Bēbītis grib tikai rokās: kā palīdzēt jaunajai māmiņai?

Bēbītis grib tikai rokās: kā palīdzēt jaunajai māmiņai?

25. Jun 2018, 00:00 Māmiņu klubs Māmiņu klubs

Kļūt par mammu pirmo reizi ir liels notikums, kurš ir dažādu sajūtu apvīts un reizēm šķiet, ka ikdiena ar mazuli varētu būt citādāka, kaut kas mums nepadoas, kaut ko mēs nezinām, tad noteikti ir jāaicina talkā vecmāte, kura spēs iedrošināt un atbalstīt mūs brīdī, kad tas visvairāk nepieciešams.

Konsultē vecmāte un pasniedzēja Māmiņu Kluba Vecāku skolā Baiba Zelka.

1. Paliec mierīga

Labākais, ko vecāki var darīt, kad mazais raud, ir palikt mierīgam. Palielināts stress Tev palielinās stresu arī bēbītim. Paliec mierīga un Tavs mazais sekos Tavam piemēram!

2. Pārbaudi mazuļa autiņbiksītes

Mitras vai piekakātas autiņbiksītes ir viens no biežākajiem bērnu raudāšanas iemesliem. Pat tad, ja nesen esi nomainījusi autiņbiksītes, būs noderīgi, ja izdarīsi to vēlreiz. Pārbaudi mazuļa autiņbiksītes un, ja nepieciešams, nomaini tās pirms ķeries klāt citām nomierināšanas metodēm.

3. Pārbaudi mazuļa temperatūru

Patausti mazuļa kaklu, lai redzētu, vai mazajam nav pārāk auksts vai pārāk karsts. Pēc nepieciešamības uzvelc vai novelc kādu drēbju kārtu.

4. Pabaro mazo

Lielākā daļa mazuļu raud, kad ir izsalkuši. Mēģini piedāvā krūti vai pudelīti, lai mazo nomierinātu. Reizēm māmiņas, kuras baro ar krūti, baidās pārbarot mazo, tāpēc nepiedāvā krūti. Eksperti uzskata, ka tas ir normāli, ka ar krūts pienu baroti mazuļi biežāk vēlas ēst, jo, kā zināms, krūts piens ātrāk uzsūcas.

5. Atvieglo gāzīšu izraisītās sāpes

Ja bēbītis raud pēc ēšanas, iespējams, ka viņa puncī uzkrājies burbulis. Mēģini piespiest celīšus pie punča vai masē punci pulksteņa rādītāja virzienā.

6. Izklaidē mazo

Tas ir pārsteidzoši, cik bieži šī metode darbojas. Vecāki, kuri mēģinājuši veidot dažādas grimases vai taisa jautras skaņas uz punča, novirza mazuļa domas no raudāšanas.

7. Apmīļo

Visiem mazuļiem ir vajadzīga mīlestība. Nesteidzīgi apmīļo mazo. Sniedz neskaitāmas bučiņas un apskāvienus, turi viņu cieši, cieš sev klāt un pastāsti, cik ļoti Tu viņu mīli.

8. Pamaini veidu, kādā turi mazo

Dažiem mazuļiem patīk, ka viņus tur pār plecu, citi dod priekšroku futbolbumbas tvērienam, bet citiem patīk atbalstīties pret mammas vēderu. Pamēģini, kā Tavam mazulim patīk vislabāk!

9. Padziedi vai padungo viņam

Maiga, mierīga dziesmiņa pazīstamā māmiņas izpildījumā nomierina mazuļa raudāšanu. Tas notiek tad, ja dziedātājs nav pārāk apdāvināts. Dungošana palīdzēs arī tāpēc, ka tā rada jauku dūkšanas un vibrējošu skaņu.

10. Dejo

Lēnas kustības ieaijā mazuli. Mīloša cilvēka ķermeņa siltums kopā ar deju sniedz papildus priekšrocības.

11. Maiga šūpošanās

Bēbīti var nomierināt arī šūpojoties uz bumbas. Tomēr, ja vēlies, lai mazais justos tāpat kā dzemdē, paņem mazo uz rokām ar seju pret tevi un lēni ietupies un šūpojies ceļos.

12. Atģērb bēbīti

Reizēm iemesls mazuļa diskomfortam nav skaidri redzams. Šī iemesla dēļ eksperti iesaka atģērbt pilnīgi pliku un paskatīties, vai nav kādas fiziskas sāpes. Autiņbiksīšu aizdare var kairināt mazuļa maigo ādu un, iespējams, mazuļa raudām ir pavisam vienkāršs- pārāk cieši uzliktas autiņbiksītes.

13. Ieliec vannā

Siltumam un ūdenim ir nomierinošas īpašības. Pāris pilienu lavandas eļļas vannā sniegs papildus relaksāciju mazulim. Turklāt vanna var palīdzēt nomierināt arī māmiņas spriedzi, tāpēc dodoties vannā kopā!

14. Āda- āda kontakts

Pētījumi rāda, ka mazuļa turēšana uz kaila ķermeņa ne tikai nomierina mazo, bet arī palīdz attīstīties.

15. Pamasē mazuli

Noguldi mazuli uz siltas, stingras virsmas vardes pozā un pamasē viņa muguru, koncentrējoties uz muguras lejasdaļu. Šī metode var būt tik efektīva, ka mazais var arī aizmigt. Ja tas notiek, apgriez mazo atpakaļ uz muguras, lai mazajam būtu drošs miedziņš.

16. Lieto knupīti

Lai gan knupīša lietošana ir diskutējams jautājums, daudzi mazuļi nomierinās zīžot. Ja Tavs mazulis nav izsalcis, bet viņam vajag zīst, piedāvā viņam knupīti un pavēro, kā viņš reaģē.

17. Samazini ārpasaules stimulāciju

Reizēm mazuļi raud tāpēc, ka viņiem apkārt notiek pārāk daudz kas un viņi nevar to izturēt. Samazini apgaismojumu, novāc rotaļlietas un samazini trokšņa līmeni.

18. Ietin bēbīti autiņā vai sedziņā

Ietinot mazo cieši siltā, mīkstā sedziņā, tas var palīdzēt mazā nomierināšanā. Tā kā pavisam mazi bēbīši nespēj kontrolēt savas kustības un viņi nesaprot, ka tie ir viņi paši, kas vicina rokas, viņi var nobīties. Ietīšana samazina nemieru un bēbītim rodas sajūta, it kā esot dzemdē.

19. Izbrauc ar mašīnu

Tikai dažas lietas var nomierināt mazo kā braukšana ar mašīnu. Vibrācijas un nomierinošā skaņa spēj apklusināt par visgriezīgākos kliedzienus.

20. Izejiet pastaigā

Svaigs gaiss un saule var palīdzēt māmiņai un mazulim justies labāk. Dodieties pastaigā ar ratiem vai slingā!

21. Lieto mehāniskas skaņas

Reizēm vecāki,lai nomierinātu mazo, ķeras pie visdīvainākajiem priekšmetiem, piemēram, putekļu sūcējs, matu fēns, ventilators. Ja Tu esi atklājusi, ka šo sadzīves priekšmetu skaņa spēj nomierināt, ieraksti to skaņu. 

22. Zini, kad padoties

Reizēm pat vismierīgākie un pacietīgākie vecāki salūzt. Zinot savas robežas, Tu vari pasargāt savu mazuli. Kad jūti, ka pacietības mērs ir pilns, noguldi mazo gultiņā un aizver aiz sevis durvis. Izmanto pāris mirkļus, lai nomierinātos un atcerētos, ka tas nebūs mūžīgi. Ja nepieciešams, piezvani draugiem vai ģimenes locekļiem un lūdz palīdzību.

Uzdod jautājumu Māmiņu Kluba vecmātei un saņem personīgu atbildi - visu par grūtniecību, dzemdībām, jaundzimušo!


20170420094635-20066.jpg

20180618180150-86992.jpg