Grūtniecības kalendārs: 6. - 12. nedēļa

27. Sep 2022, 00:00 Māmiņu klubs Māmiņu klubs

Māmiņu Klubs sadarbībā ar “Pregnacare” turpina jauno projektu “Grūtniecības kalendārs”, lai stāstītu, kā nedēļu pēc nedēļas attīstās mazulītis, kā arī sniegtu speciālista konsultācijas par to, kā šajā laikā jūtas māmiņa, kādi ir nepieciešamie izmeklējumi.

Sākot ar sesto gaidību nedēļu sieviete jau lielākoties zina par savu grūtniecību un, kā norāda ginekoloģe, dzemdību speciāliste Alise Vigule, šajā grūtniecības posmā jau visbiežāk ir bijusi pirmajā vizītē pie ārsta, kurš jau pēc divām vai trim nedēļām nozīmējis nākamo vizīti. “Nākošā vizīte būs paredzēta, lai topošo māmiņu reģistrētu grūtniecības uzskaitē, noformētu dokumentus, aizpildītu mātes karti, kā arī saprastu, vai papildus nepieciešamas arī citu ārstu konsultācijas,” tā ginekoloģe Alise Vigule.

Bērniņa attīstība

Sākot no 6. grūtniecības nedēļas embrijam ir sirdsdarbība, aug āda, kā arī attīstās gan kauli, gan arī smadzeņu struktūras, tāpēc svarīgi, lai šajā grūtniecības posmā topošā māmiņa izvairītos no saskares ar kaitīgiem faktoriem, ķimikālijām, paaugstināta stresa situācijām un augstas fiziskās slodzes.

Grūtniecības 8. nedēļā embrijam sāk veidoties roku un kāju aizmetņi, viņš sāk atgādināt mazu cilvēciņu. “Grūtniecības 8. – 10. nedēļā tiek plānota nākamā vizīte pie ārsta, jo ir redzama embrija sirddarbība, sāk attīstīties kauli un iekšējie orgāni, attīstās arī augšžoklis, apakšžoklis, deguntiņš,” par embrija straujo attīstību pirmajās grūtniecības nedēļās stāsta Alise Vigule.

Topošās māmiņas pašsajūta

Gaidību sākuma posmā topošā māmiņa var izjust pastiprinātu toksikozi, viņai var būt nogurums, tāpēc, ja vien tas iespējams, ieteicams atpūsties arī dienas laikā. Nogurums ir pārejošs, un tas vairāk raksturīgs grūtniecības sākuma posmam.

Alise Vigule norāda, ka šajā gaidību periodā topošajai māmiņai jāturpina lietot vitamīnus un uztura bagātinātājus, kurus nozīmējis ārsts. “Grūtniecības sākuma posmā notiek strauja šūnu dalīšanās, kas pieprasa lielāku uzturvielu un minerālvielu patēriņu, tāpēc nevajadzētu pārtraukt lietot vitamīnus un jāseko savam ikdienas uzturam,” uzsver ginekoloģe.