Roku mazgāšanas ABC- šodien Roku mazgāšanas diena!

15. Oct 2013, 11:52 Māmiņu klubs Māmiņu klubs

15.oktobris visā pasaulē jau piekto gadu tiek atzīmēts kā Roku mazgāšanas diena, kas aizsākās ar domu pievērst jauniešu un bērnu uzmanību pareizai roku mazgāšanai. Jautāsiet, kurš gan nemāk mazgāt rokas? Tomēr izrādās, ka pārsteidzoši daudzi to veic pavirši vai nedara nemaz!

Mediķi ir pierādījuši, ka cilvēks var saslimt ar neskaitāmām slimībām, tostarp caureju, gripu un hepatītu (tautā sauktā dzeltenā slimība), ja regulāri un pareizi netiek mazgātas rokas. Izrādās, ka gluži vienkāršas sešas kustības roku mazgāšanas laikā spēj padarīt mūsu rokas tīras un brīvas no mikrobiem. Lai palīdzētu bērniem tās iemācīties, Bērnu slimnīcas kolektīvs šajā rudenī uzsācis akciju „Mazgā rokas – esi vesels”, kuras laikā paši slimnīcas darbinieki iedziedājuši dziesmu, iestudējuši deju. Ar to aicinām iepazīties ikvienu, bet bērnus un jauniešus sūtīt savu roku mazgāšanas dejas versiju un piedalīties konkursā vēl līdz 15.novembrim. 

Vēršam sabiedrības uzmanību, ka infekcijas slimību izraisošos vīrusus un baktērijas bez mazgāšanas līdzekļiem, izmantojot tikai ūdeni, var nomazgāt tikai daļēji, jo mazgāšanas līdzekļi satur virsmas aktīvās vielas, ar kuru palīdzību no rokām tiek nomazgāti netīrumi, kas satur daudz mikrobu un vīrusu, it īpaši zem nagiem, pirkstu starpās un zem juvelierizstrādājumiem. Roku mazgāšana ar ziepēm ir ne tikai lētākais, bet arī efektīvākais veids, kā pasargāt sevi no inficēšanās ar gremošanas trakta un augšējo elpceļu infekcijām. Daži no mikroorganismiem, kas nokļuvuši uz rokām var izraisīt smagas, arī dzīvību apdraudošas saslimšanas.

Bērnu slimnīcas vadītāja Anda Čakša atgādina, ka ir virkne saslimšanu, no kurām var izvairīties, pareizi mazgājot rokas: „Šī gada deviņos mēnešos Bērnu slimnīcā pēc palīdzības vērsušies 1011 mazie pacienti ar akūtām zarnu infekcijām, kas ir rota vīruss, salmoneloze, hepatīts u.c. saslimšanas, kā arī 4190 bērni ar augšējo elpceļu infekcijām. Protams, ne visi viņi saslimuši dēļ nemazgātām rokām, bet liela daļa gan. Tas ir elementārs darbs, kas katram jāpaveic savas veselības labā! Es aicinu visus vecākus un sabiedrību kopumā rūpēties par mūsu bērna veselību, par to runājot, aktīvi atgādinot un rādot piemēru. Tam nav jābūt striktam uzstādījumam, to var izvērst par spēli ģimenes vai mācību iestādes lokā, piemēram, kurš to dara atraktīvāk utt. Galenais, lai bērni zinātu un iegaumētu šīs kustības, kas ir gana vienkāršas, lai tās iemācītos arī bērndārznieks.”

Viņas teikto papildina Bērnu slimnīcas Infekciju kontroles dienesta vadītāja, pediatre Dace Kūriņa, atklājot, ka „ir pierādīts, ka ieradums pietiekami bieži un pareizi mazgāt rokas varētu izglābt vairāk dzīvību nekā viena atsevišķa vakcīna vai medicīniska iejaukšanās! Roku mazgāšana nav tikai veselības aprūpes darbinieku profesionāls pienākums. Būtiski, lai katrs cilvēks to uzskatītu par svarīgu lietu, ko paveikt paša veselības labā”.

Atgādinām, kad jāmazgā rokas:

 • pirms ēšanas vai ēdiena gatavošanas,
 • pirms brūces pārsiešanas vai slimnieka/ zīdaiņa aprūpes,
 • pirms kontaktlēcu ielikšanas/ izņemšanas,
 • pēc atgriešanās mājās no rotaļām pagalmā, sabiedriskā transporta lietošanas, veikalu u.c.  sabiedrisku vietu apmeklēšanas,
 • pēc tualetes apmeklējuma,
 • pēc autiņbikšu mainīšanas,
 • pēc deguna šņaukšanas, klepošanas, šķaudīšanas,
 • pēc atkritumu iznešanas,
 • pēc saskares ar jēlu gaļu vai zivīm,
 • pēc slimnieka aprūpes.

Kā pareizi mazgāt rokas?

 • Mazgā rokas ar siltu, tekošu ūdeni un ziepēm,
 • rūpīgi  ziepē visas plaukstu virsmas, pirkstus, to starpas, arī plaukstas locītavas un nagus (sīkāk skatīt e-pastam pievienoto failu),
 • pēc mazgāšanas rokas rūpīgi nosusini, vislabāk ar vienreiz  lietojamu papīra salveti,
 • lai rokas nekļūtu pārlieku sausas, lieto rokas kopjošu krēmu pēc katras mazgāšanas reizes.
20131015115353-82220.jpg

Slimnīcas personāla ideja-aicinājumus bērniem pievērst lielāku uzmanību roku higiēnai guva atsaucību. Akcijas ietvaros izveidojusies arī cieša sadarbība ar Rīgas domes Labklājības departamenta Veselības pārvaldi. Pārvaldes vadītāja Inga Solovjova stāsta, ka „roku higiēna ir iedzīvotājiem pieejamākais, ekonomiski izdevīgākais un  rezultatīvākais personīgās  profilakses veids savas veselības aizsardzībai, izņemot vakcināciju. Arī mēs aicinām sabiedrību un it īpaši vecākus aizdomāties par šo tēmu un veselību veicinošus paradumus veidot jau agrīnā vecuma posmā, kas palielina iespēju, ka tie nostiprināties arī  pieaugušā vecumā, tādējādi samazinot hronisku slimību risku. Mēs labprāt iesaistāmies un atbalstām Bērnu slimnīcas iniciatīvu „Mazgā rokas – esi vesels”, īstenojot roku un personīgās higiēnas apmācības Rīgas sākumskolas klašu skolēniem (1., 2.klase) laika periodā no 15.oktobra līdz 25.novembrim. Šo vizīšu laikā skolēniem kopā ar speciālistiem būs iespēja risināt dažādus atjautīgus uzdevumus un spēles par roku un ķermeņa higiēnu, kad un kā pareizi ir jāmazgā rokas. Lielais pieprasījums pēc šāda veida apmācībām ir stiprinājis Rīgas domes Labklājības departamenta  sabiedrības veselības speciālistu ieceri šīs apmācības turpināt visa gada garumā, lai informācija saņemtu pēc iespējas lielāks īpatsvars Rīgas skolēnu, stiprinot viņu zināšanas un iemaņas personīgās higiēnas un infekcijas slimību profilaksē”.