Grūtniecības kalendārs: 18. - 24. nedēļa

24. Oct 2022, 00:00 Māmiņu klubs Māmiņu klubs

Māmiņu Kluba TV raidījuma rubrikā “Grūtniecības kalendārs” kopā ar “Pregnacare” turpinām sekot līdzi tam, kā nedēļu pēc nedēļas gaidību laikā attīstās mazulītis. Šoreiz ginekoloģe, dzemdību speciāliste Alise Vigule skaidro, kādas izmaiņas sagaidāmas grūtniecības 18. – 24. nedēļā.

Aptuveni 18./19. grūtniecības nedēļā mazulītis mammas puncī sasniedzis jau 150 – 180g svaru. Ņemot vērā, ka bērniņš šajā laikā jau kļuvis spēcīgāks, māmiņa sāk izjust mazuļa kustības. “Šajā vecumā mazulim attīstās sejas muskulatūra, un bērniņš var pasmaidīt. Arī veicot sonogrāfiju jau redzam, ka mazulis žāvājas, ar rociņām var satvert savu nabassaiti, kājiņu. Aptuveni 19. nedēļā attīstās arī bērna pirkstu nospiedumi,” skaidro ginekoloģe Alise Vigule.

Grūtniecības 18. – 24. nedēļā, strauji augot māmiņas vēderam un tam izplešoties, sievietei var parādīties strijas. “No to parādīšanās nav pasargāts neviens, taču ir daži profilaktiski pasākumi, kurus var veikt, lai striju attīstību pēc iespējas mazinātu,” uzsver Alise Vigule. Zinātniskie pētījumi pierādījuši, ka striju profilaksē ļoti liela nozīme ir ādas mitrināšanai, tāpēc ieteicams regulāri izmantot tam paredzētos krēmus un eļļas. “Svarīgi pretstriju līdzekli ne tikai uzsmērēt, bet gan iemasēt to ādā, jo masāžai ir liela nozīme audu elastības saglabāšanā,” topošo māmiņu uzmanību vērš ginekoloģe.

Grūtniecības 2. trimestrī topošajai māmiņai kājās, esot miera stāvoklī, piemēram, guļot, var veidoties arī krampji. Tā ir pazīme, ka sievietes organismam trūkst kāds mikroelements, visbiežāk tieši magnijs un kalcijs. “Tos var uzņemt atsevišķi vai arī komplekso vitamīnu sastāvā, taču tas jāpārrunā ar savu ārstu, lai saprastu, kādā koncentrācijā tie nepieciešami,” rekomendē ginekoloģe Alise Vigule.