Dzemdības kā svētki: jā, arī tas ir iespējams!

Dzemdības kā svētki: jā, arī tas ir iespējams!

18. Jul 2017, 00:00 Māmiņu klubs Māmiņu klubs

Māmiņu klubā iespējams piedalīties Dzemdību sagatavošanas kursos, kā arī Māmiņu klubs piedāvā pakalpojumu Vecmāte steidz palīgā. Tāpēc ar vecmāti Inesi Kampusu runājām, kas topošajām māmiņām ir visaktuālākais pirms dzemdībām, pašās dzemdībās un pēc mazulīša piedzimšanas.

Ko topošās māmiņas un tēti vēlas uzzināt Dzemdību sagatavošanas kursos?

Topošie vecāki vēlas saprast, kas viņus sagaida, kas ir būtiskākais, kas jāņem vērā. Daļa māmiņu baidās no dzemdību sāpēm, kā arī ir māmiņas, kuras vēlas saprast, vai mācēs mazulīti pareizi pielikt pie krūts un spēs tikt ar visu galā.

Šādos kursos ir iespējams rast lielāku skaidrību, sakārot prātu. Dzemdības nav šausmas, bet dabīgs process, kuram ir jāsagatavojas - iekšēji, morāli – nav jākrīt panikā, bet nevajag arī uz visu skatīties rozā brillēm. Daba mums devusi tādu iespēju – dzemdēt, tātad mēs to varam izdarīt, jautājums ir par mūsu attieksmi pret to.

Dzemdības ir atbildīgs darbs, kur strādā gan sieviete, gan bērns vienlaicīgi, lai varētu piedzīvot šo skaisto notikumu – mazuļa piedzimšanu. Lai gan daļa sieviešu baidās no sāpēm, runa būtībā ir nevis par sāpēm, bet dzemdes darbību – kontrakcijām un kā sieviete uztver. Līdz ar to šo procesu ir iespējams uztver pavisam citādāk. Dzemdības ir laiks, kad sieviete ieklausās savā ķermenī, strādā saskaņā ar to; kad prāts, dvēsele un ķermenis darbojas vienā ritmā. Sievietēm vienmēr ir vērts padomāt par sajūtām, kas palīdz šo brīdi padarīt skaistāku – vai tas ir tētis, kas ir blakus, vecmāte vai dūla, tehniski dažādu pozu maiņa, elpošana.

Ja sieviete ir izveidojusi šo brīdi tādu, kādu vēlas, viņai ir vieglāk ļauties šim notikumam. Lai nav tā, ka brīdī, kad sākas dzemdības, sieviete ir pārbijusies, nepārliecināta par sevi, tādējādi izdalot hormonu, kas apstādina iesāktos procesus un piedzīvo situāciju, kad dzemdības ir jāstimulē. Vecmātes nav ieinteresētas šādā situācijā, viņas vēlas, lai sieviete dzemdē pati. Ja sieviete uztver dzemdības kā skaistu notikumu, ko piedzīvo pirmo reizi, kā mirkli nezināmajā, kas izvēršas par bērna dzimšanas dienu, tad dzemdības ir svētki, kuriem sagatavoties un sapucēties. Tās ir vislabākās atmiņas, pieredze, ko iegūst māmiņa un paņem uz nākamajām dzemdībām. 

Vai grūtniecības laikā sievietei vajag slēgt līgumu ar savu vecmāti?

Slēgt līgumu ar vecmāti vai nē, tā ir katras pašas sievietes izvēle. Protams, katra dzemdību iestāde, katra vecmāte strādā mazliet citādāk. 

Ja gribas slēgt līgumu ar vecmāti, tad ir jāatrod tāds cilvēks, ka varētu derēt tieši tev, nevis kāds to ir ieteicis. Jo kas der draudzenei, ne vienmēr derēs tev. Tāpēc, ka katram cilvēkam ir savs raksturs, savas vajadzības. Meklējot vecmāti, ir jābūt patiesai, viss jāizrunā, lai kopā ar vecmāti varētu rast visatbilstošāko risinājumu. 

Līgums ar vecmāti paredz sadarbību ne tikai pirms dzemdībām, ne tikai dzemdībās, bet arī laikā pēc dzemdībām – dienas, mēnešus un pat laikā, kad tiek gaidīts jau otrs mazulis. Tad tā ir pavisam cita saikne starp topošo māmiņu un vecmāti.

Māmiņas uztrauc ne tikai dzemdības, bet arī laiks, kad pēc pāris slimnīcā pavadītām dienām viņu izraksta mājās, viņa uztraucas, kā tiks ar visu galā. Māmiņu lielākoties izraksta trešajā dienā, kad viņai vēl ir pirmpiens, ar ko barot mazuli, bet ceturtajā, piektajā dienā rodas īstais piens, krūtis ir pilnas ar pienu, māmiņai mazuli ir grūti pielikt pie krūts vai tas tiek izdarīts nepareizi, un rodas sarežģījumi. Tad ir labi, ka ir sava vecmāte, kurai uzzvanīt, apjautāties, kā labāk darīt vai uzaicināt vecmāti uz mājām.

Lai gan vecāki ļoti gatavojas mazuļa piedzimšanai, iekārto bērniņa istabu, nodrošina drošu vidi, tomēr bieži vien gadās situācijas, kad vide ir iekārtota tā, ka mazuļa aprūpe ir vēl grūtāka. Māmiņas ātri nogurst, bet izrādās, ka gultiņa bērnam ir vienā istabā, vecākiem sava guļamistaba, tad vēl vannasistaba, kur mazuli vannot un kur nomainīt pamperu. Vecmātei, redzot situāciju, ir iespēja pateikt, kā atvieglot mājas soli un mazuļa aprūpi, piemēram, pa nakti neskraidīt pa trīs istabām, saslēdzot lielās gaismas, visiem pamostoties un sakreņķējoties, bet pie nepieciešamības nelielā apgaismojumā nomainīt bērnam autiņbiksītes, uz nakti izmantot mitro salveti, iedot paēst un ļaut mazulim un sev mierīgi tālāk gulēt. Naktī ir labāk, ja ir klusināta gaisma, vairāk miera, bet dzīvojamo platību var iepazīt un apdzīvot pa dienu.

Vai tas, ka māmiņa var piezvanīt vecmātei jebkurā laikā, rada viņai papildus drošības sajūtu?

Jā, un tas ir ļoti būtiski māmiņai. Jo pēc atgriešanās mājās ir tik daudz jaunu lietu, par kurām gribas paprasīt, vai tā ir labi, vai tas ir normāli – vai tāda vēdera izeja mazulim var būt, vai tāda uzvedība ir normāla. Reizēm māmiņai nepieciešams tikai apstiprinājums, ka viss ir kārtībā. Jo lai arī par daudzām lietām tiek runāts Dzemdību sagatavošanas kursos, grūtnieces daudz ko palaiž garām. Tad ir topošie tēti, kuri sēž ar lapiņām un visu pieraksta un pēc tam var palīdzēt jaunajai māmiņai.

Māmiņām ļoti liels ieguvums ir tas, ka viņas var piezvanīt jebkurā laikā – nakts stundā, svētkos – laikā, kad ārstus parasti nevar sazvanīt. Tāda ir mūsu profesija. Naktī es vienmēr dzirdēšu, ja man zvanīs. Tas man bija labs ieguvums, kad piedzima mani bērni – varēju pamosties jebkurā laikā.

Turklāt tas, kas ir svarīgi topošai māmiņai – lai viņu ne tikai nosver, nomēra, liek uztaisīt analīzes, bet lai ieklausās tieši viņā, vēro viņas grūtniecību, iesaka, kas konkrēti viņai būtu vislabākais. 

Vai mūsdienās vecmātes loma ir mainījusies?

Skatījums uz dzemdību procesu pats par sevi ir mainījies, ja salīdzinām, piemēram, ar padomju laiku. Tad sievieti uztvēra kā objektu, par kuru ārsts vai vecmāte it kā zināja labāk, ko un kā darīt – dzemdības noritēja pēc vienotas shēmas. Šobrīd sieviete pārzina savu ķermeni vislabāk, un atbilstoši tam ārsts un vecmāte šajā procesā var palīdzēt. Tomēr arī  šajā laikā sievietei ir jāmāk pamatot, kāpēc viņa vēlas tieši tā, nevis balstīties uz izlasīto vai dzirdēto. Galvenais ir komunikācija un attieksme, izrunāt, kas notiek dažādās situācijās, kam sieviete piekrīt, kam nepiekrīt, kādas tam ir sekas un kāds ir rezultāts, lai tiešām sievietei izdotos piedzīvot dzemdības kā svētkus.

Dzemdību sagatavošanas kursi - pirmdienās

Dzemdību sagatavošanas kursi - otrdienās

Dzemdību sagatavošanas kursi - trešdienās

Dzemdību sagatavošanas kursi - ceturtdienās

Dzemdību sagatavošanas kursi - sestdienās

Dzemdību sagatavošanas kursi - dienas grupa

Dzemdību sagatavošanas kursi - ķeizargrieziens

PIESAKIES DZEMDĪBU SAGATAVOŠANAS KURSIEM ŠEIT!

20150521135645-61157.jpg