Agra Lieģe - Doležko par vardarbību dzemdībās: problēma ir ļoti plaša un iziet ārpus dzemdniecības nozares

Agra Lieģe - Doležko par vardarbību dzemdībās: problēma ir ļoti plaša un iziet ārpus dzemdniecības nozares

20. Dec 2022, 00:00 Māmiņu klubs Māmiņu klubs

Publiciste Agra Lieģe-Doležko ir viena no projekta “My First Year too” veidotājām, aktīviste, kura izgaismo vardarbības pieredzi dzemdībās.

Sarunā ar Māmiņu Klubu Agra Lieģe-Doležko atzīst, ka vēlējusies veidot šādu stāstu kolekciju, jo šķitis, ka mātišķības atainojums mūsu informatīvajā telpā aizvien ir ļoti vienpusējs un pārspīlēti izskaistināts. “Gribēju uzzināt patiesību. Tas bija viens no iemesliem, kāpēc veidojam šo projektu, kurā aicinām mātes dalīties ar savu pieredzi bērnu pirmajā dzīves gadā,” stāsta Agra, piebilstot, ka pašas pieredze viņai šķiet ļoti smaga, smagāka par vidējo, tāpēc vēlējusies saprast, kas notiek ar citiem.

Veiktajā aptaujā, kurā piedalījās 600 māmiņas, 37% norādīja, ka ir piedzīvojušas vardarbību dzemdībās. 

Sarunā par vardarbību dzemdībās Agra Lieģe-Doležko norāda, ka problēma ir ļoti plaša un iziet ārpus dzemdniecības nozares. “Nav noslēpums, ka mūsu medicīnas nozarē ir ļoti daudz problēmu. Viena no cēloņsakarībām, kas nekādā veidā nav attaisnojama, ir mediķu slodze un izdegšana. Tas ir kaut kas, ko nevar atrisināt indivīdu līmenī, tā ir problēma, kas jārisina valsts līmenī,” teic viņa.

VISU SARUNU SKATIES ŠEIT

Projekta “My First Year too” veidotāja uzsver, ka tiesiskās aizsardzības līdzekļi, kas pieejami, saskaroties ar negatīvu ārstniecības pieredzi medicīnas iestādēs, ir ļoti nesakārtoti, nemaz nerunājot par emocionālo vardarbību, kuru, vēršoties Veselības inspekcijā, cilvēkam nav iespējams pierādīt. “Ja viņš dodas uz Ārstniecības riska fondu piedzīt kompensāciju, nav nekādu dokumentu, ar ko pierādīt, kas ar viņu noticis, bet slimnīcā, skaidrojot notikušo, var nākties runāt ar to pašu cilvēku, kurš tev kaut ko ir nodarījis,” tā Agra Lieģe-Doležko. Viņā gan pavīd cerību stars, jo pēc nesenas sarunas, kurā piedalījusies arī Vecmāšu asociācijas vadītāja Linda Veidemane, saņemts ieteikums par dzemdībās piedzīvotiem vardarbības gadījumiem vērsties pie asociācijas. “Par visām problēmām, kas pastāv medicīnas sistēmā, jārunā plašākā kontekstā,” uzsver Lieģe-Doležko.

KĀ ATPAZĪT VARDARBĪBU DZEMDĪBĀS?

LASI SARUNU AR GINEKOLOĢI-DZEMDĪBU SPECIĀLISTI DINU CEPLI