Viens, divi, trīs – vecmāte pie tevis būs drīz

07. May 2016, 00:00 Māmiņu klubs Māmiņu klubs

Māmiņu kluba pakalpojums Vecmāte steidz palīgā dod iespēju māmiņām saņemt speciālista atbildes un palīdzību, tiklīdz viņām tas nepieciešams, nevis pēc pāris dienām vai nedēļām. Turklāt ne mazāk būtiski, ka sievietei nekur nav jādodas, speciālists atbrauks pie viņās uz mājām. To novērtē gan grūtnieces pēdējos mēnešos, gan jaunās māmiņas ar mazulīšiem. Vecmāte Baiba Zelka brauc pie māmiņām uz mājām, palīdzot risināt sasāpējušus jautājumus, nomierinot un izskaidrojot, kā arī vada Dzemdību sagatavošanas kursus Māmiņu klubā, informējot ne tikai jaunās māmiņas un tētus, bet arī topošās omītes, kuras vēlas uzzināt, kas ir mainījies pa šo laiku, kāda ir jaunākā informācija un praktiskie padomi par bērniņa aprūpi.

Dzemdību sagatavošanas kursi ir lietderīgi ne tikai topošajiem vecākiem, bet arī vecvecākiem

Man ir liels prieks, ka parādās tendence, ka uz Dzemdību sagatavošanas kursiem nāk ne tikai topošie vecāki, bet arī topošās vecmāmiņas. Viņas vēlas sekot līdzi novitātēm, uzzināt jauno. Ar viņām iespējams padiskutēt, kā bija vecajā sistēmā, kas no tā ir derīgs, kas vairs nē, ko tagad iespējams iemācīties, jo daudz kas nācis klāt, kaut vai par bērna nēsāšanu, ģērbšanu, ir citādāka izpratne par bērna aprūpi kā tādu. Viņas vēlas iet laikam līdzi un tas ir ļoti pozitīvi. 

Uz kursiem nāk topošās māmiņas, kuras gaida pirmo mazuli un arī tās māmiņas, kurām jau ir pieredze ar saviem bērniem, jo arī viņas vēlas uzzināt, kas pa šo laiku mainījies, ko jaunu var apgūt. Vienmēr saku, ka nav muļķīgu jautājumu, jāpajautā ir viss, kas interesē, nedomājot, ko par to padomās no malas – ja sievietei vai vīrietim tas ir svarīgi, tad ir svarīgi arī saņemt atbildi. Kādreiz pat tas nav cieši saistīts ar grūtniecību vai dzemdībām, bet ja cilvēkam tas ir aktuāli, to arī vajag izrunāt.

Tas, ko redzu, ka jautājumi ir atšķirīgi māmiņām, kuras ir valsts uzskaitē un kuras ir uzskaitē privātpraksē. Var redzēt, cik laika speciālists ir veltījis grūtniecei, vai viņa nāk ar informāciju no interneta, ko nav varējusi ar speciālistu pārrunāt, vai ir specifiski, padziļināti jautājumi. Protams, ar to ir jārēķinās, ka poliklīnikā ir ierobežots laiks, cik speciālists var veltīt grūtniecei un tad ir vairāk jautājumu, kas nav izrunāti, uz kuriem sieviete vēl meklē atbildes. Dzemdību sagatavošanas kursos viņa noteikti uz šiem jautājumiem atbildes sameklēs.

Kādi ir vecāku ieguvumi, izmantojot pakalpojumu Vecmāte steidz palīgā?

Galvenais ieguvums ir ātri saņemt nepieciešamo informāciju un palīdzību. Ja grūtniecei ir grūti pēdējos mēnešos staigāt apkārt vai ir noteikts gultas režīms, viņai daudz ērtāk ir izmantot šādu pakalpojumu. Tāpat nāk vasara, karstais laiks, kad jāuzmanās gan grūtniecēm, gan tikko dzimušiem bērniņiem, tāpēc daudz ērtāk un patīkamām ir pieņemt speciālistu pie sevis mājās – turklāt ne tikai, lai risinātu kādas problēmas, bet lai vienkārši saņemtu atbildes no speciālista, nevis tikai izlasītu informāciju grāmatā vai internetā. 

Māmiņām, kurām ir tikko piedzimuši bērniņi, ir daudz jautājumu, bet ģimenes ārstam, ņemot vērā viņa noslogojumu, ne vienmēr ir iespēja operatīvi atbraukt pie māmiņas, atbildēt uz visiem jautājumiem, vēl jo vairāk tēmām, kas saistītas ar krūts barošanu. Tāpēc situācijā, ja ārsts pasaka, ka varēs atbraukt pēc pāris dienām vai nepieciešamības gadījumā vajag braukt uz slimnīcu, tas rada lieku stresu vecākiem. Izmantojot šādu pakalpojumu, vecākiem ir iespējams izvairīties no tāda satraukuma, saņemt uzreiz vajadzīgās atbildes un saprast, ka viss ir atrisināms un būs labi.

Kā šādā mājas vizītē iespējams nodibināt pirmo kontaktu, lai vizīte būtu iespējami rezultatīvāka?

Redzu, ka situācijās, kad cilvēkiem ir kāds kreņķis, viņi ir atvērtāki – viņi dalās ar saviem pārdzīvojumiem, to kas viņus uztrauc, uztic to speciālistam, jo grib zināt, kā to risināt. Protams, kādreiz sākumā var būt neliels samulsums, bet vienmēr var atrast kopsaucēju, jo abas puses ir ieinteresētas rast risinājumu. Cilvēks grib izrunāt sasāpējušos jautājumus, sarunas laikā vēl parādās citas aktuālas lietas, tādējādi uzreiz atrisinot gan sasāpējušo jautājumu, gan pārējo, kas ir aktuāls. Vecākiem arī saku, ja rodas vēl kādas neskaidrības, noteikti varam sazvanīties, jo ne vienmēr ir jābrauc uz mājām, ir jautājumi, kas ir ātri atbildami pat telefoniski. 

Kas ir tie jautājumi, kas visvairāk satrauc jaunos vecākus?

Neatkarīgi no tā, vai māmiņai tas ir pirmais bērniņš, vai jau otrais, trešais, vienmēr rodas jautājumi, vai tas, kā mazulis uzvedas, ir normāli, vai viņa vēdera izeja ir normāla, kā vislabāk barot ar krūti. Aktuāli vienmēr ir jautājumi par to, kā labāk mazuli nēsāt, pārvietot, saģērbt, kā pareizāk iet ārā, lai mazulim ir ne tikai veselīgi, bet ērti. Pluss, ja mazulim ir izteiktāka un ilgāka dzelte vai kādas citas problēmas, tas rada papildus stresu. Ja māmiņa ir stresaina, to jūt arī mazulis, tāpēc kādreiz tēti, kuri vēlas palīdzēt, lai visi justos labi, arī var aicināt vecmāti uz mājām. Prieks, ka šādu tētu, kuriem rūp māmiņas un mazuļa labsajūta, ir arvien vairāk. Vecmāte palīdz uz visu paskatīties no malas, ar vēsu prātu, palīdz iepazīt mazuli, viņa raksturu. 

Tas nozīmē, ka mūsdienās vecmāte ne tikai iesaistās dzemdību procesā, bet arī pēcdzemdību aprūpē.

Senāk vecmātes piedalījās gan bērniņa gaidībās, gan dzemdībās, gan pēcdzemdību aprūpē. To visu laiku turpina praktizēt arī vecmātes, kas pieņem mājdzemdības.  Tomēr ir arvien vairāk vecmāšu, kuras, novērojot sievieti grūtniecības laikā un piedaloties dzemdībās, palīdz arī pēcdzemdību laikā. Tas ļoti būtiski ir māmiņām, kurām piedzimst pirmie bērniņi, kad realitāte izskatās pavisam citādāka nekā domāts. Tāpēc, ja grūtniece stājas uzskaitē pie vecmātes, vecmāte turpina sadarbību arī pēc mazuļa piedzimšanas, palīdzot māmiņai pierast pie jaunās situācijas, sniedzot atbildes un praktiskus ieteikumus. Būtu svarīgi, ka veidotos tāds komandas darbs – vecmātēm ar ģimenes ārstiem, dzemdību nodaļas speciālistiem ar ģimenes ārstiem, jo tad iespējami vislabākie rezultāti.

Māmiņu klubs

20150526094732-62788.jpg