Sieva grib, lai piedalos dzemdībās: kā rīkoties?

Sieva grib, lai piedalos dzemdībās: kā rīkoties?

03. Jun 2017, 00:02 Māmiņu klubs Māmiņu klubs

Konsultē psiholoģe Diāna Zande.

Es nervozēju. Kas ir tie iemesli, kāpēc man jābūt kopā ar viņu dzemdībās?

Ģimenes dzemdību skaits gadu no gada pieaug, un tam ir savi iemesli. Iet uz dzemdībām kopā vai neiet- jāizlemj abiem partneriem. Bet jebkurā gadījumā, ja dzīvojat kopā, vismaz daļu no dzemdību procesa pavadiet kopā. Tāpēc ir vērts tomēr uzzināt vairāk par attiecīgo procesu, pat, ja neizlemsiet abi piedalīties dzemdībās. Un lūk, kāpēc daudzi pāri dzemdē kopā.

Dzemdības - ilgs un garlaicīgs process

Pat parastas dzemdības var ieilgt. Sievai noteikti būs garlaicīgi un šķitīs, ka laiks velkas. Tu viņai vari palīdzēt, ja turēsi viņas roku kontrakciju laikā, un runāsies ar viņu starp tām.

Viņa var justies neērti kopā ar svešiem cilvēkiem

Grūtniecības laikā sieviete ir ļoti jūtīga. Dzemdību laikā tāda emocionālā spriedze pieaug. Viņai jau tā grūti bija uzdot vienkāršu jautājumu savam ginekologam. Bet dzemdību laikā, visdrīzāk, viņai būs vēl grūtāk komunicēt ar mediķiem. Ja viņa būs viena, viņa var pakautrēties, vai baidīties traucēt medmāsu, lai viņai pastāstītu par diskomfortu, ko viņa izjūt, vai arī, lai pajautātu par atsāpināšanu vai vispār uzzinātu no ārsta kādu dzemdību procesam svarīgu informāciju. Tev viņa visu pateiks, ko domā, un, ja nepieciešams, tieši tu varēsi nodot informāciju attiecīgajām personām.

Tu varēsi viņai palīdzēt ar dabīgu atsāpināšanu

Dzemdības bez medikamentu lietošanas ir veselīgākas un labākas gan sievietei, gan mazulim. Bieži topošās māmiņas plāno dzemdēt dabīgi un iztiek bez zālēm, jo tas patiešām ir iespējams. Labi, ja sieviete gājusi dzemdību sagatavošanas kursos un uzzinājusi visu par dabīgu atsāpināšanu. Vēl labāk, ja tu tajos esi bijis kopā ar viņu un zini kā veikt masāžu, kā pareizi elpot kopā. Bez tam, miera un pārliecības sajūta viņu sasniegs tad, ja tu būsi klāt un nodosi savas sajūtas viņai. No tava miera ir atkarīgs arī hormonu līmenis sievietes organismā, un te ir runa tieši par hormoniem, kas palīdz vieglāk izturēt sāpes.

Ar bērniņu kopā vienmēr būs kāds no jums

Uzreiz pēc dzemdībām sievietei var nākties pabūt palātā vienai. Periodiski pie viņas nāks dzemdību iestādes personāls, bet bērniņu var nākties atstāt pēcdzemdību palātā vienu, protams, te noderēs tava palīdzība. Ja pēc dzemdībām būsi kopā ar sievu, mazulis varēs laiku, kamēr tava mīļotā ir pie ārstiem, pavadīt kopā ar tevi.

Par asinīm, ģībšanu un dzemdību sāpēm

Daudzus vīriešus biedē dzemdību fizioloģija: asinis dzemdību procesa laikā vai nabassaites pārgriešana. Lieta tāda, ka pats fizioloģiskais dzemdību periods ir ļoti īss, ja runājam tieši par bērniņa dzimšanas brīdi. Līdz tam gan var iet dažādi. Un, kā reiz, tieši šajā bērniņa dzimšanas brīdī, bez tevis var iztikt, ja tu to visu nevēlies redzēt, svarīgi ir būt ar sava bērniņa mammu kopā pirms šī brīža, atbalstīt viņu, ļaut sajust viņai tavu atbalstu.

Vislabāk dzemdībās jūtas tie tēti, kas kopā ar savām sievām vai nu devušies uz dzemdību sagatavošanas kursiem, vai arī paši ieguvuši nepieciešamo informāciju. Viņi zina, kā saprast, ka ar sievu viss ir kārtībā, kā palīdzēt viņai nepieciešamības gadījumā. Sliktāk jūtas tēti, kas no rokām neizlaiž fotoaparātu un nezina, kā var būt noderīgi šajā tik ļoti svarīgajā procesā. Tāpēc, ja vien tev ir tāda iespēja, dodies kopā ar sievu uz dzemdību sagatavošanas kursiem.

Māmiņu Klubs

Dzemdību sagatavošanas kursi

Vecāku skolas uzdevums ir iemācīt, kā atrisināt elementāras dzīves situācijas- kā sagatavoties nozīmīgajam notikumam- dzemdībām, kā apģērbt bērniņu, ko darīt, ja viņš raud jau 3. stundu, kā likt pie krūts pēc pieprasījuma vai režīma.

20130129113732-63076.jpg
 

Pavisam kopā Māmiņu Kluba vecāku skolā ir iespēja piedalīties 4 lekcijās – par veselīgu grūtniecību, dzemdībām, atsāpināšanu, elpošanu, dzemdību vietas izvēli, krūts zīdīšanu un jaundzimušā aprūpi.

SAGATAVOŠANĀS DZEMDĪBĀM I UN II DAĻA

Šajās lekcijās topošie vecāki uzzina atbildes uz jautājumiem

 • kas ir dzemdību plāns
 • Kad un kā izvēlēties dzemdību vietu
 • Vai ir nepieciešams slēgt līgumu ar vecmāti
 • Kādas pozas izvēlēties, lai dzemdību process būtu mazāk sāpīgs
 • Vai atsāpināšanas izvēlēšanās nevar radīt negatīvas sekas uz mazuli
 • Kāda ir partnera loma dzemdībās

Kā atzīst vecmātes, ir bijuši gadījumi, kad jaunie vecāki pasaka paldies, jo bez ārstu palīdzības viņu to nevarētu izdarīt. Svarīgi, lai pēc kursiem un pēc dzemdībām vecāki varētu pateikt – mēs to izdarījām.

KRŪTS ĒDINĀŠANAS LEKCIJA

Viens no svarīgākajiem notikumiem jaunajām māmiņām ir mazuļa barošana. Lai būtu pilnīga skaidrība un apziņa, ka māmiņa spēs mazuli barot ar krūti, krūts ēdināšanās speciālisti spēj daudz pastāstīt par krūts zīdīšanu un spēj minēt daudz un dažādus piemērus.

Tāpat 2 stundu ilgā lekcijā speciāliste pastāstīs par:

 • krūts zīdīšanas tehnikām,
 • mātes piena veidošanos,
 • psiholoģisko pamatojumu, lai zīdīšana noritētu veiksmīgi.
 • Turklāt pasniedzēja pastāstīs arī par zīdīšanas palīglīdzekļiem.

JAUNDZIMUŠĀ APRŪPES LEKCIJA

Savukārt kā rūpēties par mazulīti – kā viņu apkopt, cik bieži vannot, kā zināt vai viņam nekas nekaiš, ir iespēja uzzināt  jaundzimušā aprūpes lekcijās.

Lekcijas laikā uzzināsi:

 • visu par mazuļa ikdienas higiēnu
 • kā apkopt nabiņu
 • kā iztīrīt actiņas, ādas krokas, apkopt degunu
 • kā pareizi mainīt autiņbiksītes
 • cik bieži un kā vannot u.c.

Topošajām māmiņām un tētiem ir svarīgi zināt, kas ar viņiem notiks, kā mainīsies viņu dzīve pēc mazuļa ierašanās.

Dzemdību sagatavošanas kursu apmeklēšana palīdzēs sagatavoties dzemdībām, apgūt spēju atbalstīt vienam otru, gūt pārliecību gan dzemdībās, gan mazuļa pirmajās dzīves dienās un mēnešos.
Dzemdību sagatavošanas kursus Māmiņu Klubā vada Latvijā zināmi un atzīti speciālisti.

E-pastā saņemsiet apstiprinājuma vēstuli, kurai divu darba dienu laikā sekos vēstule ar lekciju grafiku!

Sadaļā piezīmes atzīmējiet, lūdzu: lekcijas apmeklēsiet viena vai kopā ar vīru!

Uzmanību!

Ir iespējama lekciju vai speciālistu maiņa. Par jebkurām izmaiņām Māmiņu Klubs informēs, nosūtot īsziņu.

Piezīme:

Uz lekcijām variet paņemt maiņas apavus.

Eksperts

Diāna Zande

Kognitīvi biheiviorālā psihoterapeite, psiholoģe
Diāna Zande Vecāku skolā