Vecmāte Mārīte Inzule steidz palīgā: padomi bēbīša ikdienas aprūpē

12. Oct 2016, 00:00 Māmiņu klubs Māmiņu klubs

Būt par māmiņu ir liels un skaists uzdevums, kurš prasa mīlestību, pacietību un arī iemaņas, kas nepieciešamas ikdienā ar bērniņu. Taču, pasaulē nākot mūsu pirmajam mazulim, mēs visi lielākoties esam bez iepriekšējas pieredzes, tāpēc šis reizē ir arī liels neziņas laiks, kurā mēs labrāt satiktu kādu, kurš pastāstītu, kā aprūpēt mazulīti. Tāpēc Māmiņu klubā jaunajiem vecākiem ir iespēja tikties ar pieredzējušām vecmātēm, kuras dodas mājvizītēs.

Šoreiz iepazīsimies ar vecmāti Mārīti Inzuli, kura no sirds mīl to, ko dara.

20150323095823-38915.jpg

Mārīte 10 gadus ir nostrādājusi, kā dežurējošā vecmāte Siguldas slimnīcā un 10 gadus ir bijusi individuālās aprūpes vecmāte – novērojusi māmiņu grūtniecību un bijusi līdzās brīdī, kad pasaulē nāk bērniņi. Tāpat vecmāte Mārīte ir apguvusi elpošanas tehnikas, kas palīdz dzemdībās un kopā ar topošajām māmiņām vingro, turklāt tas viss notiek Māmiņu kluba Vecāku skolas dzemdību sagatavošanas kursos. Taču tas vēl nav viss, vecmāte Mārīte ir apguvusi arī masāžu un var palīdzēt gan māmiņai, gan bērniņam atbrīvoties no noguruma un stresa.

Ciemos pie Amēlijas Laumas 

Mēs kopā ar vecmāti devāmies ciemos pie mazās Amēlijas Laumas un viņas māmiņas Lailas, kuras kopā ir jau pusotru mēnesi. Māmiņa un meitiņa ir viena ar otru apradušas, taču tik un tā ir jautājumi, uz kuriem trūkst atbildes, viens no tiem ir par to, cik siltai ir jābūt mūsu dzīves telpai, kurā aug bērniņš, jo mazulītes Amēlijas ādiņu klāj mazas pumiņas un sārti pleķīši.

Vecmāte iesaka telpas gaisa temperatūru neuzturēt augstāk par 20-22 grādiem pēc Celsija, pretējā gadījumā var izmesties sviedru pumpiņas un sejas apsārtums. Tāpat svarīgi bērniņu nesaģērbt par siltu, arī no tā mazajam var uz ādas parādīties mazas pumpiņas. 

Tāpat mazulīša ādiņai var palīdzēt vannošana. Daudzas māmiņas un tēti noteikti atcerās pirmo bērniņa vannošanas reizi – cik tas ir nedroši, iespējams pirmā mazulīša vannošana ir tas brīdis, kad varam pie sevis ciemos uzaicināt vecmāti.

Vannojam bēbīti

Ja reiz pie māmiņas Lailas bija ieradusies vecmāte Mārīte, nolēmām kopā mazulīti novannot, lai māmiņai turpmāk būtu to vieglāk darīt. Vispirms vanniņā pildām auksto ūdeni un tad karsto, tas viss drošības apsvērumu dēļ, lai bēbīša vannā būtu nepieciešamā siltuma ūdens, tā temperatūru mēs varam pārbaudīt termometru, kas paredzēts mazuļu vannošanai.

Amēlijas Laumas māmiņa parasti ūdeni iepilda vannā 40 grādu siltumā, bet laikā, kamēr mazulītis tiek noģērbts, ūdens atdziest līdz 37 grādiem. 

Ja ūdens būs par vēsu, taču vēl sliktāk, ja par siltu, visticamāk mazulis turpmāk atteiksies iet vannā, skaļi raudot un protestējot. Bēbītis būs guvis nelāgu pieredzi, kuru tik ātri aizmirst var neizdoties.

Vēl ir svarīgi tas, kur bērna vanniņa atdoras, lai ērti būtu visiem – ne tikai mazulim, arī mums pašām. Tāpat nozīme ir tam, kā mēs mazulīti ieliekam vanniņā, kā mēs viņu iepazīstinām ar ūdeni.

Mazulīša vannošanai ir jābūt patīkamam notikumam, tiklīdz bērniņš saka, ka viņam pietiek plunčāties, vēlams mazulītī ieklausīties. Bieži vien ir tā, ka mazuļi pēc vanniņas aizmieg saldā miedziņā, jo ūdens ir tas, kas nomierina bēbīšus, taču var būt arī gluži pretēji, tad vannošanu vēlams ieplānot diena sākumā.

Par projektu "Vecmātes steidz palīgā" 

Mēs kā māmiņas augam kopā ar savu bērniņu, tāpēc pirmajās dienās kopā ar mazuli mums ir vieni jautājumi, dodoties mājās no dzemdību iestādes citi un vēl pēc vairākām nedēļām jau citi un ir tik ļoti nepieciešams, lai kāds uz tiem spētu atbildēt. Lai satiktu kādu no Māmiņu kluba vecmātēm vai fizioterapeiti Klaudiju Hēlu, mēs varam zvanīt vai sūtīt e-pastu Māmiņu klubam, vecmātes ieradīsies vizītē, cik drīz vien iespējams, iespējams, tājā pašā dienā. 

Mums – jaunajām māmiņām patiesi ir jāapgūst daudz, taču nav satraukumam pamata, jo viss notiks soli pa solim, ja mēs pratīsim ieklausīties savā bērniņā, savā intuīcijā un nebaidīsimies lūgt atbalstu brīžos, kad tas visvairāk nepieciešams.

Māmiņu Klubs

20150319155134-45061.jpg