Ik dienas apdedzinās pa vienam mazulim; svētku laikā negadījumu skaits pieaug

Ik dienas apdedzinās pa vienam mazulim; svētku laikā negadījumu skaits pieaug

23. Oct 2011, 12:05 Māmiņu klubs Māmiņu klubs

Latvijā ik dienas apdegumus gūst vismaz viens mazulis, taču Ziemassvētku un Jaungada svinību perioda laikā traumu skaits pieaug pat par trim gadījumiem nedēļā, ziņu aģentūrai LETA pastāstīja Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta direktors Armands Ploriņš.

Viņš skaidroja, ka pieaugušajiem apdegumi parasti ir ar vieglākām sekām nekā bērniem, jo mazuļu āda gūst plašākus, dziļākus un paliekošākus apdegumus.

"Tāpēc nelaimes gadījumā aicinām zvanīt uz Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta tiešo telefonu 113, kas ļaus ātrāk mediķiem noreaģēt uz situāciju un vajadzības gadījumā sniegt konsultāciju vecākiem par tālāko rīcību, kas ir sevišķi svarīgi svētku brīvdienu laikā, kad nereti cita mediķu palīdzība ir nepieejama," klāsta Ploriņš.

Kā šodien notikušajā preses konferencē par sabiedrības informēšanas nepieciešamību par bērnu apdegumu un applaucēšanas riskiem pauda Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas direktora vietnieks Dzintars Mozgis, 72% no apdegumu gadījumiem ir tieši applaucēšanās ar karstiem šķidrumiem, 18% mazuļu apdedzinās ar atklātu liesmu.

"Der nomesties ceļos, lai saprastu, kā bērns redz pasauli," norādīja Mozgis, skaidrojot lielo applaucēšanas gadījumu īpatsvaru, kuros mazuļi sev virsū uzrauj krūzes un citus traukus ar karstiem šķidrumiem.

Mozgis uzsvēra, ka nelaimes gadījumā mazuļa apģērbs maksimāli ātri jānovelk un jādzesē ar vēsu ūdeni, kā arī nekavējoties jāizsauc medicīniskā palīdzība.

Veselības ministrijas Veselības politikas plānošanas departamenta direktore Inga Šmate norādīja, ka Latvija Eiropas Savienībā ir pirmā valsts bērnu mirstības līmenī, ko izraisījušas traumas, un aicināja vecākus nerīkot plašas viesības ar alkohola un cigarešu lietošanu, ja mājā ir līdz trīs gadus vecs bērns, jo tas mazina bērnam pievērsto uzmanību un veicina nelaimes gadījumus.

"Šajā jomā valsts maz ko var ietekmēt - liela loma ir ģimenei," atzina Šmate.

Televīzijas raidījuma "Māmiņu klubs" producente Sandija Salaka pauda, ka nereti Latvijā rodas situācija, kurā jaunajiem vecākiem trūkst informācijas no veselības aprūpes speciālistiem par bērnu kopšanu un profilakses pasākumiem bērnu traumu mazināšanai.

 

Kārlis Pots

LETA