17.novembrī tiks atzīmēta Pasaules Priekšlaicīgi dzimušo bērnu diena

17.novembrī tiks atzīmēta Pasaules Priekšlaicīgi dzimušo bērnu diena

17. Nov 2021, 13:18 Māmiņu klubs Māmiņu klubs

17.novembrī visā pasaulē tiek atzīmēta Pasaules priekšlaikus dzimušo bērnu diena.

Par priekšlaikus dzimušu sauc bērniņu, kurš piedzimis ātrāk par 37 pilnām grūtniecības nedēļām.

Kad bērniņš piedzimst pārāk agri, viņa ķermenis nav pietiekami attīstīts, tāpēc priekšlaikus dzimušajiem mazuļiem bieži ir nepieciešama speciālistu palīdzība jaundzimušo intensīvās terapijas nodaļā.

Priekšlaicīgi dzimušos bērnus iedala vairākās grupās atkarībā no mātes grūtniecības nedēļas dzimšanas brīdī – jo mazākā grūtniecības nedēļā bērniņš ir dzimis, jo lielāki draudi veselībai. Vislielākais risks ir bērniņiem, kuri dzimuši līdz 26. grūtniecības nedēļai.

Piedzimis līdz 28.nedēļai

Mazulis būtiski atšķiras no laikā dzimuša bērna, jo ir ļoti maziņš (svars 400 – 1600g, garums 25 – 33cm), viņa āda ir sārta, viegli ievainojama, bez zemādas tauku kārtas, tai ir redzami ādas asinsvadi, kā arī smalks, pūkains apmatojums, ko sauc par lanugo.

Piedzimis no 29. - 34.nedēļai

Šie bērniņi līdzinās iepriekš aprakstītajiem mazuļiem, bet parasti viņu svars un garums ir lielāks (1000 – 2500g, 30 – 35cm) un orgānu sistēmas labāk attīstītas. Arī šie bērniņi bieži salst, vēl nemāk paši paēst, tomēr ir aktīvāki, enerģiskāk kustēties.

Piedzimis no 35. - 37.nedēļai

Šiem bērniem ir lielāks ķermeņa svars un garums (1600 – 3400g, 38 – 45cm), bet tie joprojām ir mazāki nekā laikā dzimušie mazuļi. Lielākā daļa no šiem bērniem var iztikt bez elpošanas atbalsta un surfaktanta, bet citiem sākumā vajag palīdzēt.

Informācijas avots: Biedrība "Esmu klāt"