Kā pastāstīt par bērnu rašanos

Kā pastāstīt par bērnu rašanos

17. Dec 2015, 00:00 Māmiņu klubs Māmiņu klubs

Vecāki bieži sāk audzināt bērnus seksuāli, kad ģimenē piesakās nākošais mazulis. Tomēr arī bez māsiņas vai brālīša pieteikšanās pienāk diena, kad mazulis pajautās, kā viņš ir ieradies pasaulē. To, kā visveiksmīgāk vecākiem runāt ar savu bērnu, stāsta psiholoģes Liene Sevastjānova un Daina Dziļuma, kā arī "Papardes zieds" valdes priekšsēdētāja Iveta Ķelle.

Bērniem jāstāsta patiesība

Lai vispār spētu pastāstīt saviem bērniem, kā tad viņi ir radušies, nepieciešams pašiem vecākiem tikt skaidrībā, kā vienkārši un nekaunoties bērnam izskaidrot šīs lietas. Bez tam nav jāmāna bērni un jāstāsta, ka tos atnes stārķis, bet jāpastāsta kā ir- tikai bērnam saprotamā veidā. Nav jālieto vārdi olšūnas un spermatozoīdi, bet jārunā ļoti vienkārši. Svarīgi ir arī nepateikt pārāk daudz, bet atbildēt tikai uz bērna uzdotajiem jautājumiem.

Piemēram, ja mazais no sākuma jautā, kā tad bērni rodas, tad var atbildēt – mammas vēderā. Jaseko jautājums :”Kā viņš tur nokļuva?” , var atbildēt, ka tētis ielika mammas vēderā sēkliņu un bērniņš izauga. Ja bērns joprojām nerimstas jautāt un grib zināt, kā tas notiek, māmiņa var pastāstīt, ka pieaugušie viens otru samīļo un tā rodas bērniņi.

Stāsta Māmiņu Kluba dalībniece:” „Kad gaidījām brāli, tad meitai interesēja, kā viņš tiks ārā un kā tika iekšā. Es tad stāstīju, ka tētis mammas vēderā ielika sēkliņu. Nu jau abi kopā ļoti gaidīja mazo brāli un, lai bērni atšķirtu dzimumus, bijām kopīgi pirtī, un ja bērniem ir jautājumi, mēs stāstām, nesakām, ka bērni rodas kāpostos.”

Ko darīt, ja vecāki neatrod īstos vārdus?

Ja vecāki kautrējas vai neatrod īstos vārdus, palīgā var ņemt grāmatas vai žurnālus, kaut vai veco, labo „Zīlīti”, kopā skatīties un pārrunāt redzamo. Tāpat, ja ģimenē ir grūti runāt par intīmām tēmām, var pameklēt draugus, radiniekus, kas palīdzētu izrunāties ar mazajiem. Ja vecākiem ir grūti uzreiz runāt par cilvēku intīmām attiecībām, sākt var ar dabu, ar dzīvnieku pasauli.

Jau vecākiem bērniem, ja mamma vai tētis neatrod pareizos vārdus, kā viens no variantiem ir iespējams kopā noskatīties kādu romantisku filmu un pēc tam pārrunāt pieaugušo savstarpējās attiecības.

Vecākiem jāatceras, ka vissvarīgākais ar bērnu par intīmiem jautājumiem ir runāt, jo, ja bērns pats centīsies iegūt trūkstošo informāciju no televīzijas, interneta vai draugiem, tas nekādi neveicinās veselīgu izpratni par seksualitāti. Drīzāk pat kropļos pusaudža priekšstatu par to, kas ir veselīgas intīmās attiecības.

Vecākiem jāizrāda savas jūtas

Vecākiem nevajadzētu kautrēties bērnu priekšā izrādīt savas jūtas vienam pret otru.

Ģimene un vecāki ir vislieliskākais paraugs, kas bērnam parāda, kādas ir veselīgas attiecības. Tā bērns var radīt priekšstatu, ka vecākiem ir labi savā starpā un kas ir labas attiecības starp vīrieti un sievieti.

Ko darīt, ja bērns pieķer?

Dažkārt ģimenēs rodas situācija, ka bērns nejauši „pieķer” vecākus tieši bērnu radīšanas procesā un tad nu gribot, negribot vecākiem nākas skaidrot, ko tad viņi darīja, lai mazajam nerastos satraukums, vai tētis mammai nedarīja pāri.

Tomēr nav jāuzbāžas ar lieku informāciju un pašiem vecākiem jācenšas būt pēc iespējas mierīgākiem.

Ieteikums

Mīļie vecāki, negaidīsim ar stāstu par bērnu rašanos pārāk ilgi, kā arī nesniegsim šo informāciju bērnam pārāk agri. Vērosim savus bērnus un ja viņiem radīsies jautājumi, uz tiem atbildēsim patiesi, nevis stāstot par stārķiem un kāpostiem.