām medicīniskās palīdzības saņemšanas iespējām ir pieejama Nacionālā veselības dienesta mājaslapā.

Savukārt traumu vai pēkšņas saslimšanas gadījumā medicīnisko palīdzību var saņemt steidzamās medicīniskās palīdzības punktos. Neatliekamos gadījumos, kad apdraudēta veselība, palīdzību sniedz slimnīcu uzņemšanas nodaļas.

Gadījumos, kad trauma vai pēkšņa veselības problēma apdraud dzīvību, neatliekamo medicīnisko palīdzību var izsaukt, zvanot pa ārkārtas tālruni 113.

Novēlam mierpilnus, drošus un mīlestības pilnus svētkus!