Madara Meiere: Veselība kā dzīvesveids nevis īstermiņa aktivitāte

Madara Meiere: Veselība kā dzīvesveids nevis īstermiņa aktivitāte

28. Nov 2022, 00:00 Māmiņu klubs Māmiņu klubs

Grāmatas “21 diena līdz veselīgam dzīvesveidam” autore Madara Meiere sarunā ar Māmiņu Klubu atzīst, ka ir svarīgi, lai jaunajām mammām blakus būtu kāds, kurš var sniegt atbalstu jaunajā lomā.

“Kad piedzimst bērniņš, sievietes dzīvē ļoti daudz kas mainās. Tā mainījās arī mana dzīve,” atceras Madara, vaicāta par to, kā viņas dzīvē ienācis fitness un veselīgais dzīvesveids. 

Kad Madarai piedzima bērniņš, pirmais brīdis jaunajai māmiņai bijis ļoti nesaprotams, jo šķitis, ka viss tiek nokavēts. “Pirms tam iesaistījos dažādos darbos, projektos, tomēr man pietrūka uguntiņas un apziņas par to, kas ir mana misija šajā dzīvē,” stāsta Madara.  Piedzimstot dēlam, šis jautājums kļuvis vēl aktuālāks, jo Madara sākusi vairāk domāt par to, ko atstās savam bērnam.

Ik dienu vismaz divas stundas viņa pavadījusi kustībā, vienlaikus klausoties sarunas par uzturu, dzīves aicinājumu. Smejoties Madara skaita, cik daudzas stundas pavadījusi klausoties visus iespējamos speciālistus. “Sapratu, ka man nav jāatgriežas iepriekšējā darbā, lai gan tur viss bija ļoti labi. Bērns man parādīja, kas es esmu. Es viņam varu par to teikt paldies,” saka Madara.

Kā atgūt formu?

Izmantojam izdevību un vaicājam Madarai, kā jaunajai māmiņai atgūt pirmsdzemdību formu? Uz to Madara atbild ar savu personīgo pieredzi: “Visu laiku mēģināju sev atgādināt, ka esmu arī sieviete, ne tikai mamma. Arī man ir savas lietas, ko darīt. To atgādinu ne tikai savam dēlam, bet arī sev.”

Madara tāpēc devusies pēc bērniņa piedzimšanas pie fizioterapeita, kas, kā atzīst viņa, būtu jādara ikvienai jaunajai māmiņai. 

Formas atgūšana, pēc viņas teiktā, nenotiek ātri. “Arī manas meitenes grib burvju nūjiņu, lai pārmaiņas notiktu ātri, taču pārmaiņas notiek galvā. Pārējais ķermenis sekos. Mammas saka, ka grib cukuru un konfektes, taču es iesaku pagulēt, ieplānot sev laiku un paēst. Sevi jāliek pirmajā vietā,” uzsver viņa.

Madara norāda, ka bieži vien liekie kilogrami neatvadās, jo tiek uzņemts par maz. “Tiek domāts, ka jāēd mazāk, taču ēdiens nav tikai kilogrami, tās ir arī uzturvielas un vitamīni. Ja ķermenim tā trūkst, viņš kilogramus nelaidīs vaļā, savādāk ķermenis neizdzīvos,” uzsver Madara Meiere, piebilstot, ka tikpat liela kļūda kā ēst visu, ir arī neēst neko.

Ar ko sākt?

Ja vēlies mainīt savu dzīvesveidu, Madara aicina sākotnēji sev uzdot jautājumu, kāpēc vēlies kaut ko savā dzīvē mainīt? “Ja nav skaidra mērķa, tas arī paliks kā pēdējais sarakstā. Atver lapu un pieraksti savu “kāpēc?”,” mudina viņa.

Otrkārt, ir svarīgi ne tikai pārzināt sava pieliekamā saturu, bet arī zināt, cik daudz un ko apēd. “Trīs dienas pēc kārtas godīgi pieraksti visu, ko apēd. Pieraksti arī otro apēsto sieriņu. Pēc trīs dienām redzēsi, kas un kāpēc notiek,” aicina fitnesa un veselīga dzīvesveida speciāliste.

Ne mazāk svarīgi ar savu uzturu un dzīvesveidu rādīt piemēru arī bērnam, jo pretējā gadījumā būtu lieki cerēt, ka bērns ēdīs veselīgi, ja vecāki paši nē. “Nav tā, ka es aizbraucu mājās un dzeru limonādes. Tas ir mūsu ģimenes dzīvesstils, un viņš to redz,” saka Madara.

Kā panākt, lai arī partnera dzīvē ienāktu veselīgi ieradumi?

“Kad man prasa, kā pārliecināt vīrieti un kā viņu piespiest, es atbildu, ka to nevar tā darīt. To sauc par zāģēšanu,” uzsver Madara, stāstot, ka viņa vīrs pats ir  reiz piedzīvojis smagu izdegšanu, tāpēc zina, kā nevēlētos dzīvot.

Madaras ģimenē tiek diskutēts par jaunākajām aktualitātēm [par veselīgu dzīvesveidu], jo tās interesē abus, savukārt sākotnēji viņa rādījusi ar savu piemēru, nevis mācījusi un norādījusi otram. “Mēs kopīgi izvēlamies aktivitātes ģimenei svaigā gaisā. Tas mums visiem sinerģē, savukārt dēls to redz un atkārto,” stāsta viņa, sakot, ka tad, ja rādīsi savu piemēru kustoties, gan kādā brīdī arī otrs to pamanīs un pievienosies. “Tu nevari piespiest citu darīt to, ko viņš negrib, taču tu vari sākt ar sevi,” ir pārliecināta Madara Meiere, norādot, ka veselība ir dzīvesveids nevis īstermiņa aktivitāte.