Iedrošinājums un zināšanas, ko sniedz vecmāte

Iedrošinājums un zināšanas, ko sniedz vecmāte

01. Aug 2018, 00:00 Māmiņu klubs Māmiņu klubs

Māmiņu klubā pieejami kā pirmsdzemdību kursi, tā arī pakalpojums Vecmāte steidz palīgā. Viena no šīm vecmātēm ir Mārīte Inzule, kura ar praktiskiem piemēriem palīdz topošajām māmiņām izprast dzemdību norisi, kā arī dalās būtiskās niansēs, ko nepieciešams zināt, lai viss izdotos, kā iecerēts – gan dzemdībās, gan pēc tam. Novērtējot skaisto, kas ir dzemdībās un abu partneru iesaisti, vecmāte stāsta, kas kopīgs mīlējoties un esot dzemdībās.

20150629101509-90234.jpg

Par kādām izmaiņām stāstāt pirmsdzemdību kursos?

Esmu novērojusi, ka šobrīd ne tik daudz mainās dzemdniecība, kā mainās cilvēki, kas palīdz sievietēm dzemdībās – neatkarīgi no tā, vai tas ir dzemdību nams Rīgā vai citas dzemdību nodaļas. Cenšos vienmēr izstāstīt, kas ir mainījies, lai sievietes brīdī, kad jādzemdē, neapjuktu, bet zinātu, ar ko rēķināties. 

Tā kā liela daļa māmiņu, kas nāk uz pirmsdzemdību kursiem, plāno bērniņu laist pasaulē tieši Dzemdību namā, tad izstāstu, kas šajā iestādē mainījies, kāda šobrīd ir kārtība, kā var iestāties, kur jāiet un kas jāņem līdzi. Tas atvieglo brīdi, kad reāli viss notiek un nezināšana rada tikai papildus stresu. Jo ne vienmēr būs personāls, kas iejūtīgi un pacietīgi visu izskaidros – kādreiz cilvēki ir noguruši vai vienkārši nav garastāvokļa, bet sievietei tas veido kopējo noskaņu, tāpēc labāk, ja viņa jau pati zina, kur jāiet un kas jādara.

Daudzi vecāki uz dzemdībām brauc ar personīgo mašīnu, nevis ātro palīdzību, tāpēc izstāstu arī to, ka ieiešana Dzemdību namā notiek nevis pa galveno ieeju, bet no sānu puses, kur ir Uzņemšanas nodaļa. Apjukumā un satraukumā arī tas mēdz aizmirsties un rodas apmulsums, kā darīt. Tāpēc iesaku vienmēr aizbraukt kādu reizi pirms dzemdībām apskatīties, izstaigāt visu, lai ir drošības sajūta un ir viss skaidrs. Tāpat sievietēm atgādinu, lai vienmēr paskatās, vai dzemdību soma ir līdzi – arī ja brauc ar ātro palīdzību, jo gadās, ka ātrumā neviens neievēro, vai tā vispār paņemta līdzi.

Stāstu māmiņām, kurā brīdī doties uz dzemdībām, kā arī skaidroju, ka šajā laikā ne par ko nav jāmulst. Daudz zināšanu nepieciešams arī sievietes partnerim, jo vecmāte un sieviete dabiski jūt, kas notiek un ko darīt, bet vīrietim ir daudz jāzina, lai justos drošāk un varētu palīdzēt sievietei, nevis sievietei vēl jāžēlo partneris, kurš netiek ar visu galā.

Izskaidroju fizioloģiskos procesus, kas notiek dzemdību laikā, lai iedrošinātu, nevis baidītos, tādējādi sagatavojot sievietes dabīgām dzemdībām. Vienmēr saku, ka nevajag klausīties citu māmiņu dzemdību pieredzē, jo tā ir subjektīva pieredze. Tagad ir daudz speciālistu, kas var palīdzēt sagatavoties dzemdībām, Latvijā ir spēcīgas dūlas, kas arī palīdz šim notikumam sagatavoties pozitīvi un skaisti. Joprojām vienīgā grāmata latviešu valodā, kas iznākusi par šo tēmu, ir dūlas Lindas Rozenbahas grāmata “Gaidības un radības ar prieku”, ko iesaku iedrošinājumam izlasīt ikvienai topošai māmiņai. Šī grāmata veido citu izpratni par dzemdībām – nevis kā mocībām kuras jāiztur, bet kā prieku, ko sagaidīt, kam sagatavoties un ko izbaudīt. Kā arī par sievietes uzticēšanos pašai sev un savam ķermenim. Mēs baidāmies no nezināmā, tāpēc sievietēm svarīgs ir iedrošinājums un zināšanas.

Praktiskajā nodarbībā vecākiem palīdzu sagatavoties praktiski dzemdībām – mācāmies elpot, atslābināties. Tad gan sieviete zina, ko sagaidīt, gan arī partneris ar to jau rēķinās. Turklāt pāriem ir iespēja meklēt pozas, kuras labāk sieviete var atslābināties un vīrietis palīdzēt, izmēģināt aprīkojumu, kas liekas visērtākais. Pārim svarīgi izjust sievietes ķermeni. Stāstot un rādot par elpošanu, visu daru ar emocijām - elšu pūšu, stenu, vaidu, parādu, kā tas izskatās. Sievietes ir izbrīnītas, bet dzemdībās jau zinās, ka tas ir normāli. Dzemdību laikā tas nāks dabiski un nevis kā mocības, bet ar izpratni, ka šādi ķermenis atveras, lai bērniņam būtu iespēja piedzimt. Šīs sāpes jeb kontrakcijas palīdz sievietei dzemdēt. Tās ir nepieciešamas nevis, lai sieviete spēku izsīkumā pakristu, bet nonāktu līdz dzemdību brīdim. Protams, sākumā sievietes ir uztraukušās, vēlas visu kontrolēt, bet pēc tam jau ir vienalga. Un tad partneris var būt tas, kurš uzmana, kā viss notiek. Nevis komandējot, bet intuitīvi izjūtot, glāstot, atbalstot. Tāpat kā mīlējoties cilvēki intuitīvi sajūt, kā labāk – tā arī dzemdībās. Kad māmiņas ir drošas par sevi, viņām nav nepieciešams personāls apkārt, kas parāda, bet gan tieši ir labāk, ka ir mazāk cilvēku un sieviete dabiski var izpausties. Jo sieviete arī dzemdībās ir tāda kā dzīvē – vienai nepieciešam atgulties, lai relaksētos, citai visu laiku vajag staigāt, kādai ir jākliedz, citai palīdz klusēšana. Tas viss ir atkarīgs no sievietes rakstura un dzīvesveida, un tas palīdz arī dzemdībās.

20150629101606-18049.jpg 

Kāda ir Jūsu pieredze, sniedzot pakalpojumu Vecmāte steidz palīgā?

Šāda pieredze man ir jau vairāk nekā 15 gadus, jo jau tajā laikā braucu palīgā uz mājām jaunajiem vecākiem. Ir labi, ja cilvēki zina par šādu iespēju, jo kādreiz liekas, ko gan tā viena reize dos – bet pat viena tikšanās reize var būt ļoti svētīga, jo vecmāte situāciju redz ar profesionālu aci, redz, kā mamma mazuli paņem, kā ieliek gultiņā, kā pārtin, vai dara to drošāk vai nedrošāk. Protams, ka sievietei sajūtas, kā darīt labāk, rodas pakāpeniski, bet nav arī vajadzības sevi lieki nomocīt, ja ir iespēja ar speciālista palīdzību uzreiz darīt tā, kā ir vislabāk, ērtāk, drošāk – kā pašai mammai, tā mazulim.

Mūsdienās ir uzskats, ka mammai ar mazuli jābūt visu laiku kopā. Bet jautājums, vai tādā veidā viņa var pilnvērtīgi atpūsties. Iespējams, ka var veidot tādu ritmu, lai var atpūsties kā mazulis, tā mamma. Jaunos vecākus uztrauc, ka, mazuli ieliekot gultiņā, viņam kājas, rokas iet pa gaisu, bet tas ir normāli, jo mazulim vēl nav kustību koordinācijas. Tāpēc var bērniņu ietīt, veidot viņam to sajūtu, kāda bija māmiņas puncī, lai arī mazulis tādā veidā justos droši un mierīgi.

Attiecībā uz atpūtu, svarīgi māmiņai ir mācēt ne tikai visu darīt pašai, bet prast iesaistīt partneri, bērniņa vecvecākus. Sievietei nav viss jāvar vienai. Lai gan šobrīd arī ir tāds laiks, kad jaunie visu grib varēt visu izdarīt paši, tomēr vecāku palīdzība var būt ļoti noderīga. Protams, viņiem gribēsies viskaut ko ieteikt un pamācīt, bet svarīgākais, ka viņi grib un var palīdzēt. Un ja abi jaunie vecāki ir dzemdībās, tad viņu vecāki tikmēr var būt viņu mājās, sapost tās, sagaidot jaunos vecākus un mazulīti, radot svētku sajūtu, pagatavojot svētku pusdienas. Lai nav tā, ka sieviete ar vienu kāju mājās un jau šiverē pie plīts, uzkopj māju un vēl cenšas apgūt mazuļa aprūpi.

Tāpat bieži tiek atlikta pirmā vannošanās reize, jo bail, kā bērniņu nomazgāt, vai varēs noturēt. Autiņbiksīšu mainīšanu nevar atlikt, bet vannošanu it kā liekas, ka var atlikt, lai gan īstenībā tā ir ļoti būtiska. Un ja vecāki jutīsies nedroši, bērniņš to jutīs un viņam nepatiks. Citās valstīs bērniņu vanno jau slimnīcā, tādējādi speciālisti ir līdzās, arī vecāki tā jūtas drošāk. Pie mums vēl tā nav. Bet tagad ir iespēja izmantot šo pakalpojumu, ka vecmāte atbrauc uz mājām un speciālists ir klāt mājās – palīdz, paskaidro, iedrošina.

Tā kā slimnīcā esot, bērniņu sver, māmiņas to mēdz darīt arī mājās, uztraucoties, vai piens ir pietiekami. Tomēr svars nav būtiskākais, būtiskākā ir mazuļa uzvedība. Ja bērniņš ir mierīgs un apmierināts, tad nav nepieciešams katru dienu vērot viņa svaru. Ja bērniņam ir slikti, to nav iespējams nepamanīt, viņš paliek citādāks un māmiņa to redz. Tās ir dažādas nianses, ko ar vecākiem pārrunājam. Nav nepieciešams nervozēt, šaubīties, var uzaicināt vecmāti mājās, izrunāties, saņemt iedrošinājumu un atbalstu un justies labi.

Māmiņu Klubs

TOPOŠO VECĀKU NODARBĪBAS MĀMIŅU KLUBA VECĀKU SKOLĀ->>>

20150629101249-81931.jpg