"Veiksmīgas vannošanas rezultāts ir mierīgs bērns, kurš grib gulēt," teic Māmiņu Kluba Vecāku skolas fizioterapeite Kristīne Asonova, skaidrojot, ka tiek izšķirta bērniņa apmazgāšana, mazgāšana un peldināšana.
Runājot par vannošanu, visticamāk, domājam bērna mazgāšanu pielietojot mazgāšanas līdzekļus, taču der atcerēties, ka ar to nevajadzētu aizrauties un mazgāt mazuli katru dienu. Pilnīgi pietiekami būs, ja mazulis tiks vannots reizi vai divas reizes nedēļā.
Gatavojoties vannošanai, izvēlieties brīdi, kad mazulim ir labs noskaņojums un viņš nav tikko paēdis, jo pilnais puncītis radīs diskomfortu, savukārt pašai mammai ir jāsaglabā miers, nedrīkst uztraukties un jau iepriekš ieteicams sagatavot visu vajadzīgo vannošanas rituālam.
Jā, vannošana ir īpašs rituāls, un bērniem, kā zināms, rituāli patīk, tāpēc, mazgājot bērniņu, centies katru reizi ievērot un veikt vienas un tās pašas darbības.
Iekārtojot vannošanas vietu, sagatavo:
- mīkstu dvielīti, uzklājot tam virsū autiņu;
- vanniņu ar 37 grādus siltu ūdeni un ieklāj tajā mīkstu dvielīti, lai vannošanās laikā mazuļa ķermenītis nepieskartos cietajai vannai;
- skalojamo krūzi ar 37 grādus siltu ūdeni;
- mazgājamo līdzekli, losjonu, vates plāksnītes.
Vannošana:
- iemērcē vanniņā mazuļa kājiņas, pašu bērniņu turot ieslīpi;
- iegremdē ūdenī arī bērniņa rociņas, sekojot līdzi tam, lai bērna galva neiekristu ūdenī, savādāk mazulis var sabīties;
- kad mazulis ir pieradis pie ūdens, ņem mazgāšanas līdzekli un ar to saudzīgi nomazgā bērniņa kakla, padušu krociņas un lēnītēm apmazgā arī galvu.
- kad pienācis laiks mazuli noskalot, pārbaudi ūdens temperatūru iepriekš sagatavotajā skalošanas krūzē. Ja tas ir 37 grādus silts, lēnītēm noskalo bērniņu.
Susināšana:
- kad bērniņš ir noskalots, pārvel mazuli uz vēdera un uzklāj viņam virsū autiņu, pēc tam bērniņu ar visu autiņu ietinot dvielītī;
- bērna ādu saudzīgi nosusini nevis noberz;
- tā kā mazuļiem nepatīk, ja uz viņu sejas ir ūdens, saudzīgi to nosusini ar vates plāksnītēm;
- ar vates plāksnītēm maigi nosusini arī mazuļa ādas krociņas;
- ja novēro, ka pēc vannošanās mazuļa ādiņa ir sausāka vai uz tās parādījušies sausi pleķīši, maigi bērna ādā iemasē speciālu bērniem paredzētu losjonu.