Fizioterapeita ieteikumi: Matu mazgāšanas ieteikumi maziem un lielākiem bērniem

19. Nov 00:00 Māmiņu klubs Māmiņu klubs

Bērns sāk patstāvīgi pārvietoties un apgūt vairākas ikdienas prasmes. Vannojot mazuli, bērns sēž un aktīvi piedalās procesā. Jāatzīst, ka jaunie vecāki dažreiz saskaras ar grūtībām bērnu matu mazgāšanā, īpaši tiem bērniem, kuriem nepatīk šī higiēnas procedūra. Māmiņu Kluba Vecāku skolas fizioterapeite Jana Parfjonova dalās ar ieteikumiem, kas atvieglos šo rituālu.

Turpinām brīdināt bērnu par to, kas notiks, nekādā gadījumā neslēpjam faktu, ka jūs mazgāsiet matus. Cienām bērnu un bērna jūtas, nevannojam bērnu un nemazgājam matus bez brīdinājuma. Tāpat kā maziem bērniem, pārliecināmies, izmantojot termometru, ka ūdens ir 34-37 grādi. Pārliecināmies, ka vannas virsma nav slidena - ieliekam vannā dvieli vai neslīdošo paklājiņu, lai padarītu vidi drošu.

Iepazīstinām bērnu ar ūdeni - iemērcējam sākumā tikai pēdas, lai bērns pierod pie ūdens temperatūras. Vannojot bērnu, ķeramies klāt matu mazgāšanai - to var veikt ar mīļāko bērnu mazgāšanas līdzekli un bērnu vannošanās sūkli.

Matu mazgāšanas laikā bērna galva var būt nedaudz novirzīta ar skatienu uz augšu. Tas padarīs matu mazgāšanu maigāku, bez asarām. Izmazgājot bērnu matus ar līdzekli, nomazgājam bērna matus ar vannas sūkli. Pēc vannošanās nosusinam bērna ādu un lietojam kopjošos ādas līzekļus tikai sausai ādai.

Vannot mazuli var katru dienu vai retāk, pielāgojiet vannošanas biežumu individuāli mazulim un ģimenes ieradumiem.

Lielākiem bērniem, kuri iet skolā vai bērnudārzā, matu mazgāšanu veicam ar noliektu galvu uz priekšu. Šīs pozīcijas laikā maigi stiepsies aizmugurējie kakla muskuļi, kuriem ir tendence saīsināties, ja bērns sēž pie sola un ilgstoši skatās uz tāfeli vai lieto gadžetus. Šis padoms noderēs arī pieaugušajiem, jo gravitātes spēka ietekmē galvas stāvoklim ir tendence novirzīties uz priekšu un pārslogot priekšējās kakla sienas muskuļus un saīsināt aizmugurējās sienas muskuļus jeb īsos galvas ekstenzorus. Tādā veidā pēc ierastā galvas un kakla stāvokļa vannošanas laikā ir iespēja atjaunot saīsinātu muskuļu garumu un atjaunot mikrocirkulāciju.