Grūtniecības kalendārs: Pēcdzemdību periods

28. Dec 2022, 00:00 Māmiņu klubs Māmiņu klubs

Visu sezonu sekojām līdzi grūtniecības attīstībai, ieskatoties, kā nedēļu pēc nedēļas mammas puncī aug bērniņš un mainās pašas topošās māmiņas ķermenis. Tagad, kad mazulītis nācis pasaulē, laiks noskaidrot, kā norit pēcdzemdību periods.

Katrai sievietei dzemdību pieredze ir individuāla, tāpat arī atšķiras sajūtas pēcdzemdību periodā. “Kāda var izjust lielu eiforiju, milzīgu prieku un gandarījumu, bet nevajadzētu arī uztraukties, ja pārņem pēcdzemdību skumjas,” uzsver ginekoloģe, dzemdību speciāliste Alise Vigule. Viņa norāda, ka pēcdzemdību skumjas var parādīties 2 – 3 dienas pēc dzemdībām kā pārejošas un vieglas garastāvokļa svārstības, kas ilgst aptuveni 2 nedēļas. Ārste norāda, ka tas ir normāls hormonāls process, par kuru nevajadzētu kautrēties runāt. “Ir jāmeklē atbalsts savā partnerī vai citos ģimenes locekļiem, ar kuriem pārrunāt šīs sajūtas. Jo vairāk par to runās, jo ātrāk viss pāries,” uzsver A. Vigule, piebilstot, ka ir māmiņas, kuras saskaras arī ar pēcdzemdību depresiju. To nedrīkstētu ignorēt, tāpēc savlaicīgi jāvēršas pēc palīdzības pie speciālista.

Svarīga pareiza intīmā kopšana

Pēcdzemdību periodā svarīgi atcerēties par pareizu intīmo kopšanu, jo sevišķi tad, ja māmiņai dzemdību laikā bijuši plīsumi vai griezumi. “Svarīgi regulāri mainīt biksīšu ieliktnīšus, vēdināt starpeni un nesēdēt, lai šuvēm nebūtu spiediena. Tad ātrāk sadzīs un mazāk sāpēs,” ar padomu dalās Alise Vigule. Gadījumos, ja māmiņai šuvju rajonā ir piepampums, ārste iesaka dvielī ietīt vēsu minerālūdens pudeli un pielikt to sapampušajai vietai, lai mazinātu nepatīkamās izjūtas.

Ēd sabalansēti

Jaunās māmiņas pēcdzemdību periodā nereti satraucas par to, ko drīkst vai nedrīkst ēst. Ginekloģe Alise Vigule iesaka ēst normālu, sabalansētu uzturu, neizvairoties no specifiskiem produktiem. “Mazulis pats pateiks priekšā, vai viņam būs kāda alerģiska reakcija,” uzsver A. Vigule, norādot, ka māmiņai uzsākt diētas vai ierobežojumus bez iemesla nav nepieciešams.

Pēcdzemdību periodā jaunā māmiņa var turpināt lietot grūtnieču vitamīnus, ar laiku pārejot lietot vitamīnus, kas speciāli paredzēti barojošām māmiņām un papildināti ar Omega3 taukskābēm, kas veicinās mazuļa normālu acu un smadzeņu attīstību. Tāpat arī jaunajai māmiņai nevajadzētu aizmirst par D vitamīna, kalcija un magnija lietošanu. 

“Mans ieteikums būtu izbaudīt pirmās nedēļas pēc dzemdībām, veltīt sevi mazulim un aizmirst par lielajiem mājas darbiem. Pirmās nedēļas ir svarīgas, lai izveidotu ciešu kontaktu ar savu bērniņu,” saka ginekoloģe, dzemdību speciāliste Alise Vigule.