12 interesanti fakti, kurus, iespējams, tu nezināji par ūdeni

12 interesanti fakti, kurus, iespējams, tu nezināji par ūdeni

19. May 2023, 00:00 Māmiņu klubs Māmiņu klubs

Gluži tāpat kā mēs nevaram eksistēt bez gaisa, dzīvība nav iedomājama arī bez ūdens. Vai tu dienā izdzer pietiekami daudz ūdens?

Aptuveni 60% no cilvēka ķermeņa veido ūdens, tāpēc ūdens dzeršana ir svarīgs faktors, lai mēs ikdienā justos labi. Ko tu zini par dzeramo ūdeni? Esam apkopojuši 12 interesantus faktus, kurus tu, iespējams, līdz šim nezināji.

Palūkojoties uz mūsu zemeslodi no putna lidojuma, varētu šķist pārsteidzoši, ka lielākā daļa uz Zemes esošā ūdens nav dzerama. Kur vien skatāmies, apkārt redzam dažādas ūdens tilpnes, taču 97% no pasaulē pieejamā ūdens atrodas okeānos, kas nozīmē, ka tikai 3% ir saldūdens un vēl mazāka daļa no tā ir patērējama uzturā. 

Ir tikai divi veidi, kā mēs iegūstam ikdienā patērēto ūdeni, ko dzeram, lietojam mazgāšanai, laistīšanai. Saldūdens atrodams ezeros, upēs, strautos un dīķos, taču lielākā daļa, faktiski 98% no visa pasaules saldūdens, atrodas pazemē. 

 

12 interesanti fakti par ūdeni

 • Mazāk nekā 1% no ūdens krājumiem uz mūsu planētas var izmantot kā dzeramo ūdeni.
 • Tīram ūdenim nav ne smaržas, ne garšas.
 • Ūdens ir vienīgā viela uz zemes, kas dabiski sastopama trīs veidos: šķidrā, cietā un gāzveida.
 • Sasaldēts ūdens ir par 9% vieglāks nekā ūdens, tāpēc arī ledus gabaliņš ūdenī peld.
 • Jaundzimušā ķermenī ūdens daudzums ir nedaudz lielāks nekā pieaugušam cilvēkam.
 • Pietiekama ūdens dzeršana var palīdzēt zaudēt svaru, jo mazina vēlmi ēst vairāk, nekā tas nepieciešams organismam.
 • Cilvēks bez ūdens var izdzīvot vidēji 3 līdz 7 dienas.
 • Ūdens veido 95% no cilvēka smadzenēm.
 • Sajūtot slāpes, cilvēka ķermenis ir zaudējis jau vairāk nekā 1% no kopējā ūdens daudzuma.
 • Atstājot krānu atvērtu, kamēr tīri zobus, tiek patērēti aptuveni 10l ūdens.
 • Atstājot pilošu krānu, dienā var tikt nevajadzīgi iztērēti pat 128l ūdens.
 • Vairāk nekā puse no visa mājās patērētā ūdens tiek izmantota vannas istabā.

Cik daudz ūdens dienā jāizdzer?

Ikdienā ieteicamais ūdens daudzums ir atkarīgs no vairākiem faktoriem – gan tava svara, gan arī aktivitāšu līmeņa, kā arī no ārējiem faktoriem, piemēram, no tā, cik karsta diena pagadījusies.

Tavs svars. Jo lielāks svars, jo vairāk ūdens ik dienu nepieciešamas izdzert, jo vīrietim, kas sver 150 kg būs jāizdzer daudz vairāk nekā sievietei, kuras svars ir 50kg.

30 ml uz katru kilogramu. Universāla formula, pēc kuras aprēķināt, cik daudz ūdens dienas laikā jāizdzer, ir reizinot savu svaru ar 30ml. Piemēram, ja tu sver 65 kg, tad dienas laikā vajadzētu izdzert 1,95l ūdens. 

Aktivitātes līmenis. Iepriekš iegūto skaitli ieteicams pielāgot ikdienas aktivitāšu līmenim – jo fiziski aktīvāka tu esi, jo vairāk ūdens jāuzņem. Treniņu laikā šķidrums sviedru veidā no organisma izdalās daudz aktīvāk nekā parasti, tāpēc ieteicams papildus jau iepriekš aprēķinātajam uzņemamā ūdens daudzumam, pievienot vēl 500 – 600 ml. 

Papildu faktori, kas jāņem vērā, rēķinot dienas laikā uzņemamo ūdens daudzumu:

 • Laikapstākļi. Ja ārā ir karsts, tev jāuzņem vairāk ūdens, lai kompensētu sviedros zaudēto organisma šķidruma daudzumu.
 • Zīdīšanas laikā vajadzētu dzert vairāk nekā parasti, vidēji tie varētu būt pat 600ml dienā.
 • Grūtniecības laikā jāizdzer par 300ml ūdens vairāk, jo bērniņu ieskauj ūdeņi, tāpēc ir ļoti svarīgi, lai tavam organismam netrūktu šķidruma. 

Kādu ūdeni izvēlēties?

Ieteicams vismaz pusi no diennakts laikā uzņemamā šķidruma daudzuma uzņemt ar tīru, dabīgu ūdeni. Tas nozīmē, ka svarīgi izpētīt uz ūdens iepakojuma etiķetes norādīto informāciju, pievēršot uzmanību nitrātu un nitrītu daudzumam, kā arī ūdens sārmainumam.

Jo mazāk nitrītu (NO ⁻ ₂) un nitrātu (NO ⁻ ₃) jonu, jo tīrāks ir ūdens. Nitrātu un nitrītu saturs litrā augstākās tīrības kategorijas ūdens nedrīkst pārsniegt 1 mg/l. Viens no zināmākajiem dabiskajiem minerālūdeņiem Lietuvā ir „Akvilė”, tas tiek filtrēts caur pazemes iežu un smilšu slāņiem Dzūkijas Nacionālajā parkā. Unikālās izcelsmes dēļ „Akvilė” ir viens no retajiem ūdeņiem pasaulē, kurā nav ne nitrātu, ne nitrītu, līdz ar to tas ir piemērots ne tikai pieaugušajiem, bet arī mazuļiem.

Izvēloties dzeramo ūdeni, jāpievērš uzmanība arī tā sārmainības (pH) indeksam – jo augstāks tas ir, jo ātrāk ķermenis neitralizē skābumu, kas veicina ķermeņa novecošanos. Ūdens tiek saukts par sārmainu, ja tā pH ir 7,8–10. Jau pieminētā „Akvilė” ūdens pH ir 8 – tas ir dabiski sārmains.