Zēni un meitenes problēmas risina atšķirīgi, tāpēc jābūt arī atšķirīgām pieejām

30. Sep 2022, 00:00 Māmiņu klubs Māmiņu klubs

Uz to, ka bērns tuvojas pusaudža vecumam, norāda dažādas pazīmes, piemēram, ērcīgums, noslēgtība, bērns it kā atdalās no vecākiem. Jāvērš gan uzmanība, ka katram bērnam šīs pazīmes var būt atšķirīgas un var sākt izpausties dažādos vecumos. Kā šādā gadījumā rast ar pusaudzi kopīgu valodu un saprasties?

Sarunā ar Māmiņu Klubu bērnu un pusaudžu psihoterapeits Nils Sakss-Konstantinovs norāda, ka nereti pie viņa atnāk desmitgadīgs puika ar mammu, kura sūdzas, ka bērns negrib runāt par to, kā viņš jūtas. “Tas ir pavisam normāli! Pirmkārt, viņam nav attīstījušies valodas centri, lai viņš spētu izteikties kā meitenes un, otrkārt, vīrieši šādā veidā nerisina problēmas,” teic Nilss Sakss-Konstantinovs. Viņš uzsver, ka puiši savas problēmas biežāk risina fiziskā kontakta ceļā, tāpēc ir svarīgi, lai puikām būtu laiks, ko pavadīt spēlējoties kopā ar tēti, citiem puišiem. “Puikām nav tik svarīgi runāties, to redzam arī ikdienā, jo mammas ar puikām arī spēlējas citādāk nekā tēti,” saka psihoterapeits, piebilstot, ka sarunām ne vienmēr jānorit kabinetā, jo puikas ļoti labprāt sarunās iesaistās braucot automašīnā.

Ja tiek novērtos, ka pusaudzis cieš no motivācijas trūkuma, parādās atkarības, depresijas pazīmes, neizdodas rast pieeju savam bērnam, nevajadzētu ļaut problēmai ieilgt un laikus jāmeklē psiholoģiskā palīdzība.

Nils Sakss-Konstantinovs stāsta, ka viņš sākotnēji vēlējies izveidot centru jauniešiem, kuri lieto vielas, taču pēc tam, kad bija izveidots Pusaudžu resursu centrs, kurā tiek īstenotas mūsdienīgas metodes un cilvēcīga pieeja, izrādījis, ka Latvijā šādi pakalpojumi nav pieejami. Tādējādi no sākotnējās idejas tas pāraudzis par valsts pakalpojumu, aptverot arī reģionus, kas sniedz psihologu pakalpojumus pusaudžiem.

 

Pakalpojumi pieejami bez maksas un pieejami konfidenciāli

www.pusaudzucentrs.lv