D vitamīns liek pamatu bērna imunitātei

02. Mar 2022, 00:00 Māmiņu klubs Māmiņu klubs

Lai gan par D vitamīna nozīmi runāts gana plaši, aizvien daudzi Latvijas iedzīvotāji ikdienā neuzņem tik ļoti nepieciešamo D vitamīna profilaktisko devu. Jānorāda, ka tā uzņemšana ir akūti svarīga ne tikai pieaugušajiem, bet arī bērniem jau kopš piedzimšanas brīža.

Kā sarunā ar Māmiņu Klubu norāda bērnu endokrinoloģe Una Lauga-Tuniņa, D vitamīns bērniem ir ļoti svarīgs, jo ieliek pamatu gan kaulu sistēmai, gan arī imunitātei. Ja bērnībā bērns nav saņēmis pietiekami daudz D vitamīna, vēlākos gados imunitāti tik viegli vairs nebūs iespējams uzlabot. Vienlaikus ārste uzsver, ka par D vitamīna uzņemšanu vajadzētu sievietei domāt jau gaidību laikā, lai tādējādi stiprinātu puncī augošā mazuļa skeleta attīstību. 

D vitamīnu ieteicams uzņemt no rīta vai dienas pirmajā pusē. Pētījumi liecina, ka no rīta uzņemts D vitamīns nodrošina labāku miegu, bet, ja tas lietots vakarā, var rasties miega traucējumi.

“Svarīgi arī tas, vai bērniņš piedzimst laikā, vai arī pirms noteiktā laika,” uzsver bērnu endokrinoloģe, norādot, ka priekšlaikus dzimušiem bērniem nepieciešama lielāka D vitamīna deva – 1000 Starptautiskās vienības dienā. Laikus dzimušajiem mazuļiem profilaktiskā D vitamīna diennakts deva ir 500 Starptautiskās vienības. Tik liela deva D vitamīna diennaktī jāsaņem mazuļiem, kuri tiek zīdīti ar māmiņas pienu, savukārt, ja bērns saņem adaptēto maisījumu, jāseko līdzi uz tā norādītajai informācijai par D vitamīna daudzumu. “Ja mazulis lieto jau pietiekoši lielu maisījuma devu dienā, tad profilaktisko devu bērns uzņems ar maisījumu,” uzsver Una Lauga-Tuniņa.