Lūzuma punkts dārziņā: slimošana ir klāt! Kā ārstēt klepu

Lūzuma punkts dārziņā: slimošana ir klāt! Kā ārstēt klepu

16. Oct 2017, 15:16 Kristīne Māmiņuklubs.lv Kristīne Māmiņuklubs.lv

"Jūsu bērns slimos!" tā paziņo ikviens apkārtējais, kad uzzina par bērnudārza gaitu uzsākšanu neatkarīgi, vai bērnam ir viens, divi vai trīs gadi. Basas pēdas, vēss ūdens dīķī pašu laukos, veselīgs ēdiens- teorētiski šie ir profilakses pasākumi, lai attālinātu un mazinātu saslimšanas risku,bet ne vienmēr. Dzīvē jau vienmēr ir citādāk.

Mūsu mājās bērnos arī ieperinājies rudens vīruss, kas izpaužas mazāk ar iesnām, vairāk ar krekšķēšanu un klepu bez temperatūras un citiem simptomiem, kas jau ir labi. Un šāda saslimšana ir saprotama ar visiem mainīgajiem laikapstākļiem aiz loga, nesen pieslēgto apkuri un nereti slapjām kājām. 

Un nav jau nekas pārsteidzošs, kad bērns, uzsākot bērnudārza gaitas, saķer kādus vīrusus, jo nenobriedušā imūnsistēma ir uzņēmīgāka pret stresu. Fakts ir fakts- tas notiek. Pēc konsultācijām ar audzinātājām, Edvards adaptējiem bērnudārzā pilnībā un priecājos, ka grupiņā ir mīļa vide ar gādīgu atmosfēru ar ikrīta rituāliem, piemēram,samīļoties ar audzinātāju. Speciālisti uzsver, ka slimošana ir normāla bērna attīstības sastāvdaļa, tā palīdz adaptēties un pielāgoties videi, mēs taču visi atceramies citātu par to,ka ir normāli ar iesnām slimot 12 reizes gadā! Arī mēs paši, ģimenē, cenšamies radīt apstākļus, lai Edvards dārziņā justos pēc iespējas labāk un pielāgoties videi, no rītiem ieplānojot laiku, lai Edvards pats var saģērbties un noģērbties savā tempā.

Bet par ārstēšanu, kas bez šaubām ir nepieciešama, jo reti kad klepus tiek izārstēts tāpat vien. Ar zāļu krājumiem mājās neaizraujos un aptieciņa ir gaužām tukša, tomēr gluži ar svaigu gaisu arī neārstējamies.  

Imunitātes stiprināšana

Šis ir būtisks aspekts ne tikai atveseļošanās procesā, bet arī slimošanas laikā- C vitamīns, cidoniju sīrupa dzēriens, augļi un ogas no laukiem+ saldētavas krājumi, kas savākti vasarā. Noteikti noder arī pašu vāktās tējas ar svaigu medu, kas mīkstinās klepu.  Speciālisti uzsver- lai atklepotu, svarīgi ir dzert un daudz, ko arī cenšamies ievērot! Arī rudenī turpinām rūdīšanos, staigājot ar basām pēdām arī pa mājām, jo īpaši tagad, kad apkure ir pieslēgta un ir tīri mīlīgi. 

Inhalācijas

20171012154020-18286.jpg

Es jau pērn stāstīju, ka inhalators ar trešo bērnu bija glābiņš slimošanas laikā, kas palīdzēja tikt galā ar augšējo un zemāko elpceļu saslimšanām, mainot dazādos režīmus. Un arī tagad- līdz ko jūtu, ka ir kāds krekšķis, dodu elpot inhalācijas, lai palīdzētu visiem sliktumiem iznākt ārā. Inhalēju ar NaCl, kad situācija ir nopietnāka, arī pievienoju ventolīnu. Pirms inhalatora iegādes bija cieņā klasiskā tvaiku elpošana zem dvieļa. Ja kādam noder, klepu labi ārstē liepziedu/ sodas novārījums. Tomēr inhalatora lietošana man tik un tā šķiet daudz efektīvāka.

Teipi

Mūžu dzīvo, mūžu mācies, tā varētu teikt par dažādām metodēm, ko pielietot ārstēšanās procesā. Par teipu efektivitāti biju jau pārliecinājusies pirms pāris gadiem, kad saslimu ar strutojošo angīnu, tāpēc līdz ko Māmiņu kluba Vecāku skolā bija aicinājums apmeklēt teipošanas nodarbību, pieteicos, jo šī ir viena no jaunākajām tendencēm mājas aptieciņai, jo četru stundu garumā var apgūt visu nepieciešamo primārās palīdzības sniegšanai mājas apstākļos sev un saviem tuviniekiem.

Krosteipus līmēju uz deguna dobumiem pie deguna, limfmezgliem, krūšu daļā. Un tad panesās- viss, kas bija degunā sakrājies, nāca ārā. Nevaru izskaidrot principu, jo šis ir visai mistiski, bet ja strādā, kāpēc gan neizmantot un nelietot?!

Āpšu tauki

Vēl viens tautas līdzeklis, kas palīdzēs tikt galā ar klepu un citām saaukstēšanās saslimšanām, ir āpšu tauki, tiem piemīt baktericīdā, pretiekaisuma, imunostimulējošā un vispārstiprinošā darbība. Ož gan diezgan briesmīgi un lielie bērni var tikt iebaidīti ar šiem taukiem- ka slimošanas laikā būs jāsmērējas, bet tie ir tik efektīvi, ka principā vienalga, kā tie ož, galvenais, ka palīdz!  

Terpentīna ziede

Vēl viens paņēmiens jau no bērnības,kad mamma mums krūtis un pēdiņas smērēja ar terpentīna ziedi, kas sildīja un izdaīja smaržvielas. Tad, ja ir temperatūra, ar šo esmu piesardzīga, bet ja ir klepus, to brīvi izmantoju, kombinējot ar āpšu taukiem. 

Lai veselība jūsmājās!

Lūk, vēl ieteikumi, klepus ārstēšanā: 

Rekomendācijas:

 • Laiku pa laikam mainiet bērna stāvokli. Paceliet viņu, panēsājiet rokās. Tā gļotādas kustība tiks atvieglota, kā arī elpot bērnam būs vieglāk. 
 • Veiciet mazulim krūšukurvja masāžu.
 • Ja bērniņš atsakās no ēdiena, neuztraucieties, bet piedāvājiet vieglas, kalorijām bagātas maltītes: augļu biezeni, siltu piena kokteili, ķīseli - protams, atbilstoši mazuļa vecumam.
 • Bērniņam jādod daudz dzert! Tas var būt vienkārši ūdens, speciāli bērniem paredzēta tēja vai žāvēto augļu uzlējums bez cukura. Šķidrums palīdzēs izvadīt toksīnus no bērna organisma. 
 • Sekojiet līdzi tam, lai telpās būtu otimāls gaisa mitrums.
 • Istabas temperatūrai nevajadzētu būt augstākai par 22-24 С.
 • Bieži vēdiniet telpas
 • Mazuļus līdz 6 mēnešu vecumam nevajadzētu ierīvēt. Bet līdz 2 gadu vecumam nevajadzētu lietot ierīvēšanai paredzētus līdzekļus, kas satur kampara spirtu vai eļļas.
 • Slimu mazuli nevajadzētu vannot. Pirmajos 3-4 dzīves mēnešos mazuļi ļoti ātri pārkarst un tikpat ātri atdziest.

Profilakse

 • Organisma norūdīšana spēcinās jūsu mazuļa organismu
 • Ik dienu dodieties pastaigās svaigā gaisā!
 • Nesmēķējiet bērna klātbūtnē!
 • Aukstajos gada mēnešos neapmeklējiet, iespēju robežās, sabiedriskas vietas kopā ar bērniem
 • Ja ģimenē kāds saslimis, vēlams būtu slimnieku izolēt no citiem, viņam obligāti būtu jālieto tikai un vienīgi savi trauki un citi aprūpes, higiēnas piederumi
 • Pilnvērtīgs, vitamīniem bagāts uzturs augošajam bērna organisms ir obligāta prasība!
 • Organisma spēcināšanai ieteicamas arī mazuļu masāžas!