Vecāku ABC: Kā pareizi iekārtot rotaļu vidi mazulim? Fizioterapeita ieteikumi

14. Mar 00:00 Māmiņu klubs Māmiņu klubs

Kā pareizi iekārtot rotaļu vidi mazulim dažādos vecuma posmos tā, lai tā bērnam būtu gan interesanta, gan attīstoša? Vaicājam pēc padoma fizioterapeitei Kristīnei Asonovai.

Svarīgi pamanīt bērna pirmo interesi par rotaļāšanos un iekārtot apkārtējo vidi atbilstoši viņa vecumam un fiziskajām spējām. “Kad bērna acīs ieraugām interesi aplūkot rotaļlietu, kustoties un sniedzoties pēc mantas viņš soli pa solim arī trenējas, tādējādi notiekot arī psihomotorajai attīstībai,” stāsta fizioterapeite, piebilstot, ka ir ārkārtīgi svarīgi bērnu nevilināt.

Kādām jābūt rotaļlietām?

Fizioterapeite uzsver, ka rotaļlietām ir jābūt ļoti vienkāršām, taču vienlaikus tās nedrīkst būt garlaicīgas. “Tām jābūt atbilstošām bērna interesēm,” saka viņa, mudinot iekārtot vidi un ļaut pašam bērnam izvēlēties, kas viņam šobrīd ir aktuāls un ko vēlētos aplūkot. “Ja bērns pieskaras rotaļlieta, tas nozīmē, ka viņš ar to ir paspēlējies un dosies pie nākamās mantas. Tāpēc mantas sakārtoju aplī, jo zinu, ka viņš, visticamāk, rotēs,” ar padomu dalās K. Asonova. Viņa uzsver, ka ir ļoti svarīgi nekomentēt bērnu un viņu neslavēt, jo būtiski, lai bērns būtu pašpietiekams un mācētu spēlēties, fantazēt un analizēt arī vienkāršas lietas. Tas nozīmē, ka pieaugušajam ir jāpamana, kādas rotaļlietas bērnu interesē, kam viņš pievērš lielāku vērību, iespējams, bērns izrāda nogurumu un vēlas atpūsties.

Grūtākais jebkurā vecuma posmā ir “iziet cauri” garlaicībai, tāpēc sākotnēji bērnam ir jāiemācās būt uz grīdas, tad – vecākiem viņu neizklaidēt un, treškārt, nenoslogot bērnu ar aktīvām un skanošām mantām. “Ja pārāk daudz stimulēsim bērnu ar aktīvām un krāsainām rotaļlietām, mazulis var apjukt,” uzsver fizioterapeite Kristīne Asonova, atgādinot, ka, atkarībā no vecuma posma, rotaļlietas ir jāmaina un jāpielāgo. Vienlaikus svarīgi atcerēties, ka mantas nevajadzētu mainīt pārāk bieži, pat ja šķiet, ka kādu no rotaļlietām bērns ir atstājis novārtā. “Viņš, visticamāk, to ir izpētījis un pēc laika atradīs jaunu veidu, kā ar to spēlēties un izzināt pasauli,” teic K. Asonova.

Neaizmirti, ka pastāv arī kustību spēle, tāpēc nodrošini bērnam dažādus līmeņus, jo reizēm mazais labprātāk vēlēsies nevis rotaļāties ar mantām, bet gan izkustēties.