Gaisa mitrināšana- “must have” ziemas apkures laikā veselības uzlabošanai

Gaisa mitrināšana- “must have” ziemas apkures laikā veselības uzlabošanai

04. Dec 2018, 00:00 Kristīne Māmiņuklubs.lv Kristīne Māmiņuklubs.lv

Ziemas sausais gaiss ietekmē ikvienu no mums- gan elpceļus, gan saslimšanas biežumu, gan vispārīgu pašsajūtu.

Lasot internetā par to,cik būtiska ir gaisa mitrināšana, atradu 2013.gada pētījumu, kur vēstīts, ka mitruma palielināšana līdz 43^% vai vairāk ievērojami samazināja vīrusu izplatību telpā, vēl jo vairāk- ja zema mitruma telpā vīrusu iespējamība ir 70 līdz 77%, tad palielinot mitrumu līdz iepriekš minētajiem 43%, vīrusu izplatības skaits samazinājās līdz 14%*.

Un kas gan ir būtiskāks kā veselība, jo rudens un ziema zināmi kā gadalaiki, kad dažādas saslimšanas ir biežākas nekā citos gadalaikos. Un, jā, liela nozīme ir arī telpās pavadītajam laikam.

Ar mitrinātājiem sastapos jau pirms 11 gadiem, kad pasaulē nāca vecākā meita un sapratām, ka naktīs ir apgrūtināta elpošana tieši sausā gaisa dēļ. Liels prieks,ka Māmiņu klubā bija iespēja izmēģināt šo Philips gaisa mitrinātāju/ gaisa mazgātāju, jo kurš gan vēl var novērtēt un veikt tādu kā mini pētījumu kā daudzbērnu ģimene, kāda esam mēs.

Philips HU5930/10 gaisa mitrinātājā novērtēju:

-       Plašo darbības lauku. Šis konkrētais modelis darbojas telpās ar platību līdz 70 m2, un tā kā mūsu dzīvesvietā ir augstie griesti un ir atvērtā tipa plānojums, izmantojam to viesistabā, jo jūtams efekts arī pārējās blakus esošās istabās.

-       Vairāki darbības režīmi. Kompleksi noteikti vērtējam darbības skaļumu, intensitāti- ja esam atbraukuši no ciemiņiem un telpās ir sasmacis gaiss, iestādos augstāko ventilatora ātrumu un augstāko mitruma līmeni no 4, iespējams ātri atjaunot telpā gaisa mitrumu un svaigumu.

-       Nodrošina svaigu gaisu. Es vienmēr esmu apbrīnojusi tās mājas, kur ir svaigs gaiss jau ieejot. Pie manis bieži tā nav, jo parasti liekas tāds sasmacis un gaiss, ka pat elpot īsti nav ko, tieši tāpēc, darbojoties ar šo gaisa mitrinātāju, gaiss ir svaigāks un vairs nav sajūta kā zivij- sausā gaisā plātot muti.

-       Kluss darbošanās režīms. Mitrinātājs ir bez skaņas, es teiktu tā, jo 32dB nav daudz, lai neļautu gulēt, ja naktī mitrinātājs darbojas līdzās.

-       Iestatīts laiks. Es mēdzu būt diezgan aizmāršīga, tāpēc, iestatot programmējamo darbības laiku no 1 līdz 8 stundām,ikviens būs pārliecināts, ka mitrinātājs ir izslēgts un drošība tiek ievērota.

-       Bērnu drošības aizsardzības slēdzis. Ienākot mājās mitrinātājām, protams, mazie pirkstiņi vēlējās saspaidīt visas podziņas, tāpēc bērnu drošības slēdzis ir viens no parametriem, ko skatos, ikdienā iegādājoties elektronikas ierīces.

-       Paziņojumi displejā un brīdinājumi. Šādas papildus funkcijas kā aicinājums iztīrīt filtru, papildināt ūdeni, ir tiešām atvieglojošas, jo nav jādomā, vai tas ir izdarīts vai nav.

-       Šis ir ilgtermiņa ieguldījums. Ziemas būs gan šogad, gan nākamajā gadā un vēl pēc 10 gadiem, tāpēc būtiski, kāds ir kalpošanas laiks. Konkrēti šim modelim filtrs būs derīgs 3 gadus, savukārt NanoProtect filtrs 1 gadam.

·       Es priecājos, ka šis gaisa mitrinātājs ir uzlabojis manas ģimenes veselību, mēs visi (tfu,tfu,tfu) esam veseli (sakritība vai taisnība, nezinu) un galvenais-varam baudīt svaigu gaisu katru dienu!

Es apkopoju 10 ieguvumus, ko ssaskatīju mitrinātāju lietošanā:

Tiek samazināts infekciju risks, jo vīrusi un baktērijas nevar pārvietoties mitrā gaisā. Un ja vēlaties šajā ziemā saglabāt veselību, mitrinātājs varētu būt patīkams ieguldījums tagad un arī ilgtermiņā.

Ādas mitrums kritiski netiek samazināts un tā netiek sausināta, pieprasot ikdienas ķermeņa kopšanas līdzekļu lietošanu.

Uzlabojas nakts miegs. Ja nomodā varam kontrolēt savu pašsajūtu, tad miegā nevaram, tāpēc pietiekams gaisa mitruma līmenis guļamistabā ir būtisks nosacījums labam miegam.

Aizlikta deguna vairs nav. Maziem bēbīšiem un bērniem šis īpaši būtiski,jo viņi taču neprot pateikt, ka iesnas sakrājušās deguntiņā. Tā kā sausais gaiss liek izžūt deguna bārkstiņām, kas aizsargā pret saaukstēšanos, iesnas atkal ir klāt.

Tiek samazināts atveseļošanās laiks. Kā jau iepriekš minēju, lietojot mitrinātāju, vīrusi un baktērijas nespēj pārvietoties, līdz ar to mitrākā gaisā samazinās klepus un šķaudīšanas simptomi.

Mājas telpaugi labāk jūtas. Ziemas sausā gaisa ietekmē tiek sausināti arī telpaugi, pasliktinot lapu stāvokli, tāpēc atkal mitrinātājs būs labs palīgs ne tikai cilvēku, bet arī telpaugu veselībai.

Koka mēbeļu plaisāšana tiek novērsta. Mitrinātājs palīdz saglabāt koksnes integritāti un kopskatu.

Rīta aizsmakuma mazināšana ir vēl viena priekšrocība, samazinot sausu gaisa esamību mājoklī.

Arī apkures rēķini var tikt samazināti, jo mitrs gaiss ir siltāks nekā sauss gaiss, tāpēc pie augstāka gaisa mitruma, ikviens jutīsies siltāk,kas palīdzēs ietaupīt.

Ikviens taču ir sajutis elektrību, kas rodas, velkot džemperi? Lietojot gaisa mitrinātāju, tiek samazināta elektriskā strāva, ko pārnes sausais gaiss.

*John D. Noti, et al., “High Humidity Leads to Loss of Infectious Influenza Virus from Simulated Coughs,” PLoS One, February 27, 2013;