Vecmāte steidz palīgā - mazuļa vannošana

03. Nov 2018, 00:00 Māmiņu klubs Māmiņu klubs

 

Mazulim atgriežoties mājās no dzemdību iestādes, galvenais ir mammas tuvums un vecāku miers. Viens no ikdienas rituāliem, kas jaunajā ģimenē kļūst par satraukumu pilnu notikumu – pirmā vannošana.  Vai viss tiks izdarīts pareizi? Vai ūdens temperatūra atbilstoša? Kā izdarīt visu pareizi, lai mazuļa pirmā vannošanās pieredze būtu veiksmīga?

Māmiņu kluba speciāliste, vecmāte Elīza Romānova, rubrikas Vecmāte steidz palīgā ietvaros, devās pie jaunās māmiņas Ilzes un viņas meitiņas Danielas, lai palīdzetu izbaudīt vannošanās priekus un sniegtu praktiskus ieteikumus jaunajiem vecākiem. Pats svarīgākais  - jāņem vērā to, ka vecāki un arī jaundzušais ir ieinteresēti tajā, lai pirmā vannošanās kļūtu par pozitīvu piedzīvojumu.

Sagatavojamies vannošanai:

Bērniņam, kurš tikko ir nācis pasaulē ir svarīgi justies droši, tapēc, tad, kad esam nobrieduši pirmajai vannošanas reizei - pastāstām viņam par to, lai gan šķitīs, ka viņš  īpaši daudz no mūsu stāstītā nesapratīs - tomēr dziļi zemapziņā Jūsu miers un intonācija kādā stāstīsiet par gaidāmo notikumu, radīs drošības sajūtu.

20171012134123-93385.jpg

Nepieciešamais:

Vannīte - šobrīd tirgū pieejami daudz un dažādi varianti, kurus izvēlēties mazuļa vannošanai. Nedz dizainam, nedz ražotājam šajā gadījumā nav noteicošā nozīme - galvenais, lai vannīte būtu ērti un stabili novietota vietā, kur notiks vannošana

Termometrs un ūdens temperatūra - lai pārliecinātos, ka ūdens temperatūra ir atbilstoša - tai jābūt robežās starp 36.6 - 36.7 grādi (ir vannītes, kurās jau ir iestradāti termometri, tomēr ja ir bažas, ka ūdens tomēr ir pārāk karsts mazulim, ievietojam tajā savu elkoņa locītavu - tajā vietā ūdens temperatūra ir tik pat plāna kā mazuļa āda - uzreiz sapratīsiet, vai ūdens temperatūra ir atbilstoša. Varam arī iegādaties vēl vienu papildus termometru, speciāli paredzētu mazuļa vannas ūdens mērīšanai)

Dvielis, cepurīte, autiņbiksītes - Sagatvojam visu, kas būs nepieciešams mazulim tūlīt pēc vannošanas, lai uzreiz pēc izņemšanas no vannas to varam gan noslaucīt, gan apģērbt. 

Autiņš - ja ir bažas, ka mazulim varētu būt nepatika pret ūdeni, pirmajā vannošanas reizē pirms likšanas ūdenī varam izmantot ietīšanu autiņā.

Mazgāšanas līdzekļi, ziepes - vannojot jaundzimušo, speciālās ziepes un mazgāšanas līdzekļus nebūtu ieteicams izmantot katru dienu - tie ļoti sausina mazuļa ādiņu. Izmantojam tos, ne biežāk kā 1x nedeļā. 

 

Vannojam mazuli

 Vannošanas biežumam nav ierobežojumu. Ja bērniņam ūdens patīk, tad pilnīgi droši - tas var kļūt par ikvakara rituālu, ko jaunā ģimene, gan mamma, gan tētis var izabudīt kopā ar mazulīti.  Venīgi, ja bērniņa āda ir jutīga - jāzina, ka pārāk bieža vannošana var lieki sausināt ādu. 

20171012134603-62717.jpg20171012134620-75061.jpg

 

Likšana vannā - Mazuliti ūdenī liekam lēnām un ļaujam ūdenim pamazām saskarties  ar ādu. Galvenais - lai mazuļa galviņa balstās uz mūsu apakšdelma savukārt berniņu pieturam aiz augšdelma. Bērniņa dupsis - uz mūsu apakšdelma. Ērts un stabils satvēriens, kas ļaus mazuli lēni un ar mugurpusīti pret vannu, virzīt to ūdenī . Vēl, ja vēlaties - varat mazulīti likt vannītē arī ar seju pret vannīti, tā lai viņš redz ūdeni - šis veids dos mazulim iespēju redzēt, kur viņš tiek likts - paralēli - turpiniet ar mazuli runāt un stāstīt, ko Jūs ar viņu darāt. Lēnām tuviniet to ūdenim. Ūdenī gan atkal pagriežam mazuli ar muguriņu uz leju.

Ūdens daudzums - skatieties, lai vannošanas laikā, mazulim grozoties, ūdens netiktu mutītē, aptuveni - mazuļa krūšu augstumā - tas, tad arī būs tas nepieciešamā ūdens daudzuma rādītājs. 

Miers - vecākiem vannojot ir jābūt pilnīgi mierīgiem, bez lieka straukuma un stresa - mazulis to sajūtot var izrādīt nepatiku vannošanās rituālam

Ilgums - Pirmās vannošanas reizes nevajadzētu mazuli vannot ilgāk par 5 līdz 7 minūtēm. Tas ir pilnīgi pietiekami. Un svarīgi, lai vannošanās laikā ūdens temperatūra saglabātos vajadzīgajā temperatūrā, jo aukstāks vai karstāks ūdens mazulim izsauks nepatīkamas sajūtas un nākamajā reizē viņš var izrādīt nepatiku.

Drošība - ja  mammai ir satraukums par to vai spēs bērniņu noturēt, droši - palīgā var nākt tētis. Viens no vecākiem bērniņu tur, otrs, tikmēr apmazgā. Drošības sajūtai var izmantot arī speciāli bērniņa vannošanai paredzēto vannas paliktnīti. 

 

Pēc vannošanās:

Vannošanās berniņam ir liels pārdzīvojums, prasa no viņa daudz enerģijas, tāpēc, lielākoties pēc šīš procedūras tas būs nedaudz saguris un gatavs ierausties mammas vai tēta klēpī, lai baudītu vakara ēdienreizi un dotos gulēt. 

20171012142803-26181.jpg

 

Dvilies, cepurīte, autiņbiksītes - pēc vannošanas mazulīti noslaukām, nosusinām mazulīti, ļaujam ādiņai nožūt. Uzliekam cepurīti. Autiņbiksītes liekam tikai tad, kad ādiņa ir pilnībā nožuvusi. Nenēsājam mazulīti slapjā dvielī vai pliku pa māju, kamēr atrodas drēbītes - mazulīša ķermenītis atdzisīs un tas noteikti sagādās viņam diskomfortu.

Ādas kopšanas līdzekļi, eļļas - Nav pilnīgi nekādas nepieciešamības pēc vannas  ādas kopšanai izmantot eļļas un losjonus. Ja nu tomēr šāda vēlma ir - obligāti, pēc uzklāšanas nogaidām, kamēr viss ir iesūcies ādā un tā ir pilnīgi sausa. Ja mazulītim ir sausa ādiņa, tad varam sasmērēt pēdiņas, rociņas. Autiņbiksīšu zonā nav nepieciešamības izmantot eļļas. varam izmantot kādu piemērotu mitrinosu losjonu, kas ātri uzsūcas.

Sarunas - Arī šajā posmā ir ļoti svarīgi, ka mēs ar mazulīti sarunājamies. Stāstām, ka tagad uzliksim cepurīti, saģērbsim, dosimies uz gultiņu. Sarunas vienmēr mazulim rada drošības sajūtu. Balss, pozitīva intonācija, klātbūtne - drošības sajūtas radīšanas pamats.

Vecmātes Elīzas ieteikumus jaunajai māmiņai Ilzei, skaties zemāk pievienotajā video, bet ja Tevi māc bažas, ka kādā mirklī izdarīsi kaut ko nepareizi - pirmkārt - trīs reizes ieelpo un pasaki sev, ka Tu visu vari un otrkārt - pasauc palīgā vecmāti. Viņai pietiks gan miera, ko iedvest Tevī, gan pieredzes un praktisku ieteikumu, lai jau nākamajā reizē Tu bez satraukumiem tiktu ar visu galā pati.  

Eksperts

Elīza Romānova

Vecmāte, Zīdīšanas veicināšanas konsultante.
Elīza Romānova Vecāku skolā