Grūtniecības kalendārs: Pirmais trimestris

08. Feb 00:00 Māmiņu klubs Māmiņu klubs

Gaidību laiks ir pilns satraukumu un patīkamu priekšnojautu. Kā topošajai māmiņai saglabāt mieru un dzīvot veselīgi? Kopā ar Pregnacare turpināt mūsu sižetu sēriju “Grūtniecības kalendārs”, kurā nedēļu pēc nedēļas sekosim līdzi grūtniecības gaitai!

Grūtniecības 11.-14. nedēļā tiek veikts ģenētiskais skrīnings. Tā ietvaros tiek veikts ultrasonogrāfijas izmeklējums, pēc kura grūtniecei ir jānodod asins analīzes, kurās nosaka divu hormonu koncentrāciju. Apkopojot rezultātus, tiek procentuāli noteikti dažādi bērna veselības riski.

Šajā grūtniecības periodā mazulītis mammas puncī jau zīž savu īkšķīti un viņam ir parādījušies piena zobu aizmetņi. Aktīvi attīstās kaulu audi un bērniņa ķermeņa pamats. Sejas vaibsti top izteiktāki, mazulis sver jau aptuveni 20 gramus.

Topošās māmiņas uzturs

Gaidību laikā topošajai māmiņai jāparūpējas par savu uzturu. Jāizvēlas pārtika, kas organismam ir viegli pārstrādājama, kā arī nedrīkst aizmirst par vitamīnu un minerālvielu uzņemšanu. Šajā periodā svarīgs ir jods, D vitamīns un folskābe. Tāpat arī nedrīkst aizmirst par dzelzs līmeni organismā.

“Dzelzs nepieciešamība grūtniecības laikā pieaug. Progresējot grūtniecībai, palielinās arī cirkulējošo asiņu daudzums, kā rezultātā gan hemoglobīna, gan feritīna līmenis ir ar tendenci samazināties,” skaidro ginekoloģe Alise Vigule.

Viņa stāsta, ka dzelzs ir sastopams daudzos pārtikas produktos, bet visvairāk tas atrodams sarkanajā gaļā, liesā liellopu gaļā, arī vistas gaļā. “Dzelzi var uzņemt arī ar veģetāras bāzes produktiem, piemēram, bietēm, spinātiem, zirņiem, ķirbju sēklām, bet ne vienmēr grūtniecības laikā to iespējams kompensēt ar pārtiku, tāpēc tad, ja māmiņai pēkšņi parādās izteiktāks nespēks, nogurums, sirdsklauves vai elpas trūkums uzkāpjot pa kāpnēm, jānosaka hemoglobīna un feritīna līmenis. Ja tas ir samazināts, noteikti jāuzsāk dzelzs preparātu lietošana,” uzsver ārste.

Jāatceras, ka dzelzs uzsūkšanos veicina C vitamīns, tāpēc nereti dzirdēts ieteikums dzelzs preparātiem pa virsu uzēst vai uzdzert kaut ko skābu, jo tas veicinās  dzelzs uzsūkšanos. Tāpat jāatceras, ka dzelzs uzsūkšanos traucē pienā esošais kalcijs, kā arī kafija un melnā tēja, tāpēc būtu labi stundu pirms un stundu pēc dzelzs preparāta uzņemšanas šos produktus nelietot.

Grūtniecības laikā vitamīnus un mikroelementus var uzņemt atsevišķi, piemeklējot katram atbilstošāko devu, taču ērtāk ikdienā ir lietot kompleksos vitamīnus, kas speciāli izstrādāti grūtniecības laikam.

Māmiņu Kluba TV raidījumā kopā ar Pregnacare turpmāk varēsi sekot līdzi Grūtniecības kalendāram, lai uzzinātu, kā nedēļu pēc nedēļas attīstās grūtniecība, kā aug mazulītis un kas sagaida topošo māmiņu