Man sāp puncītis jeb kas ir govs piena un laktozes nepanesība?

Man sāp puncītis jeb kas ir govs piena un laktozes nepanesība?

16. Dec 2017, 00:00 Māmiņu klubs Māmiņu klubs

Pēdējā laikā ļoti bieži ir dzirdams, ka līdz gada vecumam bērnam govs pienu nav ieteicams dot, tas varot izraisīt alerģiskas reakcijas. Tomēr māmiņām nav īsti skaidrs; kas tad ir govs piena olbaltumu nepanesība, kas laktozes nepanesība, un kas mātes piena nepanesība.

Govs piena alerģija bēbim

Mazulīšiem  visbiežākais pārtikas alerģijas izraisītājs ir govs piens. Galvenie govs piena alergēni ir kazeīns un sūkalu olbaltumi. Govs piena alerģijas tika novērotas 3-5% zīdaiņu, kurus ēdināja ar adaptētajiem piena maisījumiem, kas ražoti uz govs piena bāzes. No tiem 53% novēroja vemšanu un caureju 45 minūšu līdz 20 stundu laikā pēc ēšanas, 27% dominēja nātrenes simptomi piecu minūšu laikā pēc piena lietošanas, pozitīva ādas testa reakcija un paaugstināts kopējā un specifiskā IgE līmenis asinīs. 20% zīdaiņu novēroja arī dažādus elpošanas vai gremošanas sistēmas simptomus vēlāk kā vienu dienu pēc piena lietošanas.

Daudzi alergēni (olbaltumvielas) zaudē savu alergenitāti ja uz tiem iedarbojas karstums, skābe vai arī tie tiek hidrolizēti. Piemēram, zīdaiņiem paredzētajos hipoalerģiskajos maisījumos govs piena olbaltumi tiek apstrādāti ar karstumu un enzimātiski hidrolizēti.

Simptomi

Reakciju uz govs pienu svārstās no ārkārtīgi stipriem simptomiem ar vemšanu un nātrenes izsitumiem, jau dažas minūtes pēc piena uzņemšanas , kā pazīmes var būt arī caureja , ekzēma, kā arī pavisam vāji izteiktiem. Tātad – var izšķirt divu veidu simptomus – tādus, kur reakcija ir tūlītēja, un tādus, kur reakcija ir novēlota

Daži simptomu piemēri:

- Ādas / gļotādu: Ekzēma, nātrene, izsitumi, pietūkums,ādas apsārtums .

- Vēders/ zarnu trakts:  Vemšana, atvemšana, caureja, kolikas, kolīts, sāpes vēderā, aizcietējums.

- Elpošanas problēmas: astma, rinīts, vidusauss iekaisums.

- Citi: Anafilakse, uzbudināmība, raudulība, miega problēmas, slikts svara pieaugums, anēmija.

Ārstēšana

Ja bērnam ir konstatēta govs piena proteīnu alerģija, ļoti svarīgi ir izņemt no diētas visus pārtikas produktus, kas satur pienu.

Laktozes intolerance jeb piena cukura nepanesība

Jau daudz retāka saslimšana ir iedzimta laktozes jeb piena cukura nepanesība. Tā ir liela problēma, jo laktozi satur kā mātes, tā govs piens. Piena cukura nepanesības gadījumā zīdainim trūkst šo cukuru šķeļošā fermenta - laktāzes. Šajā gadījumā bērnam jau kopš dzimšanas ir stipra, ūdeņaina caureja, kas pāriet, ja bēbim sāk dot laktoīdu - laktozi šķeļošu vielu - vai arī sāk bērnu barot ar mākslīgo piena aizvietotāju, kurā nav laktozes - piena cukura. Taču jāatceras, ka šī slimība ir salīdzinoši reta. Tādēļ pirmām kārtām noteikti jāpārliecinās, ka zīdainim nav daudz biežāk sastopamā govs piena olbaltuma nepanesība. Pie govs piena olbaltuma nepanesības caureja patiešām arī apstāsies, ja jūs pati pārtrauksiet lietot govs pienu vai nedosiet to zīdainim.

Taču pie laktozes intolerances, pat ja ne jūs pati, ne bērns nelietos govs pienu, caureja turpināsies. Arī tajā gadījumā, ja bērns saņem mātes pienu bez laktoīda ievadīšanas. Turklāt pie govs piena nepanesības izkārnījumos bieži ir asins piejaukumi, un tiem ir skāba reakcija, kas laktozes nepanesībai nav raksturīgi.

Par alerģijām vairāk lasi www.alergeo.lv!