Mūsu divas stundas Etnogrāfiskajā brīvdabas muzejā

Mūsu divas stundas Etnogrāfiskajā brīvdabas muzejā

20. Oct 2013, 15:47 Banija_lv Banija_lv

Brīdi pirms gaiss laukā kļuvis pavisam dzestrs un zemi pārklājusi sniega sega, mēs trijatā devāmies uz tepat Rīgas pievārtē esošo Latvijas Etnogrāfisko brīvdabas muzeju.

Īsais kopsavilkums – ideāla pastaigas vieta Rīgā, kur saelpoties pilniem vaigiem svaigu gaisu un pabaidīt klusumu. Bet, ja garāk stāstām, tad...

Muzejā ierodamies sestdienas rītā, kad cilvēku straumes tā virzienā vēl neplūst. Lai nebūtu papildus jāmaksā arī par autostāvvietu, savu spēkratu novietojam pie muzeja Rietumu vārtiem. Pirmais moments, kas sagādā prieku mūzu mazajam bosikam, ir turpat ganībās izlaistie zirdziņi, kuri sprigani lēkšo pa savu aploku, tādejādi izrādot savu varenību.

Pa taciņu aizejam līdz muzeja galvenajiem vārtiem, kur, no stāvvietas būdiņas iznākusi dāma nopēta, ka esam bez auto, tātad, gar degunu ies pāris latiņi. Pieaugušajiem ieeja muzejā izmaksā 3 latus jebšu 4,27 eiro, skolēniem – 1latu jeb 1,42 eiro. Ja muzeja teritoriju gribas izstaigāt krēslas stundā, tad laika posmā no 17:00 – 20:00 par ieeju nāksies šķirties tikai no 1 lata, tiesa gan, jāņem vērā, ja plkst. 17:00 ieejas mājiņās ir jau slēgtas un tās iespējams aplūkot tikai no ārpuses.

Lai noskaidrotu, cik lielu attālumu Brīvdabas muzeja apmeklējuma laikā nostaigāsim, izmantoju mobilā telefona aplikāciju Endomondo. Tātad, starts aplikācijai dots un mēs sākam pastaigu!

Lai arī pie ieejas mums ir iedota teritorijas karte, kurā atzīmēts katra objekta kārtas numuriņš un nosaukums, mēs dodamies ceļā pēc mana haotiskā plānojuma. Jā, jāteic, ka man piemīt spēja apmaldīties arī piecās priedēs un kā kartes lasītāja braucienu laikā nu nepavisam nederu.

Izstaigājam Kurzemes sētas, aplūkojam, kā dzīvojuši senie latgaļi, kā vidzemnieki un zemgaļi. Namiņu sētās rosās ļaudis, kas saposti novadiem atbilstošās drānās. Te viena kundze tirgo dažādus nieciņus, rādot, ka nopītais grabulis derot bērniem kā niķu aizbaidītājs. Hm... diez, vai ar mūsu dēlēna niķiem tāds nieciņš tiktu galā, drīzāk gan dabūtu trūkties, kad rakaris tam mestos virsū, cenšoties sagrauzt. Turpat netālu nolūkojam, ka viens namiņš vēl pirms ziemas iestāšanās tiks pie jauna jumta. Ir gan pamatīgs darbs, pareizi sasiet salmus, lai mājā netecētu iekšā lietusūdens un netiktu sniegts. Visu cieņu šiem amata pratējiem.

Nonākam pie, atļaušos apgalvot, ka ievērojamākā muzeja eksponāta, lielajām dzirnavām. To pakājē piesēdis kāds muzeja darbinieks, kurš iegrimis vieglā snaudā. Tiesa gan, mūsu Robīša smiekli vīriņu pamodina (ceru, viņš pārlieku neļaunojās). Varētu droši apgalvot, ka Etnogrāfiskā muzeja teritorija ir ļoti draudzīga ģimenēm ar bērniem, jo ar ratiem iespējams apstaigāt visu teritoriju, nepārpūloties ar to stiepšanu, jo vienīgais lielākais kāpiens pa trepēm ir vien pie lielajām dzirnavām, bet, ja negriba ratus nest, var arī saplānot maršrutu tā, ka tas it visur ir izbraucams.

Jāsaka gan, ka nu sākas brīdis, kad mūsu dēlēnam viss sāk apnikt – sākas niķošanās, pukošanās un spiegšana, tādēļ uzņemam ātrumu un pārējiem objektiem ejam garām jau daudz ātrākā solī.

Starp citu, muzeja teritorijā pieejama arī bērnu pārtinamā telpa. Tiesa gan, ieteiktu šeit novietot krēslu, uz kura piesēst māmiņai, kura vēlas savu mazuli pabarot. Nezinu gan, kā šajā telpā būs ziemā, jo nekur nemanīju, ka būtu kāda apsildes iekārta.

Mūsu pastaigas pa Brīvdabas muzeju kopsavilkums: nostaigāts 5,21km, kopumā muzejā sabijām 2 stundas un 6 minūtes. Ja mazajam nebūtu uznākusi lielā niķošanās, noteikti būtu staigājuši vēl, jo visus objektus neapskatījām.

Starp citu, uz muzeju var doties ne tikai lai aplūkotu, kā savulaik dzīvojuši mūsu senči, bet arī lai apmeklētu dažādus pasākumus. Kā, piemēram, 10.novembrī no 12:00 līdz pat 16:00 šeit tiks svinēta Mārtiņdiena. Būs rotaļas, dziesmas, dejas, kā arī masku darināšanas darbnīcas.

Svarīga informācija:

Muzeja adrese:  Brīvības gatve 440, Rīga

Darba laiks ziemas sezonā (1.novembris – 30.aprīlis): katru dienu no 10:00 līdz 17:00.

Darba laiks vasaras sezonā (1.maijs – 30.oktobris): katru dienu no 10:00-20:00, ekspozīcijas apskatāmas no 10:00 – 17:00.

Nokļūšana līdz muzejam: ar 1., 19., 28.autobusu, braucot līdz pieturai „Brīvdabas muzejs”, var braukt arī ar 6.tramvaju, tad gan nāksies gabaliņu iet ar kājām

Muzejs Internetā: http://www.brivdabasmuzejs.lv/