Iesnas bērniem: viss, kas jāzina vecākiem

Iesnas bērniem: viss, kas jāzina vecākiem

28. Feb 23:07 Māmiņu klubs Māmiņu klubs

Iesnas ir viena no visbiežāk sastopamajām slimībām bērniem, līdz ar to vecāki nereti satraucas par mazo bērnu pašsajūtu. Esam apkopojuši biežāk uzdotos jautājumus no vecākiem saistībā ar iesnām.

1. Kas izraisa iesnas?

Ir vairāki iesnu veidi un izraisītāji. Zīdaiņu vecumā var parādīties fizioloģiskas iesnas – neilgi pēc piedzimšanas deguna epitēlijs izžūst, bērns šķauda, arī piens nāk atpakaļ un kutina aizdeguni, deguna gļotāda pietūkst un šķiet ka tās ir iesnas. Šādas iesnas nav jāārstē ar medikamentiem, pietiek ar deguna mitrināšanu ar jūras ūdeni, galvgaļa pacelšanu guļot 10 grādu leņķī.

Biežāk sastopamas ir vīrusu izraisītas iesnas – infekciozas iesnas, kuras izsauc dažādi vīrusi. Ir vairāk kā 300 vīrusu veidu.

Pastāv arī baktēriju izraisītas iesnas, alerģiskas iesnas, vazomotoras iesnas, kā arī iesnas, ko izraisa pasīvā smēķēšana, tomēr tās nav tik bieži sastopamas.

2. Cik ilgi parasti bērnam ilgst iesnas un kas nosaka iesnu ilgumu?

Bērni ar akūtām iesnām slimo līdz pat 10 reizēm gadā, jo bērniem trūkst tā sauktās “iegūtās” imunitātes, kas attīstās dzīves laikā. Akūtas iesnas visbiežāk ilgst 7-10 dienas un vairumā gadījumu pāriet pašas no sevis, tomēr nereti tās sagādā zināmu diskomfortu. Iesnu ilgums atkarīgs arī no vecuma īpatnībām, jo mazāks bērns, jo sliktāk tas māk izvadīt sekrētu un slimošanas ilgums paildzinās. Ja bērns ir paaudzies, pats māk iztīrīt degunu, tad periods saīsinās un ir klasiskā nedēļa.

3. Kā ārstēt iesnas?

Nav uzreiz jāskrien pie ārsta, vecāku uzdevums ir atvieglot bērnam elpošanu un uzlabot elpošanas funkciju, šim nolūkam galvenokārt tiek lietoti tūsku mazinoši deguna pilieni, taču pirms tam deguns ir jāattīra. Vislabāk degunu attīrīt, izmantojot jūras ūdeni, piemēram, Sinurin isotonic, pēc tam izdalījumus atsūcot vai izpūšot. Ja parādās zaļi, dzelteni un biezi puņķi lielākam bērnam, var izmantot hipertonisku šķīdumu, piemēram Sinurin spray. Pēc deguna skalošanas lieto deguna pilienus, bērniem no 3 gadu vecuma var izmantot Sinurin pilienus kuru dabīgās sastāvdaļas mazina tūsku un atvieglo elpošanu. Pilieni jāiesmērē deguna sieniņā, nav nepieciešams pilināt, kas mazina neērtības gan bērnam, gan vecākam. Papildus lokālai terapijai, var lietot ārstniecības augus saturošu balzamu Sinunorm B elpceļu veselībai, lai papildus stiprinātu imūnsistēmu, kavētu vīrusu izplatību un veicinātu atveseļošanos.

4. No kā jāuzmanās ārstējot iesnas bērniem?

Jāatceras, ka maziem bērniem ir mazs deguns un mazas nāsis, tādēļ pārlieku bieži un pārlieku rūpīgi veicot deguna attīrīšanu var dabūt pretēju efektu – var tikt kairināta un bojāta deguna gļotāda, rezultātā vairāk pietūkt un radīt diskomfortu, tādēļ pret šo procesu jāattiecas ļoti rūpīgi.

5. Vai ir iesnas kas ir lipīgas un vai ir iesnas, kas nav?

Infekciozās iesnas ir lipīgas – pielīp vīruss vai baktērija kas izsauc iesnas.

Alerģiskas iesnas nav lipīgas iesnas, ja vien nav pievienojusies kāda infekcija.

6. Vai ar iesnām var iet uz bērnudārzu?

Runājot par alerģiskām iesnām, neskatoties uz to, ka alerģiskas iesnas nav lipīgas, ja bērnam ir grūti, apgrūtināta elpošana, slikts garastāvoklis, sāp galva, tad vēlams atstāt to mājās, tas veicinās atlabšanas procesu, turklāt kamēr saglabājas alerģijas simptomi, bērns ir uzņēmīgāks pret citām infekcijām no ārpuses. Alergēns ir pabojājis deguna gļotādu, tādēļ mazinās gļotādas funkcija, un nākamais vīruss ar ko bērns sastapsies daudz vieglāk var iekļūt organismā.

Runājot par infekciozām iesnām, protams, tad jāpaliek mājās, taču tas nenozīmē to, ka nevar iet pastaigāties.

7. Ko darīt, lai nesaslimtu ar iesnām?

Lai nesaslimtu ar vīrusu infekcijām, pamatā ir imūnsistēmas stiprināšana. Lai stiprinātu vispārējo imunitāti un samazinātu slimošanas biežumu, jāparūpējas, lai bērns pietiekami ilgi guļ, un jācenšas izveidot stabilu miega režīmu. Miegs ir laiks, kad organisms atpūšas, atjaunojas, notiek dzīšanas procesi. Tas ir ļoti svarīgs imūnsistēmas funkcionētspējai – jo labāk bērns atpūties, jo mazākas iespējas saslimt. Bērniem līdz 10 gadu vecumam miegā ieteicams pavadīt 10-11 stundas, vecākiem bērniem nepieciešamas 8,5-9,5 stundas. Kvalitatīvāku miegu un labsajūtu veicina svaigs gaiss, tādēļ jānodrošina guļamtelpas ventilācija vai regulāra vēdināšana.

8. Kādos gadījumos jāvēršas pie ārsta?

Lai arī iesnas ir vienkārša slimība, reizēm tās var ieilgt un var pievienoties komplikācijas.

Īpaša uzmanība jāpievērš un jākonsultējas ar ārstu:

  • ja bērnam parādās atkārtota temperatūras paaugstināšanās, piemēram, slimības 7.–10. dienā. Tas norāda, ka, iespējams, ir sākusies kāda jauna vīrusa infekcija vai arī iepriekšējās iesnas ir izraisījušas kādas komplikācijas, piemēram, vidusauss iekaisumu;
  • ja vienlaikus ar zaļganiem izdalījumiem no deguna ir arī temperatūra vai bērns ir nemierīgs;
  • ja zaļganie, biezie izdalījumi no deguna ieilgst vairāk par 10 dienām. Bērniem līdz 4 gadu vecumam vēl nav izteikti izveidojušies deguna blakusdobumi, līdz ar to viņiem ir lielāks risks vidusauss iekaisuma attīstībai.
  • ja caurspīdīgas iesnas ieilgst vairāk par divām nedēļām. Iespējams, ka tās ir alerģiskas iesnas, bet par to lems speciālists.